Ako TASR informoval Ladislav Jediný z odboru ekonomických analýz Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) SR, pôvodný odhad až o 1300 subjektoch, dodávajúcich v SR teplo, nebol presný. Ceny tepla už sú podľa neho stanovené pre dodávateľov v najväčších mestách. Úradu zostáva posúdiť len menších dodávateľov. Ceny tepla sú v jednotlivých oblastiach Slovenska rôzne. Podľa L. Jediného sa nedá jednoznačne povedať, že by výrobne na uhlie mali nižšie ceny ako teplárne, spaľujúce zemný plyn. "Ak ide o malý zdroj na uhlie, ceny sú vyššie. Väčšie zdroje, spaľujúce uhlie, zas vyrábajú aj elektrinu," konštatoval L. Jediný. Práve s výkupom elektriny sú podľa neho problémy. "Zákon o energetike pri riešení výkupu elektriny z teplární nie je dobrý," upozornil L. Jediný.
Dodávatelia tepla, ktorí k 1. januáru nového roka nemali k dispozícii nové cenníky, môžu za január podľa ÚRSO využiť zálohové platby. Tento postup však podľa Asociácie spotrebiteľských subjektov Slovenska (ASSS) nerešpektuje všeobecne uznávaný zákaz retroaktivity. ASSS tiež podaním podnetu na Generálnu prokuratúru (GP) SR upozorňuje na porušenie zákona, ktorý stanovuje publikačnú povinnosť ÚRSO. Úrad zatiaľ totiž nevydal vyhlášku o podmienkach posudzovania oprávnených nákladov regulovaných subjektov. Podľa ÚRSO návrh vyhlášky ešte posudzuje Úrad vlády SR. K námietkam asociácie o zákaze retroaktivity sa úrad odmieta vyjadriť. "Žiadny podnet od GP sme zatiaľ nedostali," informoval TASR hovorca ÚRSO Miroslav Lupták.
Teplo by malo v SR tento rok v priemere zdražieť zhruba o 18 %. Priemerná cena tepla v roku 2001 dosahovala asi 380 Sk až 390 Sk a pre rok 2003 ju ÚRSO stanovil na 450 Sk/GJ. Náklady priemernej slovenskej bytovej domácnosti na teplo sa tak mesačne zvýšia asi o 132 Sk na 867 Sk. Výraznejšie zvýšenie cien tepla, až o 30 %, by malo nastať u výrobcov tepla na báze zemného plynu, ktorého ceny vzrástli v priemere o 32,7 %. Podľa informácií výrobcov zdraželo teplo v Bratislave, kde sa v kotolniach používa ako palivo väčšinou zemný plyn, od nového roka približne o 30 %. V regiónoch SR, kde sa na výrobu tepla používa aj uhlie, by mal rast cien tepla dosiahnuť podľa odhadov len o niečo vyššiu mieru ako minuloročná inflácia (3,5 %).
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.