71. ročníka najslávnejšej rely na svete zaradili do trojdňového programu aj tentoraz kľukaté rýchlostné skúšky vysoko v horách nad Monte Carlom, kde sa prírodné podmienky radikálne menia aj v priebehu jednej eresky. Oficiálnym povrchom je síce asfalt, no neraz na posádky číha zradný sneh, či ľad. Monako je všeobecne vnímané ako mesto hráčov, ktorí chodia provokovať šťastie do miestneho vychýreného Kasína. Monacká rely svojou charakteristikou však tiež pripomína ruletu. Nielenže sa výberom pneumatík dá vyhrať, či všetko stratiť, ale ako vraví majster sveta z roku 1994, Francúz Didier Auriol: "Pre tunajšie preteky si musíte vypestovať zvláštny cit, aby ste sa naučili rozpoznať, kde je povrch dobrý a podľa toho dupali na plyn."
Ostrý štart do sezóny absolvujú všetky posádky v piatok pred ôsmou hodinou rannou a bude na nich čakať šesť rýchlostných skúšok (196,3 km) rozložených na celkovej dĺžke 707 kilometrov. Záver dňa bude pravdepodobne predčasným vrcholom celej rely, pretože na pretekárov čaká dvakrát za sebou (RS5 a RS6) obávaná, 47-kilometrová ereska Plan de Vitrolles Faye, pričom druhýkrát sa pôjde už za tmy! V sobotu sú naplánované štyri rýchlostné skúšky (114,5 km) na 414 kilometrovom úseku a nedeľa podujatie zakončí kvartetom posledných eresiek (104,2 km) na úseku 269 kilometrov dlhom. Celková vzdialenosť pretekov je teda 1443 km a štrnásť rýchlostných skúšok predstavuje 409 kilometrov.
Najväčšími favoritmi súťaže sú francúzske tímy Peugeot a Citroen, ktoré sú doslova nabité pretekárskymi hviezdami. U Peugeota sa oproti vlaňajšku vlastne nič nezmenilo a za volantom sa predstavia Gronholm, Burns a Panizzi. Oveľa zaujímavejšia situácia je však v tíme Citroen, ktorý štartuje do svojej prvej celej sezóny a podarilo sa mu angažovať také esá ako Carlos Sainz a Colin McRae, ktoré naviac dopĺňa mladá krv perspektívneho Sebastiena Loeba! Úvodná rely by týmto očakávaným súbojom mala vlastne naznačiť aj celý priebeh novej sezóny, no nemali by sme predbiehať. Zradné podmienky na úpätí francúzskych álp totiž pomáhajú vyrovnávať výkonnostné rozdiely medzi jednotlivými tímami a táto milosrdnosť môže pomôcť k bodom aj slabším tímom. Treba si naviac uvedomiť, že v tejto sezóny sa po vzore F1 mení systém bodovania aj v rely a radovať sa z bodov bude môcť už osem posádok. Dopovedzme si však, že za Ford to budú Martin, Duval a Hirvonen. Za Subaru Solberg a Mäkinen. Hyundai reprezentujú Schwarz s Loixom a Škoda nasadzuje Auriola s Gardemeisterom. Fanúšikov slovenského a českého rely športu možno zaujme aj informácia, že zo štartovým číslom 22 sa na štarte objaví aj Roman Kresta, ktorý za tím Bozian Racing sedlá Peugeot 206 WRC A8.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.