Korzár logo Korzár
Štvrtok, 18. apríl, 2019 | Meniny má Valér
Nájdete nás na webe

Desať krížikov na pleciach košického futbalu

Košice - 23. januára uplynulo presne 100 rokov, od dňa, keď vznikol klub KAC, a od tohto dátumu sa považuje aj oficiálny zrod futbalu v Košiciach. To

však neznamená, že do roku 1903 v meste loptu nevideli a nenaháňali. Prvé zmienky o tejto hre pochádzajú z roku 1900. Návyky k nej vštepovali žiakom učitelia na reálnom Gymnáziu na Šmeralovej ulici. Profesor Karol Nagy kúpil v Budapešti dve lopty a spolu s nimi priniesol aj pravidlá. Druhým nadšencom bol Gejza Klebesberger, ktorý prišiel z vtedajšieho srdca Uhorska a medzi svojím osobným majetkom mal futbalovú loptu. Keď si študenti vyskúšali okrúhle čudo a urobili s ním prvé nesmelé kroky, prejavili takú veľkú chuť do hry, že už v roku 1901 pred koncom školského roka zohrali gymnazisti šiestych a siedmych tried priateľský zápas v letnej jazdiarni - v priestoroch dnešnej budovy Spojov. Vyhrali ho študenti nižšieho ročníka 1:0 gólom Karocha, ktorý je považovaný za premiérový na košickej pôde.

KAC základným kameňom

Oficiálny vznik košického futbalu sa datuje dňom 23. januára 1903, keď exkluzívna skupina ľudí založila KAC (Kassai Atletikai Club - Košický atletický klub). Od prvého dňa existencie mal pevnú oporu v čestnom predsedovi grófovi Károlyovi Zichym - v tejto funkcii zotrval plných 16 rokov - a pomocou jeho vplyvu sa stal zakrátko jedným z najväčších a najsilnejších klubov na celom uhorskom vidieku. Pritom zaujímavé je, že Košičanov učili hrať futbal Prešovčania. Pethöho mužstvo ETVE dalo praktickú lekciu KAC 8:0, ale pomer síl sa medzi oboma klubmi rýchlo menil. Vplyv najmladšieho, avšak prvého organizovaného klubu v dnešnej metropole východu bol taký silný, že v roku 1904 KSE, KJSE (Kassai Jogász Sport Egylet - Košický športový spolok právnikov) a KASE (Kassai Akadémiai Sport Egylet - Košický akademický športový spolok) sa viac či menej dobrovoľne včlenili do radov dravého nováčika. Nimi posilnený KAC (už v roku 1905 dokázal poraziť svojho učiteľa ETVE 5:4) razom sa ukázal silákom. To bol sľubný signál pred prvou možnosťou hrať majstrovské súťaže. Kým premiérovým šampiónom okresnej majstrovskej súťaže v ročníku 1907/08 boli jasne Prešovčania, ktorí pred posledným kolom mali taký bodový náskok, že na duel s KAC ani necestovali, počnúc ročníkom 1908/09 však Košičania natoľko herne vyrástli, že túto súťaž vyhrali päťkrát za sebou. Sebavedome si počínali aj v záverečných zápasoch s majstrami ostatných troch vidieckych okresov. Zdolali Bácsku Szabadka (Subotica), KAS Kolozsvár (Kluž) a vo finále ETO Györ 3:2. Tak sa cítili na koni, že vyzvali do boja o titul majstra Uhorska - najlepšie budapeštianske mužstvo FTC. Po výprasku 0:11 sa už druhý raz neodvážil vyzvať šampióna z hlavného mesta nielen KAC, ale ani iný vidiecky majster. Dodajme ešte, že prvý titul vidieckeho majstra vybojovali v žlto-modrých farbách KAC títo hráči: Stefán, Gábor, Kemény I, Kemény II., Sasy, Egész, Haász, Leidorf, Árva, Cséri, Korach a Bodnár, o ktorom sa traduje, že bol najschopnejším futbalistom vychovaným pred prvou svetovou vojnou na Slovensku.

