vyslanie vojenskej jednotky zo Slovenska. "Som presvedčený, že to parlament schváli," povedal.
Schuster sa neobáva ani rizika, že by sa Slovensko po zaangažovaní do tohto konfliktu mohlo stať prípadným terčom teroristického útoku. V takomto prípade sa podľa neho možno spoľahnúť na prípadnú pomoc spojencov. "Nie som za vojnu, vždy som bol proti vojne, som za naplnenie rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN, ale myslím si, že USA vedia viac o tom, čo v Iraku v skutočnosti je a budem im veriť. Určite by nezačali vojnu, keby nebol dôvod," povedal prezident Schuster. Dodal, že je za to, aby prípadnej vojenskej operácii predchádzala ďalšia rezolúcia Bezpečnostnej rady OSN.
Prezident konštatoval, že Slovensko je už teraz súčasťou protiteroristickej koalície a ako budúci člen NATO musí plniť aj isté povinnosti, nielen požívať výhody. Pripúšťa, že zapojenie Slovenska do konfliktu takýmto spôsobom môže vyvolať negatívne reakcie a zvýhodniť občiansku iniciatívu za vypísanie referenda o vstupe do NATO. Pripomenul však, že aj v čase, keď prebiehala kosovská kríza, v čase jeho prezidentskej kampane v roku 1999, získal jeho protikandidát (pozn. TASR Vladimír Mečiar) veľa hlasov aj vďaka negatívnemu postoju k tejto operácii, napriek tomu "to väčšina ľudí podporila". Nemyslí si preto, že táto skutočnosť ohrozí náš prístupový proces do aliancie.
Poslanecké grémium Národnej rady SR dospelo včera k záveru, že nasledujúca 7. schôdza parlamentu bude vo štvrtok 6. februára. Jej jediným bodom programu bude prerokovanie návrhu vládneho kabinetu na vyslanie príslušníkov slovenských ozbrojených síl mimo územia štátu, pričom súhlas zákonodarcov je podmienkou takéhoto kroku. Národná rada SR tak nasledujúci týždeň rozhodne, či umožní pripojenie sa slovenských vojakov k medzinárodným silám snažiacim sa zamedziť hrozbe použitia zbraní hromadného ničenia zo strany Iraku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.