odvoláva na prieskum humanitárnych organizácií, ktoré údajne objavili dôkazy o tom, že stovky rómskych žien podstúpili proti svojej vôli sterilizáciu.
Slovensko podľa európskych predstaviteľov dodržuje ľudské práva, ale ich monitorovanie nemusí odhaliť rozsah údajných lekárskych zločinov páchaných na rómskych ženách. Slovenskí, českí a americkí autori správ o dodržiavaní ľudských práv sa domnievajú, že v niektorých prípadoch zdravotnícky personál podnikol vlastné opatrenia na limitovanie rastu rómskej populácie, zatiaľ čo úrady nad nimi zatvárali oči. Autor článku v britskom nedeľníku opisuje stretnutie s Renátou H. z východu Slovenska, ktorá vlani v apríli porodila cisárskym rezom dvojčatá. Pri odchode z nemocnice jej dali podpísať tlačivo, proti čomu sa ohradila s tým, že ženy, ktoré odchádzajú z nemocnice, nemusia podpisovať formulár. Vtedy jej údajne povedali, že musí, lebo ju sterilizovali a nemôže už mať žiadne deti. Renáta H. ukázala britskému novinárovi prepúšťaciu správu, v ktorej bola podľa prekladateľa spomenutá aj sterilizácia. To isté sa vraj stalo aj ďalšej Rómke z jej dediny. Obe ženy patria ku skupine 230 Rómok, ktoré vlani v lete poskytli svoje svedectvo ôsmim právnikom a výskumníkom. Podľa koordinátorky tímu Christiny Zampasovej z newyorského Centra reprodukčných práv 110 žien vypovedalo, že ich sterilizovali bez súhlasu alebo bez plného súhlasu. Primár oddelenia nemocnice v Krompachoch, kde obe ženy sterilizovali, však trvá na tom, že žiadnej žene proti jej vôli takýto zákrok nerobili. Ochrancovia ľudských práv teraz pripravujú v mene žien žaloby a varujú, že ak neuspejú na slovenských súdoch, obrátia sa na Európsky súd pre ľudské práva.
Vládna splnomocnenkyňa pre riešenie problémov rómskych komunít Klára Orgovánová pre včerajšie vydanie maďarského denníka Népszabadság v tejto súvislosti povedala, že predseda organizácie Ľudia proti rasizmu ju podrobne informoval o pripravovanom hlásení o sterilizácii rómskych žien na Slovensku, ktoré zverejnia v Bratislave dnes. Podľa informácií maďarského denníka aktivisti boja za ochranu ľudských práv vedia o 141 prípadoch sterilizácií. Podpredseda slovenskej vlády zodpovedný za ľudské práva Pál Csáky odmietol pre Népszabadság pred dnešnoutlačovou besedou komentovať informácie britského nedeľníka. Dodal však, že oddelenie vlády pre ľudské práva pravdepodobne podá trestné oznámenie vo veci šírenia poplašnej správy na neznámeho páchateľa.
Autor: Budapešť/Londýn (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.