investície vo Varšave a o presťahovaní svojich operácií do oblasti s priateľskejším prístupom k investorom, konkrétne na Slovensko, Maďarsko alebo do Číny.
"Na Slovensku je teraz skvelá atmosféra na podnikanie," komentoval možnosť investovania na Slovensku Nick Stephenson. Ako príklad spomenul nedávne rozhodnutie francúzskej PSA Peugeot Citroen postaviť nový závod v Trnave. Ak sa Rover nedohodne s Poliakmi do 14. februára, šance postaviť závod na Slovensku vzrastú.
Britská automobilka má zabezpečené financovanie a chce začať vyrábať. Kde to bude, rozhodnú akcionári na valnom zhromaždení Roveru 17. februára. Nová fabrika bude vyrábať jedno malé a dve stredne veľké autá. Rover počíta s investíciou za 250 miliónov dolárov. Nový závod by mal ročne vyrábať 60- až 70-tisíc áut.
Informácie o zvažovaní Roveru investovať na Slovensku už má aj Slovenská agentúra pre rozvoj investícií a obchodu. Jej predstavitelia potvrdili, že aktivity Roveru sledujú, ale zatiaľ nechceli hovoriť o podrobnostiach.
Postaviť fabriku v strednej Európe chce aj juhokórejský výrobca áut Hyundai. Aj v tejto hre je Slovensko. Prezidenta Rudolfa Schustera už oslovil šéf juhokórejského parlamentu Park Kwan-jong. Prezident reagoval pozvaním zástupcov firmy na Slovensko, pričom povedal, že je tu niekoľko miest, kde sú na výstavbu automobilky podmienky. Parkovi dal do pozornosti príklad Volkswagenu, ktorý patrí už niekoľko rokov medzi najprosperujúcejšie firmy v krajine.
V medzinárodnom porovnaní je Slovensko automobilovou veľmocou už dnes. V celosvetovom rebríčku sme na 27. mieste, v prepočte na jedného obyvateľa uzatvárame dokonca prvú desiatku. Po investícii automobilky PSA Peugeot Citroen by sme mali postúpiť medzi piatich najväčších exportérov áut.
Tomáš VELECKÝ a tasr
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.