Vyhlásil to včera riaditeľ Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) Mohamed El Baradei (na snímke).
El Baradei uviedol, že bezpečnostnej rade podá "čo najpodrobnejší obraz" o priebehu zbrojných inšpekcií. "Dúfam, že naša správa umožní medzinárodnému spoločenstvu objektívne posúdiť situáciu. Čo s tým urobia ďalej, to je už ich právo," povedal šéf MAAE.
Dnes zbrojní inšpektori na pôde BR OSN zverejnia správu po 60 dňoch inšpekcií v Iraku. Ak správa usvedčí Irak z porušenia rezolúcie č. 1441, BR sa urýchlene stretne a rozhodne, či má Bagdad čeliť "vážnym následkom", ako hrozí rezolúcia. El Baradei odpovedal záporne na otázku, či správa inšpektorov bude obsahovať aj nejaké prekvapivé skutočnosti. "Správa bude zosumarizovaním toho, čo sme tam robili počas uplynulých dvoch mesiacov. Budeme informovať o pokroku, ktorý sme dosiahli, a uvedieme, čo ešte potrebujeme dokončiť," povedal.
Ako už v piatok informoval hovorca MAAE Mark Gwozdecky, inšpektori v správe zdôraznia, že na dokončenie svojej misie v Iraku potrebujú viac času. Podľa hovorcu však El Baradei a vedúci expertného tímu Hans Blix budú konštatovať, že vo všeobecnosti Irak s inšpektormi spolupracuje na uspokojivej úrovni, hoci táto spolupráca sa musí ešte v niektorých aspektoch zlepšiť. Irak dostane v správe "dvojku", povedal Gwozdecky.
El Baradei bude BR informovať, že vláda irackého prezidenta Saddáma Husajna umožnila inšpektorom dobrý prístup k zariadeniam, v ktorých pátrali po zbraniach hromadného ničenia. Riaditeľ MAAE zdôraznil apolitickosť úlohy, ktorú v Iraku vykonávajú zbrojní inšpektori. "Snažíme sa vyhýbať vplyvom rôznych politických prúdov. Pokúšame sa sústrediť na technickú stránku našej práce," uviedol. El Baradei označil za "poľutovaniahodnú" neochotu irackých úradov umožniť inšpektorom vypočuť irackých vedcov, vyjadril však nádej, že Bagdad napokon splní svoje povinnosti v tejto záležitosti. Inšpektori chcú vypočúvať irackých vedcov v súkromí alebo mimo irackého územia, aby sa irackí odborníci cítili slobodnejší poskytnúť dôležité informácie o irackom zbrojnom programe.
Vo štvrtok však druhý najvyššie postavený predstaviteľ Pentagónu Paul Wolfowitz povedal, že iracký prezident Saddám Husajn nariadil popraviť všetkých vedcov, ktorí spolupracovali so zbrojnými inšpektormi OSN, ako aj členov ich rodín.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.