Detroite štúdiu exkluzívneho vozidla, ktoré by sa v sériovej verzii mohlo stať jedným z dvoch vážnych konkurentov ultraluxusného Maybachu, ktorým koncern DaimlerChrysler oživil tradíciu starej nemeckej značky (druhým bude nový Rolls-Royce Phantom).
S označením svojho najnovšieho koncepčného vozidla si firma Cadillac zrejme vôbec nelámala hlavu - označila ho slovom, ktoré symbolizuje to, čo robí toto vozidlo výnimočným. Anglické slovo sixteen znamená šestnásť - a presne toľko valcov má motor novej štúdie. Nie je to pritom prvý šestnásťvalec v dnes už vyše storočnej histórii firmy Cadillac. Tá už na autosalóne v New Yorku v januári 1930 predstavila model 452, poháňaný 7,4-litrovým vidlicovým šestnásťvalcom (označenie 452 znamenalo zdvihový objem v kubických palcoch). Šestnásťvalcové Cadillaky sa vyrábali až do konca modelového roka 1940, pričom sa zdalo, že vozidlá s takýmto vysokým počtom valcov sa už nikdy nebudú vyrábať. Sami Američania však hovoria "nikdy nehovor nikdy" a tak je tu - po vyše 60-ročnej prestávke - opäť Cadillac, uvádzaný do chodu činnosťou šestnástich piestov. Nový motor má v podstate podobnú jednoduchú konštrukciu ako známy vidlicový osemvalec, ktorý poháňa mnohé modely koncernu GM - ide teda o motor s jedným centrálnym vačkovým hriadeľom, ktorý tyčkami ovláda dvojice ventilov pre každý valec. Motor má priam neuveriteľný zdvihový objem 13,6 litra, čo je zrejme v súlade s filozofiou amerických konštruktérov motorov, podľa ktorých nemožno zdvihový objem ničím nahradiť. Maximálny výkon motora je 745 kW, čo v amerických jednotkách znamená, že ide o "tisíckoňový" motor. Krútiaci moment motora vrcholí pri 4 300 ot/min, a to na enormnej hodnote 1 356 Nm! Blok i hlavy valcov nového motora, označeného XV16, sú zhotovené z hliníka, ventily a ventilové pružiny sú z titánu. Motor je vystrojený mastiacim systémom so suchou kľukovou skriňou a systémom variabilného časovania nasávacích ventilov. Jeho hlavnou technickou novinkou je však systém vypínania činnosti valcov, označený DoD, čo v tomto prípade nie je bežne v USA používaná skratka ministerstva obrany (Department of Defense), ale znamená displacement on demand, čiže zdvihový objem podľa potreby. Motor totiž môže mať v činnosti - podľa práve požadovaného výkonu - všetkých šestnásť alebo len osem valcov, či dokonca len štyri valce. Táto technológia, ktorá bude pravdepodobne uplatnená na niekorých sériových modeloch GM už v modelovom roku 2005, prispieva najmä k úspore paliva. Na základe počítačovej analýzy odhaduje firma Cadillac, že napríklad pri jazde z Detroitu do Kalifornie by motor XV16 pracoval v osemvalcovom režime počas 65 % celkovej doby jazdy, 30 % doby jazdy by tvoril štvorvalcový režim a len dvadsatinu celkovej doby (teda 5 %) by bolo v činnosti všetkých 16 valcov. Triezvy motorista si možno položí otázku, načo vlastne motor toľko valcov má - vo svete exkluzívnych výrobkov však zrejme takéto otázky nemajú miesto. Motor poháňa zadné kolesá prostredníctvom štvorstupňovej elektronicky riadenej automatickej prevodovky. Zaujímavosťou je dvojdielna hliníková kapota, ktorej obe časti (pravá a ľavá) sú zavesené na pozdĺžnom nosníku, tiahnucom sa stredom od predného okna k prednej maske.
Koncepčný Sixteen je štvordverový hardtop so štíhlou a tak trochu atleticky vyzerajúcou karosériou, ktorej tvary ale znamenajú istý odklon od prísne geometrických línií terajších sériových modelov Cadillac. Karoséria nemá stredný stĺpik a temer celú jej strechu tvorí sklenené okno. "Cadillac Sixteen evokuje éru, keď sa luxusné autá vyrábali ručne", povedal Brian Smith, ktorý bol zodpovedný za dizajn exteriéru tohto vozidla. Nosná časť vozidla i samotná karoséria sú zhotovené z hliníka, čím sa podarilo udržať hmotnosť tohto 5 673 mm dlhého vozidla na prijateľnej hodnote 2 270 kg. Koncepciu nosnej štruktúry vozidla si pritom konštruktéri takpovediac "požičali" od človeka, ktorého základným stabilizujúcim prvkom je chrbtica. Pre túto podobnosť sa táto koncepcia nazýva endoskeletálnou. Centrálnou nosnou časťou Cadillacu Sixteen je tuhý stredý tunel, tvorený pevnou hliníkovou rúrou, v ktorej je uložený hnací hriadeľ, výfukové potrubie i káble. K tejto nosnej rúre sú vpredu i vzadu privarené ďalšie nosné prvky. Podlahová plošina je tvorená kompozitným materiálom na báze hliníkovej peny. Vozidlo je postavené na podvozku s rázvorom 3 556 mm, je široké 2 029 mm, vysoké 1 392 mm a jazdí na 24-palcových ráfikoch z kovaného a povrchovo lešteného hliníka. Technickou zaujímavosťou je, že všetky štyri kolesá (obuté pneumatikami Michelin) sú riadené, čo prispieva k lepšej manévrovateľnosti s týmto dlhým vozidlom. Na všetkých kolesách sú 16-palcové brzdové kotúče so šesťpiestikovými strmeňmi. Je samozrejmé, že interiér vozidla žiari ultraluxusom. Sedadlá sú potiahnuté ručne šitými koženými poťahmi, na podlahe sú ručne tkané koberce, v strede prístrojového panelu sú umiestnené luxusné hodinky Bulgari a dekoračné prvky interiéru sú z orechového dreva. Pravé zadné sedadlo má elektricky prestaviteľné operadlo.
Nie je zatiaľ známe, kedy a v akej podobe sa ultraluxusný Cadillac Sixteen dostane do sériovej výroby. Podľal Roberta A.Lutza, viceprezidenta General Motors pre vývoj nových produktov, je Sixteen poslom novej éry, v ktorej firma Cadillac uvedie na trh také solídne, dynamické a nádherné vozidlá, ako nikdy predtým. Mimochodom, Lutz - familiárne nazývaný Bob - je vášnivým pilotom a majiteľom cvičného prúdového lietadla L-39 Albatros.
Autor: rm
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.