Ďalšie košické triumfy

V ročníku 1909/10 bol KAC vo svojom okrese opäť úspešný. Postúpil znovu do záveru súťaže, ale ETO Györ sa mu výhrou 1:0 revanšoval za vlaňajšiu prehru. Už o rok zavládla v Košiciach opäť dupľovaná radosť. K titulu v okrese pridal KAC i prvenstvo v záverečnom kole majstrovstiev vidieckych okresov, keď vo finále zdolal AC Pécs 2:0. Aj v ročníku 1911/12 sa KAC zaradil medzi šiestich okresných šampiónov, ale kráľom vidieka sa stal SC Tatabánya. Košičania sa zasa vzchopili v sezóne 1912/13, prebojovali sa do finále, v rozhodujúcom zápase však podľahli Györu 1:2, ale prečo netriumfovali v okresnej súťaži aj v ročníku 1913/14, nevypátral dodnes nik. Z týchto výsledkov niektorí experti usudzujú, že za Rakúsko-Uhorska najlepšie ovládal futbalovú loptu na Slovensku KAC Košice. Dvakrát získal titul vidieckeho majstra Uhorska, dvakrát naň vo finále nedosiahol. Tak vysoko sa mimo Budapešti nedostal ani jeden z jeho konkurentov. Potom však rozkvet futbalu zastavila I. svetová vojna. Po nej, ako je známe, Rakúsko-Uhorsko sa rozpadlo, vznikla Československá republika. Na futbalovom poli sa to však dlho neprejavilo. Lopta sa ocitla v neprehľadnej situácii. V Bratislave a v západnej časti Slovenska rýchlo okopírovali prešporskú skupinu majstrovstiev západného okresu uhorského MLSz (Magyar labdarúgo Szövetség - Maďarský futbalový zväz). Neprehľadnú situáciu ešte viac skomplikoval 12. október 1919 vznikom Szlovenszkói Labdarúgo Szövetség, čiže Slovenský futbalový zväz, avšak s maďarským názvom! V tom čase mali futbal v moci Maďari, a tí čo ostali na Slovensku, chceli ho pod novým pláštikom dirigovať ďalej. Národ hladný po hre, bol k týmto skutočnostiam zo začiatku nevšímavý. Pod tento zväz rýchlo patrilo 86 klubov. Z Košíc - KAC KESE, Hakoah SE, KSC, Törekvés, KVSE a Kassai Erzsébetvárosi Sport Egyesület (Športová jednota Alžbetinho mesta Košice), ale po zániku SzLSz hneď prešli pod strechu MLSz.

Po komplikovanej situácii a súťažnom vákuu, v ktorom však 17. apríla bola v Košiciach ustanovujúca schôdza Košickej župy ČSSF (Československeho sväzu futbalu) a 28. augusta definitívne zanikol SzLSz, vznikli všetky predpoklady na zrod ČSFA podľa požiadaviek FIFA. Pod strechu pražského ústredia ČSFA patrili od 26. marca 1922 (ČSSF - združoval slovenské a české kluby v župách), MLSz (kluby s úradnou rečou maďarskou), DSV (nemecké kluby) a židovský zväz. Kluby sa mohli dobrovoľne rozhodnúť, kde chcú hrať, funkcionári však museli v úradnom styku hovoriť a korešpondovať príslušným jazykom zväzu.

Kto za koho hral?

