V nóte sa americká ambasáda odvoláva na rozhovory medzi vládami SR a USA ohľadom vývoja v Bezpečnostnej rade OSN a v Iraku. V súlade s nimi a za predpokladu, že sa pre medzinárodné spoločenstvo ukáže nevyhnutné prijať opatrenia proti irackému režimu, USA žiadajú Slovensko kladne zvážiť účasť na prípravách medzinárodnej koalície pre takúto možnosť.
USA žiadajú umožnenie prístupu k slovenským zariadeniam a umožnenie preletov leteckým prostriedkom USA a medzinárodnej koalície, ako aj povolenie pre núdzové pristátie takýchto odklonených prostriedkov, ak vznikne takáto potreba. V nóte sa podotýka, že v súčasnosti nie sú žiadne plány rozmiestniť americké alebo koaličné sily na Slovensku. USA žiadajú o využitie slovenských kapacít na ochranu proti jadrovým, biologickým a chemickým zbraniam.
Spojené štáty opakujú, že neprijali nijaké rozhodnutie o použití sily v Iraku. "Spojené štáty vyzývajú vládu Slovenskej republiky, aby vykonala nevyhnutné kroky, ktoré umožnia dať skorú odpoveď na túto žiadosť," uvádza sa v nóte. Vláda SR včera povolila prelety lietadiel, ktoré budú nasadené v prípadnom konflikte v Iraku.
V prípade ozbrojeného konfliktu v Iraku a po súhlase Národnej rady SR vyšle Slovensko do tejto oblasti jednotku radiačnej, chemickej a biologickej ochrany (RCHBO) v počte do 75 príslušníkov ozbrojených síl SR. Táto jednotka je schopná vykonávať radiačný a chemický prieskum priestorov, komunikácii a objektov, bezkontaktnú detekciu bojových toxických látok, dekontamináciu bojovej techniky, hygienickú očistu osôb a extrakciu zranených, teda nepohyblivých osôb z kontaminovaného priestoru.
Jednotka však nie je schopná plniť úlohy samostatne, ale iba v zostave bojových jednotiek. Operačnú pohotovosť dosiahne k 1. aprílu tohto roku. V nadväznosti na ponuku českej strany bude jednotka pôsobiť spoločne s českou jednotkou v rámci Veliteľstva spoločných síl na odstraňovanie následkov použitia zbraní hromadného ničenia v Camp Doha v Kuvajte.
Vzhľadom na potrebu zabezpečenia komunikácie a koordinácie aktivít jednotky s velením, budú jej súčasťou i dvaja styční dôstojníci ozbrojených síl SR, ktorí budú pôsobiť v Tampe na Floride v USA a v Camp Doha v Kuvajte.
Spoločné nasadenie českej a slovenskej jednotky prispeje k zníženiu nákladov na technické vybavenie a vedie k ďalšiemu prehĺbeniu vojenskej spolupráce medzi Slovenskou a Českou republikou. Česká strana bude zabezpečovať zásobovanie jednotky pohonnými látkami a strelivom, proviantným zabezpečením jednotky, služby pre zabezpečenie činnosti jednotky, spojenie, lekársku starostlivosť, ubytovanie príslušníkov jednotky a údržbu, opravu a náhradné diely pre výzbroj, techniku a materiál používaný oboma stranami.
Pôsobenie slovenskej jednotky v rámci spoločných akcií týkajúcich sa Iraku v trvaní 8 mesiacov bude stáť takmer 193 miliónov korún. V uvedených nákladoch nie sú zahrnuté náklady na prepravu techniky a personálu do priestoru pôsobenia vo výške 137,6 milióna Sk, ktorú poskytne USA.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.