celej strednej Európe. Za svoje, aj keď menšie dôchodky si totiž môžu dovoliť kúpiť to, čo si dôchodcovia v okolitých štátoch kupujú za oveľa vyššie penzie. Vyplýva to zo štúdie Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj.
Spomedzi krajín Visegrádskej štvorky sú najvyššie dôchodky v Poľsku. V roku 2000 tam priemerný penzista dostával od štátu takmer 190 dolárov mesačne. Slovenský dôchodca sa v tom istom roku musel uspokojiť s mesačnou penziou necelých 110 dolárov. V Poľsku si však za svoje penzie nemôžu dôchodcovia kúpiť toľko, čo môžu dôchodcovia na Slovensku. Rozdiel je totiž v cenách.
Ešte horšie sú na tom maďarskí penzisti. Aj oni majú síce vyššie dôchodky ako Slováci, no po prepočítaní kúpnej sily si môžu dovoliť len toľko, čo by si mohli kúpiť slovenskí dôchodcovia, ak by ich príjmy klesli takmer o pätinu.
Zo štúdie OECD vyplýva, že jedinou postkomunistickou krajinou V 4, kde sa majú dôchodcovia lepšie, je Česko. Priemerný starobný dôchodok sa tam blíži k 160 dolárom mesačne. Ak by sa im životnou úrovňou snažili vyrovnať penzisti zo Slovenska, museli by byť ich dôchodky o viac ako 20 percent vyššie.
(tv)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.