V Košiciach po zániku SzLSz maďarské mužstvá hrali od roku 1922 v súťažiach MLSz (KAC, ETC, KSC, Egyetértés, Törekvés spolu s prešovskými celkami PTVE a Törekvés Prešov) a slovenské zasa vo Východoslovenskej župe ČSSF. Konečne sa teda vyjasnilo - "kto za koho hrá". Tento rok bol zaujímavý tým, že v MLSz celok KSC ako prvý vytrhol KAC prvenstvo z rúk v novom štáte. Kým Maďari mali v súťaži len osem mužstiev, vo Východoslovenskej župe bolo 18 účastníkov, takže hrali v troch okrskoch. Druhý tvorili ČsŠK Košice, ČsŠK Michalovce, Peší pluk 32 Košice, PSC Košice, AFK VS Košice, Sparta Prešov a AFK Medzilaborce. Víťazom sa stal ČsŠK, ale v boji o prvenstvo v župe pohorel. V Spišskej Novej Vsi prehral prekvapujúco vysoko 1:7 s AC a to bol jeho koniec, najmä po predchádzajúcej remíze Spišiakov v Užhorode s miestnym ČsŠK 2:2. Čo bolo príčinou takejto potupnej prehry? Košičania prišli na zápas len desiati. Jeden z nich za hrubý faul musel odísť predčasne pod sprchy, ďalšieho vykázal z ihriska kapitán mužstva... Potom dvaja hosťujúci hráči opustili hraciu plochu pre zranenie, preto rozhodca Beránek predčasne ukončil stretnutie. Lenže ani víťaz župy AC v súboji o titul neobstál.

Druhý košický úder utrpel KAC v roku 1923. V majstrovstvách okresov MLSz získal o bod menej ako Törekvés (vznikol v 1919), ktorý predstihol vlaňajšieho víťaza KSC o šesť bodov. M. Kertész viedol toto mužstvo: Ujházi - Dolyák, Czimbala, Gajdoš, Kaukes, Drab II., Novák, Vágner, Jurenko, Kulhánek, Soltész. Vo východoslovenskej župe bolo v 1923 iba šesť účastníkov. Napriek tomu jej vedenie nedokázalo vytvoriť takú termínovú listinu, ktorá by vyhovovala všetkým mužstvám. Preto ešte ani v júli neodohrali niektoré majstrovské zápasy. Nakoniec triumfovala Slávia Košice, keď zdolala ŽFC (železničiari) Košice 3:0, AC Spišská Nová Ves 5:0, Viktóriu Ružomberok 4:0, MAC Michalovce 3:1 a remizovala s ČsŠK Košice 2:2. Víťazný tím súťaže tvorili hráči Červeňák, Mráz, Mysík, Kaš, Barabáš, Goliáš, Regéczi, Fischer, Švejda, Eleš, Cini, Pavliak, Šidlo. Priaznivci Slávie privítali, že sa v jeseni 1923 zlúčil ich klub so železničiarskym ŽFC, ale všetky pokusy o fúziu veľkých rivalov ČsŠK a Slávie zostali bezvýsledné.

Aj policajt vylučoval

Medzi slovenskými a maďarskými klubmi vládla v Košiciach veľká nevraživosť. Nik nevie pochopiť, ako oba tábory dospeli k dohode požiadať ČSFA, aby im schválila spoločnú súťaž. Vymohli si ju na jar 1926. Z 12 účastníkov bolo sedem z MLSz (KAC, Törekvés Košice, Husos Košice, Törekvés Prešov, KMSE Košice, KSC Košice, PTVE Prešov) tri z ČSSF (Slávia Košice, ČsŠK Košice, AC Spišská Nová Ves) a dva zo židovského zväzu (Hakoah Košice a Makkabi Prešov). K boju o titul však neprišlo, lebo koncom jari kluby MLSz, hoci jej reprezentant KAC bol na čele, náhle súťaž opustili. Takto sa majstrom Východoslovenskej župy stalo jej najlepšie mužstvo v nedohranej súťaži Slávia. V ďalšej fáze výhrou 3:0 zastavila ČsŠK Užhorod, ale 10. októbra prehrala pod Dubňom s ŠK Žilina 0:1.

