mestečko, v ktorom 26. apríla 1937 vypuklo peklo, pripomína najnovšie vydanie nemeckého týždenníka Der Spiegel. "Celé hodiny bombardovali nemecké lietadlá s dovtedy nevídanou brutalitou bezbranné civilné obyvateľstvo historického mesta Guernica, mesto spálili a zrovnali so zemou a po ženách a deťoch, hľadajúcich útočisko v rozvalinách, strieľali bez akýchkoľvek zábran," informoval José Antonio de Aguirre baskickú vládu o tri dni neskôr.
Guernica sa stala symbolom pre nemecký vzdušný teror, pokračuje Der Spiegel a pripomína, že hneď po útoku sa začal nekonečný spor o príčinách a zodpovednosti. Frankisti tvrdili, že mesto zapálili republikáni na úteku. Toto tvrdenie označil nemecký denník Die Welt ešte v roku 1973 za neudržateľné. Dlho sa hovorilo o tom, že Guernicu zničili príslušníci légie Condor. Tento údaj sa nedal potvrdiť, pretože všetky akty légie boli po vojne zničené.
Zo súkromných dokumentov inžiniera Joachima von Richthofen, ktoré má k dispozícii redakcia časopisu Der Spiegel, však vyplýva, že Guernica sa stala naozaj pokusným terčom, na ktorom mala légia Condor vyskúšať pôsobenie nemeckých bômb. Útok na Guernicu sa odohral vo viacerých fázach. Na mesto dopadli najskôr zápalné bomby, ktoré ničili strechy domov, a nasledovali 250-kilogramové trhavé bomby, ktoré mali za cieľ zničiť infraštruktúru mesta. Podobnú "výskumnú" taktiku použili Nemci aj pri náletoch na španielske mestá Durango a Eibar, informuje v závere Der Spiegel.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.