Newsline so sídlom v kanadskom Quebecu zameraná na blízkovýchodnú oblasť.
Západné spravodajské zdroje podľa nej informovali, že Irak podpísal dohody s niekoľkými slovenskými firmami na dodávku súčiastok pre vojnový tank T-72 a neidentifikované komponenty pre samohybné delostrelecké systémy. Slovenské spoločnosti nie sú známe, no podľa zdroja majú prístup k celému radu systémov sovietskeho pôvodu a súčiastkam slovenskej armády.
"V tomto momente ešte nedošlo k žiadnym dodávkam. No dohody už boli uzatvorené a Irak chce začať s dodávkami v priebehu nasledujúcich týždňov," uvádza agentúra.
Podľa hovorkyne Ministerstva hospodárstva SR Kataríny Ševčíkovej sa však takýto vývoz nemôžu uskutočniť legálnou cestou. "Na každú takúto dodávku totiž musí vývozca najprv od medzirezortnej komisie dostať licenciu, v ktorej sa uvádza tak cieľová krajina dodávky, ako aj presná špecifikácia tovaru. Irak pritom patrí medzi embargované krajiny. Legálnou cestou teda zbrane od nás odísť nemôžu," konštatuje K. Ševčíková s tým, že v licenčných komisiách sú zastúpené okrem rezortu hospodárstva aj rezorty zahraničných vecí, obrany a vnútra.
Ak sú tieto informácie uvedeného servera naozaj pravdivé, mohlo by ísť len o pašovanie.
K možnosti nelegálneho vývozu zbraní sa zástupcovia odboru licenčnej a colnej politiky MH SR nedávno vyjadrili, že rezort nemá zistené žiadne dôkazy o pokusoch slovenských firiem realizovať vývoz v rozpore s licenčnými podmienkami.
V súčasnosti má na Slovensku povolenie na obchodovanie s vojenským materiálom celkovo 152 subjektov. Asi 80 percent slovenského exportu pritom smeruje do ČR a zvyšok zbrojného materiálu sa exportuje iba do krajín, voči ktorým nie sú uplatňované medzinárodné sankcie.
Generálny riaditeľ Kerametalu Igor Junas, ktorého firma je jedným z významných slovenských obchodníkov so špeciálom, sa tiež domnieva, že pri súčasnom systéme kontroly výroby i obchodu so zbraňami by sa vývoz zbrojných súčiastok do Iraku mohol realizovať iba nelegálnou cestou. "Aj prípadné pašovanie by však po udalostiach z 11. septembra bolo veľmi zložité. Ale nedá sa to vylúčiť. Rozhodne by cez hranice neprešli nijaké väčšie dodávky," informuje I. Junas.
Irak podľa spomenutého blízkovýchodného zdroja disponuje konvojom 700 tankov T-72 a T-72M, ktoré boli kúpené v 80. rokoch. Vlastní tiež celý rad samohybných zbraní a húfnic vrátane sovietskych typov 152 mm M-1973 a 122 mm M-1974. Oba modely Bagdad získal v polovici 70. rokov.
Autor: Londýn/Bratislava (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.