Kým vo východoslovenskej župe si Slávia udržala aj v roku 1927 vedúce postavenie, v MLSz triumfoval KAC. V hre o primát vyhral nad UTK Užhorod, ale v Bratislave podľahol Rapidu 1:4. A čo Slávia? V hre o majstra Slovenska sa revanšovala Žiline 3:1. V nečistom zápase za stavu 3:0 domáci Dudrík kopol Maříka a oheň bol na streche. Policajný úradník v službe vbehol na hraciu plochu a nariadil arbitrovi Dudríka vylúčiť. Rozhodca Mikšánik z Moravskej Ostravy príkaz splnil, ale súperov a obecenstvo už neupokojil. Koncom septembra sa pokúsila Slávia uchmatnúť titul I. ČsŠK. V Petržalke však len obetavo bránila, a tak prehrala 0:2. V 1928 absolvovala Slávia vydarené turné do pobaltských štátov, ale jej hráčom sa ani neprisnilo, že klub po finančných ťažkostiach o rok zanikne.

Nemožno obísť rok 1930. Vo východoslovenskej župe zvalcoval Rus´Užhorod o prvenstvo ČsŠK Košice 9:0. V metropole však nezostali bez radosti. Törekvés vyhral majstrovstvá svojho okresu MLSz. V ďalšej fáze prehral v Komárne 0:3, ale miestny KFC postavil hráča neoprávnene, takže v nariadenom novom zápase vyhrali Košičania 3:0. Po remíze 2:2 s MSE v Mukačove zdolali tohto súpera doma 5:0. Oporou víťaza bol Polačko, ktorý ako prvý Košičan hral od ročníka 1934/35 štyri sezóny ako profesionál v SK Prostějov za mesačný plat 1200 Kč a prémie. Po triumfe nad MSE prvý raz dostalo maďarské vidiecke mužstvo šancu hrať o asociačný titul majstra Slovenska. Törekvés však musel zohrať oba zápasy s I. ČsŠK v Bratislave na jeho ihrisku a po prehrách 0:1 a 0:5 zostal primát ďaleko. Medzitým ŠK Roma vedený bývalým hráčom a funkcionárom Slávie Františkom Švejdom si vyslúžil potlesk za futbalový kumšt i hru na husličky v Pobaltsku. Ich futbalovú rolu však uľahčili aj bývalí hráči Slávie Drab, Herdický, Regecký a Pollák, ktorí vystupovali v mužstve pohostinne. V nasledujúcich rokoch košické mužstvá boli pánmi na svojom políčku, ale za hranicami svojej súťaže ťahali za kratší koniec.

