Korzár logo Korzár

V kokpite musí vládnuť vzájomná dôvera

Už približne dva roky beží na Slovensku projekt Béreš junior, ktorého hlavným cieľom je príprava mladého slovenského pretekára na podujatia

majstrovstiev sveta v rallye. Až do vlaňajšieho októbra a dosiahnutia osemnástich rokov štartoval mladý Jozef Béreš s extövišovým Seatom Ibiza Kit Car v rámci pretekov automobilov do vrchu a v skupine A si vybojoval titul majstra Slovenska. Jeho prvým vlaňajším štartom v rallye bola bratislavská Mikona a do ST Rally Teamu tak pribudol 25-ročný zlínsky navigátor Petr Starý. Hoci zo spomínaných dôvodov neabsolvovala táto dvojica celý slovenský šampionát, v absolútnom hodnotení jej napokon patrila 12. priečka a "Junior", ako ho volajú v tíme, skončil v Slovenskom pohári deviaty. Dnes sme položili pár otázok copilotovi tímu, českému pretekárovi Petrovi Starému.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Zlínsky rodák (7. 8. 1977) začal inklinovať k motoristickému športu od chlapčenských rokov, keď ešte ako dieťa pravidelne navštevoval Barum rallye a Valašskú zimu. A vtedy, tak ako možno mnohí pred ním, si povedal: "Až vyrastiem, budem pretekárom…"

Kde sa to teda celé začalo?

"V rokoch 1998 a 1999 som sa ako spolujazdec zúčastnil na amatérskej súťaži V stope Valašskej zimy a tu bol aj začiatok toho všetkého. Ucítil som vôňu benzínu a bol som v tom. Môj veľmi dobrý priateľ a učiteľ zároveň, známy navigátor Karel Jirátko, ma ešte v tom istom roku zoznámil s olomouckým Jaroslavom Mikulenkom, s ktorým som absolvoval až do polovice roku 2000 majstrovstvá ČR v rallye historických automobilov s vozidlom BMW 2002 Ti. Od polovice sezóny som potom sedel po boku Vlastimila Neumanna vo vozidle Toyota Corolla WRC a Ford Escort Cosworth. Vedno sme získali 1. miesto absolútne na Horáckej rally a 3. miesto na Valašskej rally vo Vsetíne. V roku 2001 som opäť navigoval Jaroslava Mikulenku."

SkryťVypnúť reklamu

Zlomová ale pre vás bola svojím spôsobom sezóna 2002…

"Bola to moja prvá sezóna, ktorú som absolvoval v kokpite súčasných súťažných vozidiel, v seriáli českého šampionátu a v dvoch podujatiach na Slovensku po boku Antonína Kočařa s Mitsubishi Lancer Evo 6 za K.I.T. Racing CS. Rozlúčkou s týmto tímom bol štart s Fordom Focus WRC na barumke opäť s V. Neumannom. Prvé stretnutie s Jožkom Berešom a ľuďmi z ST Rally Teamu potom rozhodli o vzniku novej posádky. Zišli sme sa, slovo dalo slovo a onedlho sme už spolu sedeli v súťažnom aute."

Môžete nám prezradiť, aká je v súťažnom aute atmosféra na podujatiach?

"Sme s Jožkom vyslovene priatelia, vieme o sebe takmer všetko, ono to snáď ani inak nejde, pretože väčšinu roku trávime spoločne na pretekoch a táto súhra nám pri jednotlivých súťažiach veľmi pomáha, aby sme boli maximálne pokojní, koncentrovaní a dôverovali jeden druhému. Áno, občas je potrebné aj trošku zvýšiť hlas, ale len výnimočne a ak sa tak stane, obaja vieme prečo."

SkryťVypnúť reklamu

Na začiatku bol Seat Ibiza Kit Car, neskôr WRC. Ako veľmi ste vnímali túto zmenu?

"Ja osobne som už takúto situáciu zažil a bol som veľmi zvedavý, ako bude tento prechod vnímať Jožko. Jednoznačne môžem povedať, že všetko zvládol výborne a vôbec na ňom nebolo vidieť, že pred súťažou absolvoval so špeciálom len jedno testovanie."

Vaše pocity z prvej spoločnej sezóny?

