Havla v Bratislave. Slovensko je poslednou krajinou, do ktorej sa prišiel rozlúčiť ako hlava českého štátu.
Jedenásť rokov po rozdelení republiky sa spomínalo len na to pekné. Svoju záverečnú cestu na Slovensko prirovnal Havel k oblúku, ktorý sa uzatvára. Doteraz si pamätá návštevu slovenských miest po páde komunizmu v roku 1989. "Bratislava, Košice, Prešov, bolo to vtedy dôležité," spomínal na spoločnom stretnutí so slovenským prezidentom Rudolfom Schusterom.
Na konci "historického oblúka" ho čakali vyznamenania - od slovenského kolegu prijal najvyššie - Rad bieleho dvojkríža I. triedy. "Viem, že to nie je len protokolárna záležitosť. To vyznamenanie si veľmi vážim, možno viac než iné. Ďakujem, som dojatý," povedal Havel. Neskôr na českom veľvyslanectve udelil vysoké české vyznamenania jedenástim slovenským osobnostiam.
Prezidentov program bol podobný dramaturgii divadelného predstavenia Tančiareň, ktoré navštívil večer. Každý bod sa opieral o spoločnú minulosť.
Prechádzka históriou sa začala položením kvetín k hrobu Alexandra Dubčeka na cintoríne v Slávičom údolí. Potom prišlo spomínanie "na spoločné začiatky" v politike so Schusterom. Havel s ním včera strávil najdlhší čas z ústavných činiteľov.
Na otázku, či by sa znovu uchádzal v prípadnej priamej voľbe o kreslo prezidenta, odpovedal, že rozhodne nie. "Bol som dosť dlho prezidentom, nie som človek najzdravší. Cítim sa trochu unavený, cítim potrebu niečo vstrebať, načerpať, písať." Pripomenul aj dôležitosť visegrádskej spolupráce. "Regionálna spolupráca nestráca zmysel, akokoľvek sa ten v rôznych fázach európskej integrácie mení."
Hovoril aj o rozpačitom hľadaní novej hlavy štátu. Pripustil, že sa cíti "trošku nervózny" z doteraz márneho hľadania svojho nástupcu na Pražskom hrade, ale verí, že Česká republika skôr či neskôr prezidenta mať bude. "Ak ho nebude mať nejaký čas, nebude to znamenať žiadnu osudovú katastrofu, aj keď to bude nepraktické a mrzuté."
V čase delenia Česko-Slovenska ho ako prezidenta federálneho štátu na bratislavskom námestí vítal piskot a pokazené vajíčka. Včera ho privítal nadšený dav. Ľudia sa s ním prišli rozlúčiť pred Prezidentský aj Miestodržiteľský palác, kde sa stretol s predsedom parlamentu Pavlom Hrušovským a premiérom Mikulášom Dzurindom. "Bolo to priateľské a poznačené nostalgiou za spoločnou minulosťou," povedal Hrušovský. V programe českého prezidenta tentoraz nebola voľnejšia prechádzka mestom.
"Pachuť, ktoré rozdelenie štátu malo, zvoľna striedajú výhody. Oba národy získali akési sebavedomie a prestali sme sa zaoberať len otázkami vzájomného vzťahu. Našli sme svoju štátnosť, aby sme mohli stavať na našich spoločných cieľoch. Traumy rozdelenia dávno pominuli," povedal včera Havel.
Marek CHORVATOVIČ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.