praktických otázok, ostávajú však ďalšie veci, ktoré treba prerokovať.
"O otázkach spojených s antraxom, nervovým plynom VX a raketami Scud sme ešte nerokovali, budeme sa im venovať niekedy v budúcnosti," uviedol Blix. Podľa neho Irak v minulosti poskytol protichodné vyhlásenia týkajúce sa jeho programu na výrobu nervového plynu VX.
Ako konštruktívne označil včera druhé kolo rokovaní s predstaviteľmi OSN Hansom Blixom a Mohamedom El Baradeiom poradca irackého prezidenta Saddáma Husajna Amír as-Sádí. "Sme spokojní s výsledkom schôdzky... rozhovory boli konštruktívne," uviedol generál as-Sádí po stretnutí so šéfmi Monitorovacej, overovacej a inšpekčnej komisie OSN (UNMOVIC) H. Blixom a Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) Baradeiom.
Iracká strana včera na rokovaniach súhlasila s tým, aby inšpektori OSN vypočúvali irackých vedcov v súkromí bez prítomnosti irackých predstaviteľov, čo je dôležitý ústupok expertom OSN, ktorí žiadali užšiu spoluprácu pri hľadaní zakázaných zbraní. Podľa spoločného vyhlásenia OSN a Iraku bagdadská vláda súhlasila s vydaním zákonov o zakázaných materiáloch, teda zbraniach hromadného ničenia, ako ju na to vyzvala OSN. Výsledkom rokovaní je aj vymenovanie vlastného irackého tímu, ktorý bude pátrať po ďalších bojových hlaviciach.
Izraelský minister zahraničných vecí Benjamin Netanjahu v nedeľu vyhlásil, že nemá "žiadne pochybnosti" o prevoze zakázaných irackých zbraní do Sýrie. Na otázku, aké informácie má Izrael o charaktere týchto zbraní, šéf izraelskej diplomacie uviedol, že "niet žiadnych pochybností o tom, že Irak previezol zbrane do Sýrie".
Podľa Netanjahua ide o také dôležité zbrane, ktorých odhalenie inšpektormi OSN si Irak jednak neželá a jednak si ich chce ponechať v rezerve. "Nech je už príčina toho akákoľvek, nie je to dobré. Sú dôkazy o širokej spolupráci medzi Saddámom Husajnom a Damaskom," povedal izraelský minister.
Netanjahu súčasne varoval, že získanie jadrovej zbrane je pre Irak iba otázkou času a Irak by takéto zbrane mohol použiť. Podľa neho odstránenie irackého diktátora alebo jeho dobrovoľný odchod do ústrania by mohol obnoviť mierový proces medzi Izraelom a Palestínčanmi.
Izraelský premiér Ariel Šaron už v decembri vyhlásil, že Irak previezol časť svojho arzenálu do Sýrie, čo však Damask rozhodne dementoval a označil za "smiešne".
Autor: Bagdad/Jeruzalem (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.