so sprievodnými prejavmi, ktoré k tomuto obdobiu patria. toto obdobie môžeme nazvať aj ozajstnou skúškou rodičovskej zrelosti.
Čo charakterizuje toto obdobie? Okrem pohlavného dospievania sprevádzaného určitými telesnými zmenami, je to predovšetkým zvýšená citlivosť až precitlivenosť dieťaťa, snaha po odpútaní sa od rodičov spojená s rôznymi prejavmi odporu. A práve to rodičom spôsobuje obyčajne najviac starostí. A tak rodič, ktorý opatroval, ochraňoval a usmerňoval svoje dieťa, zrazu je v rozpakoch. Iný sa cíti zaskočený alebo prekvapený. Takmer vždy si myslí, že to prišlo akosi priskoro. Lenže život sa nepýta rodičov na ich názory a pocity. Má svoje zákony, ktoré uplatňuje bez ohľadu na to, čo rodičia pokladajú za najvhodnejšie. Nezostáva im však nič iné, iba sa s tým zmieriť a k dospievajúcemu dieťaťu vhodne pristupovať. Nemožno už len tak zakazovať a prikazovať, lebo takto by sa mohli dosiahnuť úplne opačné výsledky, ako si želajú. Nezabúdajme, že každý človek, teda aj dospievajúci, má právo na svoje súkromie. Dospievajúci sa potrebuje sám vyrovnať s mnohými problémami, citovými úskaliami, ale zároveň musí mať istotu, že keby potreboval radu alebo pomoc, rodičia sú mu k dispozícii.
Najčastejšie prejavy odporu sa u dospievajúcich prejavujú voči matke, ktorá je najbližšie. Sú to každodenné drobné stretnutia, ktoré rodiča najčastejšie vyvádzajú z rovnováhy a ktoré niekedy nezvládne. Keďže sa s deťmi naozaj niečo deje, väčšina rodičov si myslí, že ten, s kým treba rýchle niečo urobiť, je dospievajúce dieťa. Ak dobre vychádzali s dieťaťom pred pubertou, znovu bude všetko v poriadku. Toto búrlivé obdobie lepšie zvládnu rodičia, pre ktorých je dospievanie detí signálom, aby sa viac zaoberali aj sami sebou. Len takto, rozvojom vlastnej osobnosti si udržia vzájomný vzťah s dieťaťom v medziach rovnováhy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.