počínania komisie, ktorá je v EÚ "strážkyňou" dodržiavania zmlúv, sú priestupky členských štátov voči spoločnej legislatíve.
Ôsmim krajinám poslala varovanie, pretože neboli schopné implementovať legislatívu týkajúcu sa práv spotrebiteľov na záruku pri nákupe tovaru.
Príslušnú smernicu, ktorá okrem iného obsahuje právo na dvojročnú záruku, mali členské štáty implementovať do 1. januára 2002. Varovanie posiela EK Belgicku, Francúzsku, Írsku, Luxembursku, Holandsku, Portugalsku, Španielsku a Veľkej Británii.
Tzv. odôvodnené varovanie je druhým krokom na ceste pred európsky súd. Ak napomenuté štáty do dvoch mesiacov nezabezpečia nápravu, ocitnú sa pred luxemburským súdnym dvorom. Súdnemu procesu sa už nevyhne Belgicko, Nemecko, Španielsko, Luxembursko, Holandsko, Rakúsko a Portugalsko kvôli tomu, že neboli ani po varovaní z júla 2002 schopné implementovať smernicu o ochrane dizajnu.
Obchodníci si zákazníkov vážia, vychádzajú im v ústrety
Dvojročná záručná lehota na spotrebný tovar vo všetkých štátoch Európskej únie platí už jeden rok. Je to minimálna požiadavka na ochranu spotrebiteľských práv, ktorá vyžaduje smernice Európskeho parlamentu z roku 1999. Zatiaľ to tak nie je. Napríklad vo Veľkej Británii s ňou zákazníci môžu počítať až od 31. marca tohto roka. Francúzsko je na tom ešte o niečo horšie. Podľa oznámenia kompetentných osôb sa teraz príslušný zákon nachádza vo fáze predbežného návrhu. Nikto si netrúfa odhadnúť, kedy by mohol byť prijatý. V iných krajinách môžu byť zákazníci spokojní - dvojročná záručná lehota začala platiť včas. Napríklad v Nemecku či Rakúsku od 1. januára minulého roku. V týchto krajinách so sebou priniesla niektoré novinky, ktoré spotrebiteľom pri prípadnej reklamácii skutočne uľahčia život.
Ak sa totiž vyskytne v tovare chyba do šiestich mesiacov od zakúpenia, je na predajcovi, aby dokázal, že nejde o skrytú chybu, že bol tovar pri kúpe úplne v poriadku. Zákazník sa nemusí doprosovať a vysvetľovať, že chyba naozaj nevznikla jeho pričinením. Pre predajcov sa tiež stávajú záväznými informácie, ktoré sa o výrobcoch objavujú v reklamách či inzerátoch. Ak produkt nemá uvedené vlastnosti, ide o chybu a je možné ju reklamovať.
Keďže ešte všetci európski členovia smernicu neprijali, nie sú zákazníci ani v týchto krajinách výrazne poškodení. V Európskej únii si však obchodník zákazníka váži, niekedy ho dokonca aj hýčka a o nevybavenej oprávnenej reklamácii väčšinou nemôže byť ani reči. V Británii je možné reklamovať chybný tovar aj po vypršaní záručnej lehoty. Angličania sú zvyknutí, že sa v obchode nemusia pri reklamácii hádať - väčšinou prinesú chybnú vec, účet a dostanú to, čo chcú.
V Nemecku a iných krajinách existuje zákonná záruka (ručenie) a dobrovoľná záruka.
Zákonná záruka
*je zakotvená v Občianskom zákonníku
*dáva kupujúcemu záručné práva len vtedy, keď chyba existovala už v okamihu kúpy (alebo sa mohla prejaviť až neskôr)
*považuje za záväzné informácie v reklamách či inzerátoch. Tovar musí mať uvádzané vlastnosti, inak ide o chybu
*považuje za chybu aj dodávku iného ako dohodnutého tovaru, rovnako ako nesprávny návod na montáž, podľa ktorého sa vám napríklad nepodarí poskladať skriňu
*stanovuje, že chyba, ktorá sa objaví do šiestich mesiacov od zakúpenia tovaru, existovala už pri kúpe, je na predajcovi, aby túto domnienku vyvrátil
*hovorí, že zákazník môže požadovať od predajcu aj náhradu škody, ktorá mu vznikla v dôsledku chyby tovaru (náklady na opravu), alebo ktorú chybný výrobok spôsobil (pokazené jedlo v pokazenej mrazničke)
*je pri použitých veciach znížená až na jeden rok.
Dobrovoľná záruka
*predstavuje pre zákazníkov spravidla výhodnejšiu úpravu ako zákonné ručenie a výrobca ju často poskytuje na dlhší čas
*zákazník si počas zákonnej záručnej lehoty môže vybrať, či využije dobrovoľnú záruku (väčšinou voči výrobcovi), alebo zákonné ručenie (voči predávajúcemu).
Štáty EÚ, kde platí dvojročná záruka
Dánsko, Fínsko, Taliansko, Nemecko, Rakúsko, Švédsko
(r)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.