"Celú našu prvú sezónu pokladám za jednu obrovskú skúsenosť, absolvovali sme mnoho kilometrov. Osobne by som to charakterizoval ako prvý stupeň na základnej škole a všetky štarty, na Slovensku i mimo neho vrátane rakúskej Wald Viertel Rallye, sú pre nás veľkým prínosom pre novú sezónu. Koncom roka sme navyše od tímu dostali krásny vianočný darček v podobe štartu s vozidlom Škoda Octavia WRC na pražskom šprinte, čo je pre nás rovnako osožné. Vieme, že nás čaká ešte veľa práce, ale tešíme sa na ňu a nechceme sklamať nikoho, kto nám pomáha a dôveruje. Práve tým ľuďom by som sa chcel poďakovať."

A čo prezradíte sám na seba?

"Mám rád taliansku kuchyňu, ale sviečkovú s brusnicami nikdy neodmietnem. Vážim si dobrých a úprimných ľudí a najviac ma dokáže rozčúliť, ak si myslím, že som takého človeka stretol a napokon sa ukáže, že to nebola pravda. Uprednostňujem náučnú literatúru a v poslednom čase mám v rukách najčastejšie učebnice angličtiny. Dostal som knihy od amerického autora Johna Irvinga,a tie sa čítajú naozaj veľmi dobre. Na relax mnoho času nemám, ale ak sa nájde, tak potom idem na prechádzku do lesa."

Tohoto roku by mala posádka Jozef Béreš Jr. Petr Starý absolvovať vybrané podujatia majstrovstiev SR, aj s podporou spoločnosti Matador český šampionát na vozidle WRC a tri súťaže majstrovstiev sveta v rallye. Ich premiérou na svetových súťažiach bude štart s Toyotou Corolla WRC na Uddeholm Swedish Rallye (7. 9. februára), na ktorú sa v týchto dňoch pripravovali a trénovali na povestných tratiach v Monte Carlo, kde o pár dní (23. 26. januára 2003) odštartuje prvé tohtoročné podujatie seriálu MS v rallye.

