púštnej rely, ktorá odštartovala prvého januára v Marseille a na posádky čakalo množstvo prekážok. Do cieľa v egyptskom prímorskom meste Šarm el -Šejk na Sinajskom poloostrove sa ale nepodarilo dôjsť všetkým, ktorí boli na štarte.
Tohtoročná trať viedla cez tri kontinenty Európu, Afriku a Áziu a päť krajín Francúzsko, Španielsko Tunisko, Líbyu a Egypt. V ústrety 8852 km dlhej súťaže sa vydalo 490 vozidiel, vrátane doprovodných a skoro tisíc štartujúcich. V kategórii motocyklov štartovalo 162 jazdcov, z ktorých 95 súťažilo na motocykloch značky KTM. Medzi automobilmi bolo prihlásených 203 vozidiel, kde prevládali hlavne japonské značky Toyota, Nissan a Mitsubishi. Kamiónov bolo 51 pričom veľké šance na úspech sa dávali šesťnásobnému víťazovi Karolovi Lopraisovi na Tatre, avšak bez šancí na úspech neboli ani Rusi Čagin a Karibov či otec a syn de Rooyvci. Po prvých európskych kilometroch sa skutočná súťaž začala až na území Tuniska, pretože africké kilometre a nielen tie nakoniec určili tie najlepšie a najodolnejšie posádky. V hodnotení automobilov sa výborne počínal šesťnásobný víťaz Francúz Stéphane Peterhansel, avšak v predposlednej etape sa jeho šance na prvenstvo rozplynuli. V šestnástej etape musel dva razy opravovať svoje auto a stratil viac ako dve hodiny, čo sa premietlo aj do celkového poradia. Najprv prerazil na 66. km chladič, no problém prekonal, avšak definitívne stop ho čakalo na 320 km, keď sa mu zlomilo zavesenie kolesa. Bezmocne zostal sedieť a prizeral sa na prechádzajúcich súperov. Pred poslednou ereskou, ktorá mala skôr symbolický charakter, to bola pre Peterhansela doslova športová tragédia. S viac ako dvojhodinovou stratou klesol na konečné tretie miesto. Tento pretekár mal na dosah siedme víťazstvo, keď predtým šesť ráz dominoval na motocykli. V najsledovanejšej kategórii automobilov tak zvíťazil štyridsaťdva ročný Japonec Hiroši Masouka na Mitsubishu, ktorý väčšinu súťaže jazdil v tieni Peterhansela a obhájil tak vlaňajšie prvenstvo.
Dramatický záver priniesla kategória motocyklov, keď obhajca prvenstva Talian Meonim sa začal doťahovať v posledných etapách na vedúceho Richarda Saincta. Jeho finiš prišiel po nie najlepšom vstupe do súťaže trocha neskoro. Dvojnásobný víťaz dokázal vyhrať tri etapy, ktoré mu však stačili na zisk len tretieho miesta, pričom na prvého v cieli strácal 37 min. Medzi motocyklami od začiatku dominoval 32-ročný Francúz a svoju zbierku víťazstiev na týchto prestížnych pretekov rozšíril na tri. Na druhom mieste skončil so stratou len siedmich minút a osemnástich sekúnd jeho krajan Cyril Despres.
Ešte na území Tuniska sa skončili nádeje dvojnásobného víťaza súťaže Francúza Jeana-Luisa Schlessera, keď musel odstúpiť pre technickú poruchu na motore. Len o deň neskôr ho nasledoval aj Čech Karel Loprias, ktorý pri šestnástom štarte mal vážnu nehodu, ktorá znamenala definitívne stop pre šesťnásobného víťaza. "Išli sme veľmi rýchlo. Snažili sme sa dohnať stratu z predchádzajúceho dňa a v tej dobe sme sa pohybovali na druhom mieste medzi kamiónmi. Prešiel som dunou a skočil. Auto po dopade urobilo niekoľko kotrmelcov, po ktorých mu chýbalo koleso. Som rád, že nikto nebol vážne zranený a považujem to za šťastie," povedal po havárii K. Loprais. Prvenstvo medzi kamiónmi obhájil Rus Čagin na Kamaze, druhá priečka patrila česko-brazilskej posádke de Azevedo Tomeček na Tatre. Príjemným prekvapením bol Gerardus de Rooy, ktorý pri svojom prvom štarte sa držal stále medzi najlepšími jazdcami na čele. Mladý Holanďan však poškodil svoj kamión v 12. Etape a musel odstúpiť. Tým sa uvoľnila cesta za obhajobou pre ruského veterána Čagina, ktorý získal svoj tretí triumf.
Púštna rely si opäť vyžiadala krutú daň, keď v desiatej etape havaroval Daniel Nebot s toyotou a jeho 48-ročný spolujazdec Bruno Carvy si zlomil väzy.
Konečné poradie motocykle: 1. Richard Sainct (Fr.) KTM 53:24:32, 2. Despres + 7:18, 3. Meoni + 37:30, 4. Jean Brucy (Fr.) KTM + 1:36:29, 5. Jean de Azevedo (Braz.) KTM + 1:46:05. Automobily: 1. Hiroši Masuoka (Jap.) Mitsubishi 49:08:52, 2. Jean-Pierre Fontenay (Fr.) Mitsubishi + 1:52:12, 3. Stephane Peterhansel (Fr.) Mitsubishi +2:16:28, 4. Carlos Sousa (Port.) Schlessr-Ford +2:27:47, 5. Giniel de Villers (JAR) Nissan +2:45:55. Kamióny: 1. Vladimir Čagin (Rus.) Kamaz 61:36:40, 2. Andre de Azevedo (Braz.) Tatra +1:02:01, 3. Firdaus Kabirov (Rus.) Kamaz +1:25:04, 4. Johanes de Rooy (Hol.) DAF +2:38:49, 5. Jošima Sugawara (Jap.) Hino +10:21:28.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.