dátum, dokedy chcú zbierať podpisy občanov. "V opačnom prípade to osobne považuje za veľmi lacnú obštrukciu, ktorej cieľom je jediná vec, a síce prakticky zneužiť ratifikačné obdobie a čo najdlhšie udržovať všetkých zainteresovaných v neistote," uviedol na tlačovej konferencii.
Korčok pritom pripomenul, že ratifikačné obdobie v parlamentoch členských krajín aliancie sa začne po podpise prístupových protokolov 26. marca a skončí sa do jedného roka. "Členské štáty aliancie pri ratifikácii prístupovej zmluvy chcú mať absolútne jasno v tom, či eventuálne referendum na Slovensku bude," povedal.
Za aktuálnym poklesom podpory verejnosti vstupu SR do NATO vidí štátny tajomník najmä spájanie členstva v NATO s krízou a možným zásahom v Iraku. Takéto účelové spájanie, ktoré používajú aj organizátori petície, je podľa neho nezodpovedným zavádzaním, má však evidentný vplyv na verejnú mienku. Napriek všetkému je Korčok presvedčený, že to nezvráti cestu Slovenska do aliancie, pretože "by sme boli sami proti sebe".
Minister zahraničných vecí SR Eduard Kukan konštatoval, že petičná akcia už Slovensku spôsobila vážne politické škody. Poklesom podpory verejnosti vstupu SR do NATO sa podľa neho bude musieť zaoberať vláda a zrozumiteľnejšie vysvetľovať, že členstvo v NATO "nie je o vojne v Iraku".
MEDZITITUL: Chmelár: Dátum ukončenia referendovej kampane určia občania
Šéf petičnej referendovej akcie Eduard Chmelár nerozumie vyjadreniu štátneho tajomníka Ivana Korčoka. Keďže petícia prebieha pod kuratelou občianskej iniciatívy, všetko závisí od toho, ako sa k nej postavia občania. Ak občania budú chcieť referendum, tak sa konať bude, keď vôľa obyvateľov nebude, plebiscit sa neuskutoční, myslí si. Všetko však nasvedčuje tomu, že akcia bude úspešná a referendum sa zrealizuje. Zo strany vlády tak nemá zmysel rozmýšľať, kedy bude termín ukončenia akcie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.