Podľa USA nastal čas predložiť severokórejskú otázku Bezpečnostnej rade OSN
Hongkong/Adelaide (TASR) - USA chcú otázku
severokórejského jadrového programu čoskoro predložiť Bezpečnostnej rade (BR) OSN. Uviedol to po rozhovoroch v Pekingu zástupca ministra zahraničných vecí USA pre kontrolu zbrojenia a medzinárodnú bezpečnosť John Bolton. Ten nevidí po rokovaniach s čínskymi predstaviteľmi "žiaden vážny odpor" voči tomu, aby sa BR touto záležitosťou zaoberala. Nemusela by pritom hneď uvaliť na KĽDR sankcie, mohla by ju však vyzvať, aby stiahla svoje odstúpenie od Zmluvy o nešírení jadrových zbraní (NPT), znova zmrazila nukleárne zariadenia a preukázateľne zrušila program obohacovania jadrového paliva. Čína podľa výpovedí diplomatov podobne ako Rusko zastáva názor, že na takýto krok je priskoro a diplomacia by mala dostať viac času. Bolton však zdôraznil, že Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE), ktorá môže prípad po konzultáciách koncom týždňa postúpiť Bezpečnostnej rade, už urobila, čo mohla. Americký zástupca tiež zopakoval pripravenosť USA na rokovania so Severnou Kóreou, nie však spôsobom, ktorý by odmenil jej "zlé správanie". Spojené štáty a Čína sa zhodujú na neprijateľnosti toho, aby si KĽDR zaobstarávala nukleárne zbrane. Vzhľadom na dobré vzťahy s Pchjongjangom by mohol Peking zohrať v kríze dôležitú úlohu. Humanitárnu situáciu v KĽDR, dlhé roky trpiacej nedostatkom potravín, označil Bolton za vážnu. V tejto súvislosti podčiarkol, že množstvo dodávok americkej pomoci nebudú ovplyvňovať politické otázky, ale rozsah potreby a to, či sa skutočne dostane k tým, ktorí ju potrebujú. Ak by USA napadli Severnú Kóreu, Pchjongjang by nereagoval útokom na Južnú Kóreu a bojoval by len so svojím nepriateľom. Vyhlásil to severokórejský generálny konzul v Hongkongu Ri To-sop. "Nebudeme zamieňať Južnú Kóreu so Spojenými štátmi," uviedol Ri s tým, že obe časti Kórejského polostrova majú rovnaký pôvod, jazyk a kultúru a neexistuje dôvod pre poškodenie ich vzájomných vzťahov. Ri okrem toho zdôraznil, že jeho krajina nemá žiadne jadrové zbrane. Obvinenia Washingtonu pritom nazval výsledkom rozhnevanej výmeny názorov počas októbrovej návštevy tajomníka ministerstva zahraničných vecí USA Jamesa Kellyho.
Šalamúnove ostrovy postihlo silné zemetrasenie
Honiara (TASR) - Šalamúnove ostrovy postihli včera silné otrasy pôdy v intenzite 7,8 stupňa Richterovej stupnice. Podľa seizmológov ide o najsilnejšie zemetrasenie v tejto oblasti Tichého oceánu od roku 1990. Nedošlo však k vážnejším materiálnym škodám, ani k strastám na ľudských životoch, pretože epicentrum otrasov bolo pod morských dnom neďaleko ostrovov. Šalamúnove ostrovy boli v minulosti britským protektorátom. Tento ostrovný štát v juhozápadnej časti Tichého oceánu, v ktorom žije takmer pol milióna obyvateľov, tvoria väčšinou kamenisté ostrovy a množstvo malých koralových útesov.
Za vraždou Palmeho mohla stáť juhoafrická tajná služba
Štokholm (TASR) - Švédska polícia začala nové vyšetrovanie doteraz neobjasnenej vraždy premiéra Olofa Palmeho z roku 1986. Úrady preverujú, či čin nebol dielom juhoafrickej tajnej služby. Podľa novín Dagens Nyheter zaslali súkromní detektívi z Juhoafrickej republiky do Štokholmu meno atentátnika, ktorý podľa nich zabil Palmeho. Motívom vraždy mala byť Palmeho aktívna politika proti vtedajšiemu režimu apartheidu.
Účasť vo voľbách na Kube presiahla 97 percent
Havana (TASR) - Vládnuca Kubánska komunistická strana včera oznámila, že na nedeľňajších parlamentných voľbách sa zúčastnilo viac ako 97 percent voličov. Odhlasovať prišlo okolo 8,1 milióna registrovaných voličov z celkového počtu 8,2 milióna voličov. Disidenti účasť na voľbách odmietli. Kritizovali skutočnosť, že na 609 poslaneckých kresiel kandidovali iba členovia vládnucej komunistickej strany a nebolo možné vybrať si z viacerých uchádzačov. O znovuzvolenie do Národného zhromaždenia sa uchádzal aj kubánsky prezident Fidel Castro.
Autor: Bagdad/Jeruzalem (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.