Vítaná divízia

Medzi českým a slovenským futbalom bol začiatkom tridsiatych rokov markantný rozdiel. Preto Slovensko privítalo v 1934 reorganizáciu súťaži a amatérskeho poriadku, ktoré navrhol a vypracoval generálny sekretár ČSFA Karel Petrů. Jednotné usporiadanie súťaži zaručovalo regulárnu šancu všetkým dostať sa z majstrovstiev žúp do novozaloženej divízie a z nej až do celoštátnej ligy. Jedna z piatich divíznych súťaži bola určená pre kluby československého a maďarského zväzu na území Slovenska a Podkarpatskej Rusi. Preto dostala názov Slovenskopodkarpatská. Do východnej skupiny zaradili po dve mužstvá z majstrovských súťaži Východoslovenskej ( z Košíc ČsŠK) a Podkarpatskej župy a po dve z Východoslovenského (KAC) a Podkarpatského okresu MLSz - teda spolu osem mužstiev. V premiérovom ročníku 1934/35 sa košické celky nepresadili. V nasledujúcom sa k nim pridal aj Törekvés. V skupine bol ČsŠK druhý, KAC tretí, ale Törekves skončil posledný a do divízie sa už nikdy neprebojoval. Od vstupu do divízie ČsŠK Košice hral z roka na rok lepšie. Po štvrtom a druhom stupienku vystúpil v ročníku 1936/37 na najvyšší. V tom čase disponoval s výbornou zostavou: Horák (po II. svetovej vojne sa uplatnil v bráne pražskej Sparty a chytal aj v drese čs. reprezentácie) - Barkač, Čarný - Herman, Žlebek, Jurička - Herdický Láncoš (tento Michalovčan sa neskôr presadil v slovenskej lige v útoku FC Vrútky), Oláh, Chavko (pôvodom Bardejovčan dal v roku 1935 za Košice 40 gólov), Jerga. Druhý krok však už nedotiahol, keď víťazovi západnej skupiny FTC Fiľakovo podľahol vonku 1:2 a doma 0:1. Na domáci zápas však nemohol nastúpiť bývalý hráč KAC a Viktorie Plzeň Fazekas (len tak na okraj, ako amatér dostával v meste Prazdroja plat 1000 Kčs, 200 Kč za výhru a 100 Kč za remízu), čo bol veľký handicap. Čo však nevyšlo ČsŠK dokázal o rok KAC. Po triumfe vo východnej skupine ho čakal v hre o titul majstra ČSFA na Slovensku tiež duel s FTC Fiľakovo, ktorý už tretí raz nastupoval na finále. To však možno zďaleka nebolo také prekvapujúce, ako to, že sa vo finále najvyššej súťaže na Slovensku stretli dve mužstvá z maďarského zväzu. Zdalo sa, že po bezgólovej remíze v Košiciach Fiľakovu znovu rozkvitnú ruže. V odvete však KAC vyhral 3:1 (jeho góly strelili Vitéz, Pásztor, Váradi), takže hráči Szacsury - Grossmann, Drab, Lebenszky, Pásztor, Takács, Ortutay, Kertész, Vitéz, Drotár III., Drotár I., Váradi nielen získali titul, ale otvorila sa im cesta do I. ligy. V kvalifikačnom turnaji však sklamali, s jedným víťazstvom a dvoma remízami skončili v šesťčlennej skupine o postup poslední. Rok 1938 bol pre košický futbal ešte pozoruhodný tým, že ČsŠK vyhral v Turčianskom sv. Martine II. ročník Matičného pohára. Lenže potom prišli smutné roky a Košice sa museli pobrať iným smerom.

