Ponajprv: v tomto smere už padlo donedávna železné pravidlo, podľa ktorého bolo tabu, aby sa človek predstavil iným sám. Etiketa nám v minulosti prikazovala využiť pri predstavovaní pomoc tretej osoby, čo najmä na domácej pôde už nie je vždy také nevyhnutné. Pri cestách do cudziny je ale stále lepšie rešpektovať tamojšie obyčaje, konzervatívnejší Angličania napr. sprostredkovateľa pri predstavovaní očakávajú.
Podobne ako pri pozdravoch, aj pri predstavovaní platí ďalej niekoľko najzákladnejších pravidiel. Predstavuje sa pán dáme, mladší staršiemu, osoba v služobne nižšom postavení, vyššie postavenej persóne. Pri predstavovaní pozeráme partnerovi do očí a najvhodnejšie je povedať: dovoľte, aby som sa vám predstavil. Ak oslovený, najčastejšie vhodným gestom, prejaví s našim návrhom súhlas a záujem, pokračujeme slovami: moje meno je XY. Platí ďalej, že začatie konverzácie je na strane osoby, ktorej sme sa predstavili. Obyčajne nasledujú slová: som rád, že vás poznávam. Aj tu platí základné pravidlo, hovoriť zreteľne a vyhnúť sa tak pri vyslovení mena a priezviska trápnym skomoleninám. Dobrou prevenciou v tomto smere je odporúčaná výmena vizitiek. Jedným z častých hriechov pri predstavovaní je nevhodný postup pri podávaní rúk -predstavované persóny by si nemali podávať ruky kŕčovito, mdlými gestami typu "mŕtva ryba", či nápadne si pravicami potriasať. Neslušné je podávanú ruku drviť tuhým stískaním, či oblápať cudziu pravicu druhou rukou a "bodro" potľapkávať...
Aj keď je predstavovanie častým spoločenským úkonom,
treba vedieť, kde nie je nutné. Všeobecne platí, že predstavovať sa nemusíme ľuďom o ktorých vieme, že nás s nimi v budúcnosti nebude nič spájať, pravdepodobne sa s nimi nebudeme kontaktovať - napr. nie je to potrebné ak si k niekomu prisadneme za stôl v reštaurácii, do lóže v divadle ,vo vlaku do kupé a pod.
Aj dnes je však vhodné mať v niektorých situáciách pri predstavovaní sprostredkovateľa. Tretia osoba je na to vhodná najmä na tradičnejších spoločenských podujatiach, ďalej na pracoviskách, kde by malo byť zásadou, že nadriadený predstaví nového pracovníka jeho kolegom. Pri organizovaní podujatí, kde sa schádza viac ľudí, je osožné, vybrať pre vzájomné predstavovanie sprostredkovateľa. Platí zásada, že pri predstavovaní musí muž zásadne stáť, žena smie sedieť - v prípade, ak jej je predstavovaný muž alebo mladšia žena.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.