úradov samosprávnych krajov (VÚC) na dvojdňovej porade, ktorá sa včera skončila v Novom Smokovci.
Riaditeľ Úradu žilinského VÚC Bohuslav Budoš pripomenul, že ich zaujíma odôvodnenie kroku, ekonomická analýza a spôsob vykazovania strát. "Žiadal som, aby ministerstvo dopravy, akonáhle bude predkladať takéto stanoviská do vlády, konzultovalo ich predovšetkým s nami. Máme rozvojové zámery. Ministerstvo nevie, či daná oblasť má perspektívu na ďalšie roky," zdôraznil.
Podľa neho osobná doprava je stratová, ale nákladná zisková, čo ponúka spôsob kompenzácie. Rovnako môžu formou dotácií prispieť na prevádzku tratí regionálne združenia, mestá a obce či VÚC.
Zhodne s kolegami z banskobystrického, trenčianskeho a prešovského VÚC Budoš konštatoval, že ak sa v súčasnosti trate zrušia, budú zvršky do roka rozobrané a rozkradnuté. Tým skôr, že zlodeji dnes dokážu ukradnúť aj medené káble, ktoré sú pod prúdom.
Podľa riaditeľa trenčianskeho VÚC Pavla Krištofa zrušenie tratí môže zablokovať dochádzku žiakov do škôl a pracovníkov do zamestnania. Pripomenul, že autobusy nepokryjú výpadky, keďže SAD-kám chýbajú finančné prostriedky. Myšlienka zosúladiť vlakovú a autobusovú dopravu je podľa riaditeľov úradov VÚC dobrá, ale riešiť by sa mala na úrovni samosprávnych krajov. Tam môžu na základe konkrétnych možností a potrieb posilňovať jeden alebo druhý spôsob dopravy. Nové kompetencie si však vyžadujú materiálne i finančné zabezpečenie.
Autor: Smokovec (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.