KAC v maďarskej lige

Aj v rokoch 1939 - 1944 patril futbal medzi najpopulárnejšie športy v Košiciach, hoci práve v tomto období prežil jednu z najväčších kríz od svojho vzniku. Na osudoch tejto hry sa prejavili nepriaznivé podmienky športového života počas okupácie. Pri nadväzovaní stykov maďarských futbalových mužstiev z južného Slovenska s MLSz v Budapešti sa uvažovalo o tom, že by štyri najvyspelejšie celky z tejto časti Slovenska hrali v B triede národných majstrovstiev. Na ďalších rokovaniach sa už konkrétnejšie hovorilo o možnosti zaradenia aspoň jedného účastníka priamo do najvyššej súťaže. Už koncom januára 1939 bolo jasné, že KAC zaradili do I. ligy a začal sa pripravovať na účinkovanie v nej. Od 1. júna 1939 ho trénoval bývalý maďarský reprezentant Gábor P. Szabó z Újpestu. Za cieľ si vytýčil vybudovať tím, ktorý by v súťaži obstál čestne. Hral však zle doma i vonku. Vo svojom prostredí zdolal len Szolnok, BVSC Budapešť, Szürketaxi a Debrecín. Na zápase KAC - Újpest 29. októbra 1939 došlo k veľkým výtržnostiam. Zsengellérovi z Újpestu zlomili nohu, rozhodca vylúčil Tótha a Lebenszkého z KAC. Podľa tlače oboch čakal celoživotný dištanc. Nakoniec prvý dostal 8 mesiacov, druhý dva, ale tresty im neskôr zmiernili. Košičania sa sťažovali na zaujatosť rozhodcov, na nedostatok peňazí, vo februári 1940 stratili aj ihrisko pri starej nemocnici a museli hrať na štadióne KSC (po zániku ČsŠK dostal do užívania štadión na Solovjevovej), takže po toľkých problémoch ani jar nebola úspešnejšia, KAC s 13 bodmi obsadil 13. miesto a vypadol zo 14-členného poľa. Po zostupe a po zániku Hungárie a debrecenského klubu Bocskai sa očakávalo, že by sa KAC, či iné košické mužstvo, mohli uchádzať o priamy postup, alebo o účasť v kvalifikácii. Z iniciatívy dr. M. Hernádiho, funkcionára KAC a Košíc v Krajinskej telovýchovnej rade, sa z tria KAC, KSC a Törekvés mal utvoriť jeden kvalitný celok pod názvom Rákóczi FC, ktorý by mal reprezentovať mesto v I. maďarskej lige. KAC však bol jednoznačne proti. Preto v júli 1940 zaradili KAC a KSC (v ročníku 1940/41 však hral pod menom Rákóczi Sport Egylet - Rákócziho športový spolok) do II. ligy. O rok neskôr sa v nej ocitol aj KVSC (železničiarsky klub založený v 1940), ktorý sa tak vysoko dostal zásluhou končiaceho Törekvésu, keď získal jeho hráčsky kapitál. Nakoniec sa v marci 1942 zlúčil KAC s RSE pod názov KRAC (Kassai Rákóczi Atlétikai Club - Košický Rákócziho atletický klub), ale ako KVSC (vybudoval si štadión na východnej strane košickej železničnej stanice na juh od Rampovej ulice), tak ani KRAC sa ďalej, ako do II. ligy, nedostali a v 1944 s blížiacim sa frontom zanikli.

