Sviatky
My Slováci sa asi nezaprieme, ako sa potvrdilo aj v mojom prípade. Mal som veľmi „dobrú" skúsenosť z jednou ‚holkou' z Prešova, čo ma okradla o učebnicu angličtiny, hoci zarábala viac ako ja a mohla si ju v pohode dovoliť. No, čo už. Neviem, aké majú iní Slováci skúsenosti s Angličanmi a cudzincami v Anglicku, avšak ja som sa aj napriek tomu, že sa o Angličanoch vraví, že sú chladní, stretol len s veľmi priateľskými a milými. Výnimka potvrdzuje pravidlo, takže dávajte si pozor na milých a usmievajúcich sa ľudí, nie vždy to zodpovedá skutočnosti. Čo ma dosť prekvapilo a veľmi mi to aj po návrate chýbalo, bola ochota kohokoľvek poradiť a pomôcť bez ohľadu na odmenu. Keď ste potrebovali pomôcť v škole, alebo v úrade s niečím, čomu ste nerozumeli, mali s vami ako s cudzincom trpezlivosť. Alebo už len taká maličkosť ako služby v obchodoch. Keď ste niečoho kúpili navyše, alebo ste sa rozhodli to vrátiť z akéhokoľvek dôvodu, máte bloček, a nebolo to poškodené, stačí ísť na oddelenie služieb zákazníkom a máte po probléme. Alebo moja osobná skúsenosť s kupovaním športových botasiek. Vzhľadom na to, že nemajú polovičné čísla, je ťažšie si vybrať veľkosť, vždy vám však radi poradia. Ja som to, priznám sa, trošku aj z vlastnej nerozhodnosti zneužil - vyskúšal v plnej miere. Aj keď som menil botasky už tretí raz, vždy boli predavači v pohode, alebo mi to nedali nijako pocítiť, nie ako u nás - niečo si idete kúpiť a neviete to v obchode či na pulte nájsť, tak sa opýtate predavačky v nádeji, že sa dočkáte odpovede, a pritom „milo" vyzerajúca predavačka sa tvári, že ju otravujete... Nie je to tak našťastie všade, ale máme sa ešte čo učiť.
A to nevravím o zľavách. Už aj u nás to sem-tam je, no... Tam keď obchodný dom končí s kolekciou, nie je žiadnou výnimkou aj 70-percentná zľava, avšak nie na úkor kvality tovaru.
Podniky, puby sú útulné a štýlovo zariadené. Ďalšia milá skúsenosť. U nás vám načapujú pivo asi 2-5 mm pod čiarku a v Anglicku vám podajú jemne pretekajúci pohár. Alkohol sa môže konzumovať len do 23.00 h., a zároveň niektoré podniky sú otvorené len do 23.00 h. Diskotéky sú samozrejme otvorené dlhšie. Dievčatá chodia na diskotéky oblečené dosť stroho, bez ohľadu na ročné obdobie. Krátke šatôčky a svetrík, prípadne ešte niečo na seba. Chalani nosia podobný štýl, ako prichádza momentálne k nám. Ale pozor, slečny! Ak vás chalan pozve na kávu, nie vždy to znamená káva. Tamojší chalani sa netrápia s oblbovaním, hoci aj to k tomu patrí, ale rovno vám povedia, čo a ako, kedy a kde, a je len na vás, ako zareagujete. A keď vás niekto POZVE na drink, neznamená to, že ho PLATÍ ON, takže nebuďte prekvapené, že si to budete musieť zaplatiť samy. V niektorých podnikoch je ochranka, ktorá vám zabráni v momente akéhokoľvek prejavu náklonnosti (obchytkávania, bozkávania) v priestoroch podniku. A zároveň si dvakrát rozmyslite pri pohľade na ochrankárov na každom rohu, či vyvoláte roztržku, alebo nie. Vstupné sa pohybuje od 5, 15, 30 libier, podľa úrovne podniku.
