nezákonného odpočúvania, nemá po trestnom oznámení Vladimíra Palka prijateľné rozuzlenie. Akýmkoľvek výsledkom sa vyšetrovanie uzavrie, vždy pôjde o škandál, ktorý otrasie dôveryhodnosťou inštitúcií, spravovaných t.č. práve touto koalíciou. Varianty, ktoré by preukázali iniciatívu či vedomie vysokých politikov, hrozia priamo koaličnou explóziou.
Od toho sme isteže ďaleko, ale pre poriadok treba naznačiť možnosti. Predstava, že by sa potvrdilo Ruskovo podozrenie, že ho špehuje Palko, je skoro absurdná. Minister vnútra by bol blázon, keby sa zo svojej pozície pustil do pokútnych odposluchov. To nie je Mečiar ani Hudek, prehľad si vie získať aj inteligentnejšími prostriedkami. Ak ale vyšetrovanie nepomenuje konkrétnych navádzačov i vykonávateľov, Palko už podozrenie zo seba nezoškriabe. Veď vyšetrovatelia patria rezortne pod vnútro a vysvetľujte na Slovensku, že "černokňažník" Palko všetkým nepobosoroval. Bohužiaľ, minister vnútra má na krku priťažujúcu okolnosť - na koaličnej rade asi pred mesiacom vykrikoval, že "problém nie sú elektrárne, ani zákon o verejnej službe, ale protiústavné konanie Ruska".
Takisto by bol blázon Rusko, keby nahrávku, ktorou už dva týždne máva nad hlavou, si vyrobil sám, resp. objednal u niekoho, z čoho ho upodozrieva KDH. Takáto koncovka by znamenala jeho politickú smrť skôr, než sa stihol ako politik narodiť. Neriskoval by predsa celú politickú kariéru len kvôli tomu, aby penetroval do SIS, či odstránil Palka. Teda normálny človek nie... Horšie je, že tento scenár by rozkolísal i politické usporiadanie - ANO by de facto zaniklo (to je akoby Ruskova firma) a zvyšná trojka by musela, v úteku pred predčasnými voľbami, prizvať do partie Fica, resp. tkáčovské rezervy HZDS. Hrozná predstava.
Rovnako iracionálna je aj verzia, že odpočúvaný bol redaktor SME. Z viacerých príčin, ktoré je zbytočné menovať. Ak bol ale odposluch nelegálny, je fakticky jedno, kto bol objektom. Politicky mimoriadne trieštivé by bolo, keby vysvitlo, že šlo o legálnu záležitosť, povolenú sudcom. Opäť by boli aktuálne najťažšie dôsledky pre politické usporiadanie - znamenalo by to totiž, že podpredseda NR SR a predseda koaličnej strany lieta vo vážnych veciach. Faktom je, že Rusko nemôže poprieť, že v istej fáze svojej kariéry pestoval husté väzby na podsvetné kruhy. Niektorí tvrdia, že sa z nich nevymotal dodnes, a preto má byť jeho pôsobenie vo vysokej ústavnej funkcii hazardom.
Najsilnejšie indície smerujú k SIS, ktorá sa dostala do viacnásobných súvislostí nasvedčujúcich, že by mohlo o jej spravodajskú hru. Rozhádať koalíciu je ideálny spôsob pre riaditeľa Mitra, ako sa udržať vo funkcii. Že sa to môže podariť, nepriamo naznačujú už premenlivé informácie z koaličných rád, na ktorých sa jeho výmena a hľadanie nástupcu riešili. Podľa Ruska premiér zmenil názor na Mitrovo zotrvanie vo funkcii. Ak klame, prečo? Ak nie, čo nakriatlo Dzurindu k zmene názoru, keďže sa nedá uveriť, že nedokázal nájsť schopného nástupcu. Bolo by pre Slovensko katastrofou, keby sa čo len čiastočne potvrdili poplašné správy, prezentované v britskom periodiku špecializovanom na tajné služby.
Možné napokon je, že kazeta pochádza zo zdrojov, ktoré naozaj nemajú nič so štátnymi inštitúciami ani najvyššími politikmi. To je však presne tak málo pravdepodobné, ako ktorákoľvek z predchádzajúcich verzií okrem poslednej. Aj v tomto prípade však bude nastolenie normálnych vzťahov v koalícii nesmierne náročné. SDKÚ a KDH sa držia svojich pochybností týkajúcich sa Ruskovej podnikateľskej anamnézy a ani nejavia veľa ochoty sa ich zbaviť. To je evidentné, bez ohľadu na túto - zatiaľ - najzávažnejšiu kauzu. Preto môže mať Rusko niekedy naozaj dojem, že k nemu pristupujú nevrlo či dokonca nepriateľsky. Z druhej strany, Rusko i ľudia okolo neho sú jednoducho "iná fajta" ako KDH a teraz prichádzajú na to, že v delení rezortov a postov sa trochu sami ošmekli. Preto tá požiadavka krížovej kontroly na ministerstvách. Že ju nenastolili skôr, je len dôkazom ich laického prístupu v začiatkoch koaličných rokovaní. Je však zrejmé, že významnú rolu hrá i Ruskova mimoriadne vyvinutá podozrievavosť voči ľuďom, u ktorých cíti istú odlišnosť
Súručenstvo strán, ktoré chce reformovať Slovensko a priviesť ho do západného sveta, upadlo do zatiaľ najhlbších sporov. Je to škoda a kolosálna nezodpovednosť, lebo priority ležia kdesi úplne inde.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.