vyhlásil Hans Blix vo včerajšej hodnotiacej správe pred BR OSN.
Irak vo svojej 12.000-stranovej dokumentácii zdôraznňuje, že zničil všetku dokumentáciu týkajúcu sa programov vývoja biologických zbraní, a súbežne s dokumentmi údajne zničil aj samotné zbrane. Blix však upozornil, že o týchto úkonoch je potrebné mať účtovné doklady a všetku potrebnú dokumentáciu, no tie v Bagdade zjavne chýbajú. "Na našu žiadosť o dokumenty sme dostali len 193 strán. To je všetko, čo vyprodukovali," povedal šéf UNMOVIC. Nedávne inšpekcie však podľa jeho slov odhalili škatuľu s 3000 stranami dokumentov, mnohé z nich sa týkali obohacovania uránu v súkromnom dome, čo podnietilo dohady o úmyselnom zatajovaní.
Podľa Blixovej správy zostali po 60 dňoch zbrojných inšpekcií v Iraku nezodpovedané tri otázky:
1. Koľko nedovoleného zbrojného materiálu zostáva nezdokladovaného a nedotknutého z čias vojny v Perzskom zálive (1991), prípadne aj po nej.
2. Čo, ak vôbec niečo, sa ilegálne zadovážilo alebo vyrobilo.
3. Ako môže svet v budúcnosti zabrániť výrobe alebo obchodu so zbraňami hromadného ničenia.
Blix poznamenal, že 12 000-stranová decembrová deklarácia irackej strany o zbraniach hromadného ničenia poskytla len o niečo viac informácií než starý materiál, ktorý inšpektori dostali už predtým. Jednou z výnimiek je dokument o vzdušných silách, ktorý naznačuje, že Irak nevyúčtoval zhruba 6500 chemických rakiet. Vláde Saddáma Husajna sa tiež nepodarilo predložiť dôkaz, že zničil všetok antrax, ktorým Irak disponoval. Zo všetkých týchto zistení vyplýva, zdôraznil Blix, že "Irak musí vynaložiť viac úsilia, aby dokázal, že jeho zbrojná deklarácia je v súčasnosti aktuálna."
Inšpektori OSN, ktorí v Iraku pátrali po jadrových zbraniach a jadrových programoch, žiadajú o predĺženie inšpekcií o niekoľko mesiacov. Uviedol to včera vo svojej správe Bezpečnostnej rade OSN o výsledkoch inšpekcie Mohamed El Baradei, šéf Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE).
El Baradei vo svojej správe okrem iného uviedol, že iracký dokument, ktorý Bagdad predložil OSN, neobsahuje žiadne nové informácie o irackom jadrovom programe, a že inšpektorom sa nepodarilo nájsť žiadne náznaky toho, že Irak obnovil svoj jadrový program, ani žiadne doklady o zakázaných jadrových aktivitách.
Šéf MAAE však súčasne uviedol, že inšpektori OSN požadujú od Iraku viac informácií o jeho snahách získať obohatený urán, ktorý je potrebný pre výrobu jadrových zbraní.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.