Čo sa týka Vianoc alebo Veľkej noci, je to trošku iné ako u nás. Angličania jedávajú prevažne morku so zemiakmi, ktoré sú krájané len na štvrťky, potom obvarené a opečené nasucho v trúbe, samozrejme majú k tomu dosť špecifickú omáčku gravy (grejvy), ktorá chutí veľmi zvláštne, avšak nemali by ste ju aspoň prvý raz odmietnuť. Je to zmes masti, alebo šťavy z predchádzajúceho pečenia mäsa, a múky s gravy omáčkou - niečo ako sójová omáčka. Na anglickom štedrovečernom stole nemôže chýbať puding. Nie je chuťovo ako tie naše. Ako predjedlo sme mali malé krevety s čerstvým šalátom a majonézou, pokvapkané citrónom, potom šunka a samotná morka so zemiakmi a oblohou. Nakoniec nejaké to pečivo, sladkosti a puding. Čo je milé, pred začatím večere si každý rozbalí „vybuchujúci" darček, tie sa dajú bežne kúpiť v obchode, to nepripravuje rodinka sama. V balíčku je nejaká drobnosť a papierová koruna, ktorú máte počas večere na hlave. Silvester v Anglicku je rovnako oslavovaná udalosť ako všade na svete, no je tu niečo, čo nemôžete zažiť na Slovensku. A to je prvá vec, čo vás možno prekvapí. Je to časový posun voči Slovensku. V Anglicku je o hodinu menej ako u nás, preto som aj ja mojej rodinke a blízkym blahoželal o hodinu skôr, takže som oslavoval Silvester dvakrát. Angličania oslavujú Silvester veľkolepou párty v puboch spolu s priateľmi. Mládež je na diskotékach, rovnako ako u nás.
Darčeky, hmm, no ak mám povedať pravdu, na tie sú dosť štedrí. Ešte v živote som toľko darčekov nevidel. Ako prvý dostanete jeden maličký darček večer 24. 12. po večeri. Potom sa ide na večernú omšu. Nasledujú ďalšie darčeky v obliečke zavesenej na kľučke (to je, myslím, poľský zvyk - moja domáca pochádzala z Poľska), tie nájdete hneď pri prebudení sa 25. 12. ráno, a zakončíte to hlavnými darčekmi pod vianočným stromčekom. Moja domáca kúpila každému zo svojich 3 detí asi po 20 darčekov, a to vravela, že boli skromnejšie Vianoce. Ja som tiež dostal kopec darčekov. Bolo to milé, no veľmi mi chýbala moja rodina v najkrajšie sviatky roka, čo mi darčeky nenahradili. A ako to je s Veľkou nocou? Niečo podobné ako u nás, no bez oblievačky a alkoholu, ale vajíčkami a sladkosťami sa obdarúva každý, nielen dievčatá chlapcov, ale aj chlapci dievčatá. Vajíčka si skrývajú po celom dome alebo záhrade. Tých sladkostí je omnoho viac ako u nás - trošku megalomania...
Školy v anglicku a u nás
Škola v Anglicku začína 1. septembrom a končí v polovici júla okolo pätnásteho. Vyučovacie hodiny začínajú o 9.00 hod. a končia o 15.00 hod. pre deti do 7 rokov, a potom okolo 15.30 hod. na základných školách. Deti začínajú navštevovať školu už od 3 rokov, to nie je klasická škola, skôr niečo ako u nás materská škola. Učia sa farby, čísla, anglickú abecedu a pod. Potom od 6 rokov začínajú tzv. základnú školskú dochádzku, ktorá trvá do 12. roku dieťaťa. Po základnej škole každé dieťa musí skončiť „high school", čo je u nás niečo ako stredná škola, alebo skôr gymnázium. Na high school sa učia podobné predmety ako u nás. Rozdiel je len v tom, že žiak sa musí povinne učiť 3 predmety a ostatné si môže vybrať. Záleží je na ňom, či neskôr bude chcieť ísť študovať ďalej. Po skončení školy majú 16 rokov a môžu ísť pracovať na plný úväzok. Ten, kto prešiel testmi a bol prijatý na „college", niečo ako u nás pomaturitné štúdium, sa ďalej špecializuje na jeden študijný odbor. Po skončení je možnosť pokračovať v štúdiu na vysokej škole - university. Čo sa mi v Anglicku veľmi páčilo, bola možnosť študovať, vzdelávať sa v každom veku v rôznych kurzoch s rôznou špecializáciou od ošetrovateľky, záhradníka, čašníka až po profesie v oblasti počítačov, ekonómie a omnoho viac. Štúdium na college alebo university v Anglicku si platíte sami, to platí aj o kurzoch, no tie vám môže zaplatiť aj tzv. úrad práce.
Takže to bol môj príbeh a všetko, o čom som písal v tomto článku, sú moje skúsenosti a názory a čitateľ s
nimi nemusí súhlasiť.
Autor: huhu3D
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.