nájsť spoločnú reč k téme, ktorá členské štáty pätnástky rozdelila na dva tábory.
Zatiaľ čo Veľká Británia a Španielsko otvorene podporujú prípravy USA na vojenský zásah proti režimu irackého prezidenta Saddáma Husajna, ďalšie dve veľmoci - Nemecko a Francúzsko - sú proti použitiu sily.
Ambíciou gréckeho predsedníctva v EÚ je podľa diplomatov dohodnúť minimálne text, ktorý by potvrdil princípy zdieľané všetkými 15 štátmi, konkrétne potrebu odzbrojenia Iraku a výzvu na plnú spoluprácu Bagdadu s OSN. "Prípadne by sme sa mohli dohodnúť na potrebe nechať inšpektorom OSN viac času, ak o to požiadajú v Bezpečnostnej rade," prezradil jeden z diplomatov.
Grécke predsedníctvo podobne ako Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE) opakovane vyhlásili, že inšpektori potrebujú viac času. Zdá sa, že by sa s týmto názorom mohli stotožniť aj najbližší európski spojenci USA - Británia a Španielsko. Blair včera vyhlásil, že zbrojným inšpektorom je potrebné dať dostatok času na dokončenie ich misie, zároveň však upozornil, že by to nemalo trvať mesiace. "Vždy sme tvrdili, že inšpektori musia mať dostatok času na dokončenie svojej práce. Myslím si (však), že nebude trvať mesiace, kým sa zistí, či (Saddám) spolupracuje alebo nie," povedal britský premiér.
Ešte pred samotnou schôdzkou ministrov európskej pätnástky sa šéf gréckej diplomacie Jorgos Papandreu stretne v pondelok ráno v Bruseli s kolegami zo štyroch krajín EÚ, ktoré momentálne sú v BR OSN - Francúzska, Británie, Nemecka a Španielska. Na schôdzke sa tiež zúčastní Taliansko ako budúca predsedajúca krajina EÚ.
Samotná schôdzka šéfovi diplomacií sa uskutoční niekoľko hodín pred kľúčovým zasadnutím BR OSN v New Yorku, na ktorom šéf zbrojných inšpektorov Hans Blix predstaví výsledky inšpekcií v Iraku po prvých dvoch mesiacoch. Ministri sa budú na dvojdňovom rokovaní venovať tiež situácii v Zimbabwe, Kórejskej ľudovodemokratickej republike a na Balkáne.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.