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  2. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  3. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  4. Kupujete si dovolenku? Nezabudnite na poistenie storna!
  5. Plátené tašky a opakované použitie
  6. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor
  7. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny
  8. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy
  1. Oslava ako v Hollywoode: Kaufland má narodeniny, pozýva aj vás
  2. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  3. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  4. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  5. Podpora projektov, ktoré učia ľudí postaviť sa za seba
  6. Sigord – les, kde sa stretáva zodpovedné hospodárenie s turizmom
  7. Kupujete si dovolenku? Nezabudnite na poistenie storna!
  8. Detox pre vaše auto. Prejaví sa v spotrebe aj vo výkone
  1. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy 8 232
  2. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí 4 783
  3. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny 4 542
  4. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku 4 339
  5. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor 4 225
  6. Iónske alebo Dodekanské ostrovy? Grécke leto má stovky tvárí 3 729
  7. Plátené tašky a opakované použitie 2 764
  8. Kozmetika ju najprv zachránila, dnes ňou pomáha iným 2 074
  1. František Kukura: Lucifer: Nositeľ zakázaného svetla
  2. Henrich Krejča: Mojich 15 európskych cestovateľských tipov na rok 2025.
  3. Jan Pražák: Jak ubohá migrantka bojovala s naší mateřštinou
  4. Dada Vozáriková: Splavovali sme tmavú zatopenú baňu v Slovinsku na kajakoch (+ video)
  5. Radko Mačuha: Bože, asi preto, že je to vzácne?
  6. Samuel Ivančák: Iron Maiden oslavujú 50 rokov. Bratislavským koncertom dokázali, že ich odkaz tu s nami bude aj o ďalšie polstoročie
  7. Vladimír Bojničan: Miklošov omyl: Nie progresivizmus, ale konzervatívny klerikalizmus priviedol svet do postfaktického chaosu
  8. Timotej Opálek: Peter Doherty - Felt Better Alive
  1. Marcel Rebro: Sexuálne násilie Červenej armády pri oslobodzovaní Európy 28 714
  2. Jozef Varga: Dvoje kruhy pod očami, bledý ako stena, aj takto dnes vyzerá Fico... 24 099
  3. Rado Surovka: Judáš vstal z mŕtvych a podal ruku Ficovi 13 151
  4. Jozef Černek: Sprevádzal som Putinovcov – keď zistili, že ich kamoši z Maďarska chcú obsadiť aj Slovensko, stíchli 11 632
  5. Ivan Čáni: Tibor Gašpar a oni – učebnicový „vzor“ morálky, čestnosti, spravodlivosti. 11 155
  6. Ján Valchár: Ukrajinský darček na ruský deň detí (alebo ako spáliť ruskú flotilu zo záhradného domčeka) 10 687
  7. Věra Tepličková: Šok v Levoči 5 792
  8. Michaela Witters: Dievčatko v škôlke neprehovorilo sedem mesiacov ani slovo. Nakoniec jej pomohlo toto... 4 945
  1. Radko Mačuha: Bože, asi preto, že je to vzácne?
  2. Věra Tepličková: Keď Eštok nevie, čí je, Danko chce mať pokoj na ceste za stolicou a Fico hrá vabank...
  3. Radko Mačuha: Demilitarizácia Ruska cez joystick.
  4. Radko Mačuha: Veď na východe nič nieje.
  5. Yevhen Hessen: Ukrajinská komunita na Slovensku a dejiny kultúrnych väzieb
  6. Marcel Rebro: Deň detí bez otcov a s ruskými dronmi nad hlavou
  7. Věra Tepličková: Šok v Bratislave (voľné pokračovanie Šoku v Levoči)
  8. Marcel Rebro: Fico a jeho banda si kupujú za naše peniaze haciendy, Slováci posielajú drony obrancom Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. František Kukura: Lucifer: Nositeľ zakázaného svetla
  2. Henrich Krejča: Mojich 15 európskych cestovateľských tipov na rok 2025.
  3. Jan Pražák: Jak ubohá migrantka bojovala s naší mateřštinou
  4. Dada Vozáriková: Splavovali sme tmavú zatopenú baňu v Slovinsku na kajakoch (+ video)
  5. Radko Mačuha: Bože, asi preto, že je to vzácne?
  6. Samuel Ivančák: Iron Maiden oslavujú 50 rokov. Bratislavským koncertom dokázali, že ich odkaz tu s nami bude aj o ďalšie polstoročie
  7. Vladimír Bojničan: Miklošov omyl: Nie progresivizmus, ale konzervatívny klerikalizmus priviedol svet do postfaktického chaosu
  8. Timotej Opálek: Peter Doherty - Felt Better Alive
  1. Marcel Rebro: Sexuálne násilie Červenej armády pri oslobodzovaní Európy 28 714
  2. Jozef Varga: Dvoje kruhy pod očami, bledý ako stena, aj takto dnes vyzerá Fico... 24 099
  3. Rado Surovka: Judáš vstal z mŕtvych a podal ruku Ficovi 13 151
  4. Jozef Černek: Sprevádzal som Putinovcov – keď zistili, že ich kamoši z Maďarska chcú obsadiť aj Slovensko, stíchli 11 632
  5. Ivan Čáni: Tibor Gašpar a oni – učebnicový „vzor“ morálky, čestnosti, spravodlivosti. 11 155
  6. Ján Valchár: Ukrajinský darček na ruský deň detí (alebo ako spáliť ruskú flotilu zo záhradného domčeka) 10 687
  7. Věra Tepličková: Šok v Levoči 5 792
  8. Michaela Witters: Dievčatko v škôlke neprehovorilo sedem mesiacov ani slovo. Nakoniec jej pomohlo toto... 4 945
  1. Radko Mačuha: Bože, asi preto, že je to vzácne?
  2. Věra Tepličková: Keď Eštok nevie, čí je, Danko chce mať pokoj na ceste za stolicou a Fico hrá vabank...
  3. Radko Mačuha: Demilitarizácia Ruska cez joystick.
  4. Radko Mačuha: Veď na východe nič nieje.
  5. Yevhen Hessen: Ukrajinská komunita na Slovensku a dejiny kultúrnych väzieb
  6. Marcel Rebro: Deň detí bez otcov a s ruskými dronmi nad hlavou
  7. Věra Tepličková: Šok v Bratislave (voľné pokračovanie Šoku v Levoči)
  8. Marcel Rebro: Fico a jeho banda si kupujú za naše peniaze haciendy, Slováci posielajú drony obrancom Ukrajiny

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu