automobilovej federácie na čele s prezidentom Maxom Mosleyom. K dohode došlo konečne v uplynulý utorok (21. 1.) a nové pravidlá, respektíve presnejšie definované pravidlá staré vstupujú do platnosti v nasledujúcom znení.
S okamžitou platnosťou je zakázaná telemetria (prenos informácií) z boxov do vozidla. Naďalej zostalo v platnosti (argumentom je, že okamžitý zákaz by bol nákladnejší) povolenie telemetrie z vozidla do boxov, avšak s tým, že sa tiež zakazuje od začiatku sezóny 2004. Povolené zostalo rádiové spojenie medzi pretekárom a depom, ale za predpokladu dodržania zákazu ostatných prenosov (pod spojením sa rozumie ústny dohovor) a otvorenia kanálu pre FIA a televízne spoločnosti. Následne sa tiež uvažuje o možnom využívaní štandardných systémov pre všetky tímy. K dohode sa dospelo aj v otázke použitia náhradného tretieho monopostu. Ten budú môcť tímy využiť iba v prípade, že ostrý štartový monopost nebude možné do začiatku pretekov opraviť. V tom prípade sa však náhradný monopost zaradí na koniec štartového poľa bez ohľadu na pilotom dosiahnutý čas. Druhým prípadom použitia náhradného monopostu je situácia, keď pretekárske auto zlyhá tesne pred štartom. V takom prípade však bude náhradný monopost štartovať z boxov a na trať bude musieť vyraziť ešte predtým, než vedúci pilot dokončí druhé kolo pretekov.
Zaujímavé je tiež nové pravidlo, ktorá hovorí, že po kvalifikácii budú autá tímom odobraté, respektíve umiestnene v tímovej garáži pod stálym dohľadom až do štartu pretekov. Akékoľvek práce na monoposte mimo povolený rozsah prác budú potom podliehať schváleniu FIA. Do kvalifikácie sa tak bude nastupovať s rovnakým autom ako do pretekov a to môže byť ozaj zaujímavé. Ešte zaujímavejšie však bude sledovať ako sa tímy budú snažiť toto pravidlo obísť. V tejto súvislosti je však otázna budúcnosť nedeľňajšieho warm-upu. Mosley navrhol, aby sa zahrievací tréning pred pretekmi zrušil a rozdelil na dva pätnásť minútové pre piatkovou aj sobotňajšou kvalifikáciou, čím by sa zväčšil priestor na prípravu a doladenie vozidla. Tento bod však zostal nateraz otvorený.
Mimoriadne dôležité sú však nasledujúce pravidlá týkajúce sa trakčnej kontroly, štartovacieho systému a automatickej prevodovky. FIA pôvodne trvala na okamžitom zákaze všetkých elektronických pomôcok, no nakoniec urobila kompromis a ustúpila s tým, že automatická prevodovka a trakčná kontrola bude zakázaná až od polovice sezóny 2003, presnejšie od veľkej ceny Anglicka a štartovací systém sa automaticky zakáže, keď všetky tímy budú schopné ovládať spojku opäť manuálne. Dodržiavanie zákazu spomínaných systémov bude FIA kontrolovať pomocou špeciálnych senzorov a softwarovej inšpekcie. Všetky ostatne úpravy pravidiel o ktorých sme si už vraveli v minulom vydaní Motozóny zostali nezmenené.
Jasným cieľom rozsiahlych zásahov do pravidiel F1 bola snaha znížiť rýchlo rastúce náklady a vrátiť konkurencieschopnosť aj menším tímom. Vďaka všestrannému pochopeniu situácie sa nakoniec výsledkom zložitých jednaní kompromis, keď vo väčšine boli prijaté takmer všetky návrhy FIA s tým, že sa upravil iba ich časový harmonogram. Tímy tak dostali čas potrebný na prispôsobenie sa novým zmenám. Čo to bude znamenať pre obyčajného diváka? Hlavne to, že od novej sezóny by sme mali vidieť zaujímavejšie preteky v ktorých šancu na úspech bude mať viac pretekárov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.