Ananásovo-čokoládové kolieska
Na korpus potrebujeme: 7 vajec, 140 g práškového cukru, 140 g hladkej múky, 1 vanilkový cukor, 1 pol. lyžica vody, 0,5 dcl oleja, štipka kypriaceho prášku.
Čas: šľahanie 15 min., miešanie 2 min., rozotieranie 3 min., pečenie 5 min.
Postup: Bielky s tretinou cukru a vanilkovým cukrom vyšľaháme na tuhý sneh. Žĺtky a tretinu práškového cukru vyšľaháme, pridáme vodu a olej. Obidve hmoty spojíme a zľahka primiešame preosiatu hladkú múku s kypriacim práškom. Upečieme dva tenké pláty na plechu pokrytom papierom pri teplote 230 stupňov C do svetlohneda.
Na krém: 3 dcl mlieka, 30 g kryštálového cukru, ˝ balícka vanilkového cukru, 250 g masla, 40 g kr. prášok zl. klas, 30 g ananásového sirupu, 20 g kakaa, trošku rumu, 1 pol. lyžica citrónovej šťavy.
Čas: varenie 15 min., chladenie 15 min., šľahanie 5 min.
Postup: Z mlieka, krémového prášku, kryštálového a vanilkového cukru uvaríme hustý krém, ktorý za občasného premiešania vychladíme. Pridáme maslo a vyšľaháme hladký krém, ktorý rozdelíme na polovicu. Jednu časť dochutíme ananásovým sirupom a citrónovou šťavou, druhú časť dochutíme kakaom a rumom.
Jeden plát natrieme ananásovým krémom, druhý kakaovým a založíme na seba. Necháme dobre stuhnúť. Po stuhnutí vykrajujeme kovovou formičkou kolieska veľkosti kompótového ananásu. Potrieme tenkou vrstvou marhuľového džemu, priložíme koliesko ananásu, necháme zachladiť. Potom boky máčame v čokoláde a do stredu nasypeme sekané opražené lieskové oriešky. Nakoniec povrch prestriekame tmavou a bielou čokoládou. Môžeme podávať rozkrojené na dve alebo štyri časti.
Na dohotovenie potrebujeme: 850 g ananásového kompótu - kolieska, 100 g marhuľového džemu, 50 g sekaných pražených lieskových orieškov, 200 g tmavej čokolády, 30 g svetlej čokolády, 50 g stuženého tuku - CERA.
Čas: varenie 10 min., stuhnutie 3 hod., vykrajovanie a dokončenie 10 min., zdobenie čokoládou 15 min.
Naše rady: Piškótové alebo inak povedané aj ľahké šľahané hmoty sú v cukrárstve veľmi obľúbené, pretože ich môžeme kombinovať so všetkými druhmi náplní a poliev. Z hľadiska výživy majú veľmi dobrú nutričnú skladbu, navyše výrobky zo šľahaných hmôt sú pórovité, preto sú aj ľahko stráviteľné.
Najčastejšie chyby a ich príčiny:
Rednutie hmoty. Táto chyba môže mať hneď niekoľko príčin:
a) nedostatočná čistota surovín, zariadení a pomôcok. Aj malé znečistenie bielka tukom spôsobuje vznik riedkej a tým aj málo objemnej hmoty. Chybu môžeme odstrániť tak, že do bielkov pridáme trochu octu, alebo citrónovej šťavy.
b) prešľahanie bielkov. Výrobky sú nízke a majú nepravidelný tvar. Táto chyba sa nedá odstrániť.
c) násilné miešanie hmoty. Múka sa má do hmoty vmiešavať ľahko a v čo najkratšom čase. Násilným alebo dlhým miešaním sa porušujú vzduchové bubliny, hmota redne a klesá.
d) zdĺhavé tvarovanie hmoty. Hmota sa má pripravovať len v takom množstve, by sa mohla ihneď spracovať. Dlhým státím z nej uniká vzduch a hmota redne.
Príliš hustá hmota. Chybu zapríčiňuje príliš veľký obsah múky (nedodržanie receptúry).
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.