Jednota v čs. lige

ŠK Jednota vznikol ešte v roku 1943 ako jediný slovenský klub v Košiciach. Už v jeseni debutoval na Solovjevovej ulici v II. triede hornovidieckeho okresu - v súťaži najnižšieho stupňa, kde zdolal MOVE Miskolc II 3:1. Jeho zakladateľ, katolícky kňaz dr. Anton Harčar, sa zaslúžil o jeho oživenie už 23. marca 1945. Začal rýchlo organizovať činnosť, a keď padlo rozhodnutie, kto bude vo východnej časti bojovať v kvalifikácii o postup do I. ligy - Jednota bola výborne pripravená. Vyhrala rozhodujúci zápas s Prešovom 8:3 a v ročníku 1945/46 nastúpila v skupine B (v oboch hralo po desať mužstiev). V premiére však prehrala v Brne 1:8 (1:1), keď ju za stavu 1:1 zlomila jedenástka a góly krídla Rulca. Hráči sa hanbili prísť domov, ale v prvom domácom zápase 23. septembra 1945 vyhrali nad Trnavou 4:3, hoci... Hostia už v 5. minúte viedli gólom Malatinského, potom Greškovič vyrovnal, súper však vyhrával už 3:1, ale v mohutnom finiši desať minút pred koncom Vysocký po rohovom kope zabezpečil historické víťazstvo. Košice nakoniec vo svojej skupine skončili na 4. mieste, a ako najúspešnejší slovenský tím sa stretli s ŠK Bratislava, ktorý v podobnej role skončil tretí, v dvoch zápasoch o titul majstra Slovenska. Jednota vyhrala doma 2:1, v Bratislave 3:2 a oslavovať mohla táto zostava trénera A. Fivébra: Klimčok - Marik, Pásztor - Hučka, Zibrinyi, Nepko - Turek, Štrba, Csiszár, Klimek, Danko. Mužstvo aj s repatriantmi a potom i s Prešovčanmi Kuchárom a Semešim si počínalo úspešne. V 1949 si kluby s novou politickou situáciou hromadne menili názvy. Jednota sa premenovala na Dynamo, a keď sa 13. augusta zlúčila s ŠK Železničiari Sparta - to už boli repatrianti preč - medzi elitou vystupovala ako Dynamo ČSD. V roku 1951 prišlo smoliarsky o titul, keď v poslednom kole v derby s Prešovom (0:0) potrebovala na korunováciu iba gól. O ďalších 12 mesiacov však ligu opustila! Najvyššiu súťaž však Košiciam zachránil administratívny zásah, keď dobrovoľná športová organizácia sem situovala Lokomotívu. Po odchode viacerých hráčov sa však medzi elitou v 1953 neudržala. Prišlo krušnejšie roky. Nový klub Spartak VSS síce hral ligu v 1956, ale po zostupe a zlúčení s Dynamom Spoj vrátil sa do ligy po ročníku 1957/58 ako Jednota, ale jej názov s klubom z roku 1945 bol čisto náhodný. Po dvoch ročníkoch v Košiciach liga opäť nebola. Počas trojročného účinkovania v II. lige finančne zničenú Jednotu prevzali aj so záväzkami VSS, ktoré sa v lete 1963 vrátili pod taktovkou Š. Jačianskeho na vrcholnú scénu. O dva roky sa prebojovala medzi elitu Lokomotíva (jeden a pol roka hrala ako Lok. VSŽ) a od tohto času s výnimkou dvoch sezón (1974/75 bez železničiarov a 1977/78 bez VSS) až do konca ročníka 1980/81 mali Košice ligové derby. Od 1978 VSS pod názvom ZŤS už neboli také úspešné a po vypadnutí v 1981 sa do najvyššej súťaže nikdy nevrátili. Podobný osud stihol aj Lokomotívu v lete 1986. Za spomínané obdobie boli VSS v 1970 druhé, čo bol ich najväčší úspech, dvakrát tretie v 1965, 1973 a dvakrát v 1973 a 1980 vyhrali Slovenský pohár. Susedná Loky skončila v 1978 tretia. Slovenský pohár vyhrala v rokoch 1977, 1979 a 1985, Čs. pohár v 1977 a 1979. Košice mali majstrov Európy´76 Polláka, Módera, bronzových z ME´80 Kozáka, Semana, zlatého olympionika´80 Semana, strieborného z OH´64 Švajlena a vo všetkých výberoch celý rad čs. a slovenských reprezentantov. Nesmieme zabudnúť ani na skutočnosť, že Košice boli jediným mestom, ktoré v roku 1993 hostilo vo VŠA najlepšieho futbalistu sveta Pelého. Aj on by zaplakal, keby videl, čo sa s týmto stánkom udialo...

Osamotený 1. FC

Do Košíc sa vrátila liga, ale už len slovenská v lete 1993. Namiesto VSS to bol novovytvorený klub 1. FC a Lokomotíva. Lepšie sa darilo 1. FC, ktorý za výdatnej podpory VSŽ už v 1993 vyhral Slovenský a Čs. pohár, v rokoch 1997 a 1998 sa stal majstrom, v lete 1997 vyhral Matičný Pribinov pohár a v jeseni 1997 štartoval v základnej skupine Ligy majstrov, čo sa žiadnemu inému nášmu klubu nepodarilo. Loky, ktorá medzi domácou elitou boli vždy v slabšej skupine, po ročníku 1997/98 vypadla a na jej ligové účinkovanie ostali len spomienky. 1. FC ešte v ročníku 1999/2000 bol druhý v lige, vo finále Slovenského pohára, ale v posledných troch ročníkoch tvrdo bojuje o záchranu. Veľký rozruch narobil príchod Talianov do Košíc, ktorí namiesto prílevu kapitálu a ozajstnej snahy pomôcť, prišli urobiť totálnu skazu futbalu. Bratia Vargovci v role funkcionárov dokázali v priebehu vlaňajšej jarnej odvety s 1. FC skoro nemožné, ale zachrániť tigrov v elitnej spoločnosti aj v jubilejnom roku, to by malo byť dielom všetkých, čo majú futbal v meste radi. Predsa taká bohatá história zaväzuje.

