Európania.
Na Slovensku dnes muži opúšťajú produktívny život v 60. a ženy v 57. rokoch. V krajinách Európskej únie síce získavajú muži aj ženy zákonný nárok na penziu až v 65 rokoch, no Európania na dosiahnutie zákonného dôchodkového veku nečakajú, a na odpočinok chodia predčasne. Vyplýva to zo štatistík Európskej komisie.
Predčasný odchod do dôchodku slovenské zákony nedovoľujú a po zosúladení veku odchodu do dôchodku s európskym štandardom tak budú Slováci pracovať dlhšie.
"U nás bol predčasný odchod do dôchodku zrušený," potvrdila hovorkyňa Sociálnej poisťovne Andrea Kadnárová. Na Slovensku sa teda pracuje dovtedy, kým pracujúci nedosiahne pevne stanovený dôchodkový vek.
V Európe je to inak. Napríklad v Nemecku je zákonný dôchodkový vek 65 rokov, no v priemere tam muži odchádzajú do penzie, už keď majú necelých 62 rokov, ženy dokonca o pár mesiacov skôr. Podobná situácia je vo všetkých ostatných európskych krajinách. Všade okrem Portugalska pritom platí, že ženy o predčasný dôchodok žiadajú skôr ako muži.
Riaditeľ sekcie sociálneho poistenia rezortu práce Ivan Švejna pred dvoma týždňami vyhlásil, že sám bude do novely zákona o sociálnom poistení, ktorú má ministerstvo pripraviť do polovice roka, presadzovať razantnejšie zvyšovanie dôchodkového veku. "Čím neskôr idú ľudia do dôchodku, tým udržateľnejší je dôchodkový systém," zdôraznil vtedy.
K zvýšeniu zákonného dôchodkového veku nás pobáda aj Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj či Svetová banka. Tie nám radia zdvihnúť vek odchodu do dôchodku na jednotných 65 rokov bez rozdielu pohlavia. Ani ministerstvo práce a ani medzinárodné finančné inštitúcie však zatiaľ o zrušení slovenského zákazu predčasného odchodu do dôchodku nehovoria.
Hovorca ministerstva Martin Danko tvrdí, že zvyšovanie dôchodkového veku "bude postupné a jeho filozofiou bude vyrovnať vek odchodu do dôchodku mužov a žien".
Zákonom určený dôchodkový vek stratí opodstatnenie po rozbehnutí druhého, kapitalizačného piliera dôchodkového poistenia. Po penzijnej reforme nebude o dôchodku rozhodovať vek, ale minimálne množstvo nasporených úspor na osobných účtoch v penzijných fondoch.
Tomáš VELECKÝ
Autor: jg
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.