otvorene najavo svoju nedôveru v ich schopnosti. Aj pri infekcii v lete roku 2002 sa radšej nechal previezť do Viedne.
Od včera na Schusterov zdravotný stav bude dozerať konzílium zložené zo špičkových slovenských odborníkov. Kancelária prezidenta podpísala špeciálnu zmluvu s tímom lekárov, ministerstvom zdravotníctva, ministerstvom obrany a Všeobecnou zdravotnou poisťovňou, v ktorej je Schuster poistený.
V zmluve sa píše, že zodpovednosť za sledovanie zdravotného stavu hlavy štátu preberá vojenské zdravotníctvo a lekárske konzílium, ktoré vymenoval minister zdravotníctva Rudolf Zajac.
Členmi osemčlenného konzília sú kardiológovia Viliam Fischer a Igor Riečanský, neurológ Pavel Traubner, očný lekár Andrej Černák, internista Ivan Ďuriš, urológ Ján Breza, chirurg Augustín Prochotský a onkológ Vladimír Krčméry. Pre prezidenta budú pracovať zadarmo.
Prezident súhlasil, že sa bude aspoň každých šesť mesiacov zúčastňovať na preventívnych prehliadkach, aby sa včas odhalili kardiovaskulárne, onkologické a cerebrovaskulárne ochorenia. Podrobí sa tiež potrebným testom. Ak bude musieť byť hospitalizovaný, pôjde do niektorej z vojenských nemocníc v Bratislave, Ružomberku alebo Košiciach.
"Prezident do výberu lekárov nezasahoval," povedal po podpise zmluvy Zajac. Zmluva hovorí, že na rozhodovaní konzília sa môže zúčastňovať prezidentova rodina. Prezidenta však nezaväzuje najskôr kontaktovať konzílium a až potom prípadne hľadať pomoc v zahraničí.
"Prezident jednoznačne povedal: Budem vás počúvať," zdôraznil prezidentov kancelár Jozef Stank. Schuster po podpise zmluvy medzi novinárov neprišiel.
Konzílium včera prezidenta neprehliadalo, podľa doterajších vyšetrení však došlo k záveru, že "zdravotný stav hlavy štátu je dobrý a dovoľuje vykonávať plne povinnosti vyplývajúce z jej funkcie".
Schuster podľa lekárov zvládne aj prípadnú druhú prezidentskú kampaň. "Jeho zdravotný stav je dobrý a umožňuje mu v jeho veku robiť čokoľvek," skonštatoval Zajac.
Prezidentovo zdravie je ostro sledované
V lete roku 2000 bol hospitalizovaný s prasknutým hrubým črevom, podrobil sa trom operáciám. Minister zdravotníctva Tibor Šagát vtedy podal trestné oznámenie na lekárov, ktorí Schustera operovali, pre zanedbanie starostlivosti. Jeho stav bol veľmi vážny, vyliečil sa až po niekoľkotýždňovom pobyte na klinike v Innsbrucku.
V roku 2002 prezidenta operoval na očnej klinike v Banskej Bystrici profesor Milan Izák.
Minulý rok bol Schuster pre infekciu a vysoké teploty hospitalizovaný aj vo Viedni. Prezidentov syn podal trestné oznámenie na neznámeho páchateľa pre podozrenie z otravy.
Za operáciu z roku 2000 v októbri 2002 obvinili chirurga Františka Fabiána.
Autor: mar
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.