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Najčítanejšie na Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Čerpačky OMV na Slovensku majú dvere otvorené aj počas sviatkov
 2. Čo upiecť na Veľkú noc? 5 skvelých dezertov Adriany Polákovej
 3. Až vďaka chorobe objavila svoj talent
 4. Čerpáte úver? Na toto by ste určite mali myslieť
 5. Pre učiteľov je dôležité, aby sa navzájom inšpirovali
 6. Kaufland začal s predajom slovenských uhoriek bez fólie
 7. Vie sa vaša pokladnica spojiť s finančnou správou?
 8. Jozef Miloslav Hurban sa dostal do vesmíru
 9. Čo robí dobrého zamestnávateľa dobrým?
 10. Bulharsko: Najlepšie miesta na dovolenku pri mori
 1. Bim Challenge 2019
 2. Čerpacie stanice OMV Slovensko budú otvorené aj počas sviatkov
 3. Z Fondu malých projektov je možné získať až 50-tisíc eur
 4. Grilovacia sezóna je zahájená!
 5. Moderné bývanie v Žiline v 30-tych rokoch 20. storočia
 6. Čerpačky OMV na Slovensku majú dvere otvorené aj počas sviatkov
 7. Funkce pro Slovensko: navigace na čísla popisná i bez ulic! Mio
 8. Projekt CEC spojil študentov ekonomických univerzít troch štátov
 9. Kúzlo pravidelného investovania
 10. Prieskum: Chceme kupovať čerstvé a kvalitné vajcia zo Slovenska
 1. Bulharsko: Najlepšie miesta na dovolenku pri mori 34 559
 2. 7 kritických situácií na cestách. Ohrozujú každého vodiča 11 862
 3. Idete stavať dom? Päť vecí, ktoré potrebujete vedieť 8 114
 4. Čo upiecť na Veľkú noc? 5 skvelých dezertov Adriany Polákovej 5 990
 5. Čerpáte úver? Na toto by ste určite mali myslieť 5 958
 6. Jozef Miloslav Hurban sa dostal do vesmíru 4 349
 7. Volkswagen Touareg ALL INCLUSIVE je ešte príťažlivejší 4 173
 8. Čo robí dobrého zamestnávateľa dobrým? 4 052
 9. Vie sa vaša pokladnica spojiť s finančnou správou? 3 864
 10. Kaufland začal s predajom slovenských uhoriek bez fólie 3 684

Neprehliadnite tiež

Košický U. S. Steel ponúka zamestnancom neplatené voľno

Zdôvodňuje to aj zhoršujúcimi sa podmienkami na trhu s oceľou.

Letecká pohľad na U. S. Steel Košice.
Dóm svätej Alžbety.

Košice neschválili zverejňovanie kontaktov na zamestnancov radnice

Robí to župa, prešovský úrad aj mestské časti.

Poslanci nezahlasovali za zverejňovanie pracovných kontaktov úradníkov.

Zamestnanci mestských lesov zachraňujú žaby na Ružíne

Aj túto jar inštalovali dočasné zábrany pre migrujúce jedince.

Inštalovaná dočasná zábrana pre žaby za obcou Malá Lodina v okrese Košie-okolie.

Košická univerzitná nemocnica bude mať bezpečnejšie výťahy

Ich výmena alebo oprava by mala prebehnúť ešte tento rok.

Vynovený výťah v Univerzitnej nemocnici L. Pasteura v Košiciach

Hlavné správy zo Sme.sk

Kmotríkovcom nevyšiel plán zastaviť súdne vyšetrovanie

Súd odmietol vymazať Infra Services pred skončením vyšetrovania.

Ivan Kmotrík
Slovenský brankár Samuel Hlavaj.

Potom, ako Robertovi Ficovi v roku 2014 unikol prezidentský post sa posledné mesiace snažil získať aspoň post šéfa Ústavného súdu. Aj s pomocou Mariana Kotlebu a jeho ĽSNS.

Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop