z analýzy miery zvyšovania cien elektriny v jednotlivých odberných sadzbách troch slovenských rozvodných energetických podnikov (REP).
Podľa informácií z odboru energetického poradenstva a. s. Slovenské elektrárne (SE) je z najviac využívaných spôsobov vykurovania elektrinou na západe Slovenska od nového roka drahšie akumulačné vykurovanie ako priamovýhrevné. Na strednom Slovensku sú náklady na kúrenie oboma spôsobmi zhruba vyrovnané a na východe SR je výhodnejšie používať akumulačné vykurovanie. Elektrinu používa na vykurovanie asi 71 600 odberných miest v SR, z toho 64 000 využíva priamovýhrevné vykurovanie, 7 400 akumulačné a 200 hybridné elektrické vykurovanie. Na západe SR sa elektrina využíva na kúrenie v 16 000 odberných miestach, v takmer 45 000 miestach na strednom Slovensku a okolo 10 600 na východe SR.
Západoslovenská energetika (ZSE) zdražela od 1. januára tri vykurovacie sadzby celkovo o 63 až 82 %. Najviac používaná sadzba priamovýhrevného vykurovania, v ktorej je 81 % zákazníkov ZSE (85 % dodávok elektriny na vykurovanie), išla hore o 63 %. V jednotlivých odberných sadzbách a tarifách bolo zvýšenie podľa ZSE rôzne. V prípade vysokej tarify priamovýhrevného vykurovania dosiahol rast ceny elektriny až 166 % na 9,60 Sk/kWh vrátane DPH (14 %). Podľa ZSE je dôvodom snaha čo najviac motivovať zákazníkov, aby znižovali odber v období vysokej tarify, ktorá je u tejto sadzby len 4 hodiny denne. Zvyšných 20 hodín je v tarife nízkej, ktorej cenu ZSE zvýšila o 50 % na 1,50 Sk/kWh. Zákazníci ZSE využívajúci priamovýhrevné vykurovanie však spotrebovávajú vo vysokej tarife v priemere približne 5 % celkom dodanej elektriny. Na porovnanie v najrozšírenejšej sadzbe pre domácnosti D2 (pôvodne sadzba B) platí zákazník 24 hodín 3,60 Sk/kWh.
Výraznejšie úpravy cenníkov pri vykurovaní elektrinou neurobili a. s. Stredoslovenská energetika (SSE) ani Východoslovenská energetika (VSE). Nízku sadzbu priamovýhrevného vykurovania zvýšila VSE o 40 % na 1,4 Sk/kWh a vysokú o 36 % na 4,9 Sk/kWh. SSE porovnateľné sadzby zdražela o 20 % na 1,2 Sk/kWh a o 5,5 % na 3,8 Sk/kWh. Domácnosti zatiaľ nemajú možnosť výberu dodávateľa elektriny. Podľa harmonogramu liberalizácie by však k tomu malo dôjsť zhruba v roku 2006.
Väčšine zákazníkov troch rozvodných energetických podnikov (REP) však zdražie elektrina a zároveň aj novoročné zálohové platby v priemere takmer o 30 %. Priemerný takmer 25-% rast cien elektriny umožnil REP regulačný úrad a o 4 % sa zvýšila dolná sadzba DPH. Rast tržieb, ktoré umožnil regulátor, mali možnosť REP rozložiť v svojich cenníkoch. ZSE a VSE vytvorili pre domácnosti cenník so 7 odbernými sadzbami domácností a SSE s 8 sadzbami. V sfére domácností evidovali ZSE ku koncu roka 2001 spolu 964 860 odberných miest, SSE 681 473 odberných miest a VSE 582 754 odberných miest.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.