NATO. Najzaujímavejšie otázky a odpovede nášho premiéra sme vybrali do tohto článku.
Koľko percent z HDP bude prispievať Slovensko do NATO ako členský štát Na rok 2005?
- Predpokladám, že dve.
Môže byt prekážkou vstupu SR do NATO staré štruktúry v SIS?
- Dnes sa už takéhoto problému neobávam. Na vrcholových funkciách sú ľudia, ktorí spĺňajú predpoklady. Koniec koncov, iste ste počuli o nutnosti podstúpiť previerku NBU. Čas a principiálne postoje pri obsadzovaní postov pomáhajú riešiť tento problém pomerne rýchlo.
Bude vyhlásené referendum ohľadom vstupu SR do NATO, ak podľa výskumov verejnej mienky sú občania proti. Demokracia je predsa vláda ľudu a teda by o tom mal rozhodnúť aj ľud...
- Áno, ale demokracia je aj dodržiavanie pravidiel. Keď sme podávali prihlášku za člena NATO, vládla široká dohoda, že referendum nebude, lebo jeho vykonanie nevyžaduje Ústava SR. Takúto diskusiu sme absolvovali aj po voľbách 1998. Možno si spomínate, že to bola aktivita SDL. Jasne sme sa dohodli, že ideme plniť podmienky členstva bez referenda s tým, že príslušné kompetencie bude mať vláda a NR SR. Petičná akcia nie je o tom, či chceme alebo nechceme do NATO, ale je to akcia proti definitívnemu začleneniu Slovenska do NATO. Zorganizovaná rafinovane, keď demokratický svet čelí medzi národnému terorizmu, keď sa veľmi rafinovane zneužívajú udalosti okolo Iraku. Pravidla hry sa nemenia počas hry. Preto je múdre ľuďom, ktorí organizujú petíciu, ktorá je proti základným záujmom SR, nesadnúť na lep.
Sám pripúšťate, že hrozba vždy jestvuje, aj keď sa zdá, že iba latentne.
- Ale pozrite sa, čo sa deje vo svete! Buď budeme súčasťou kolektívnej obrany, alebo sa na takéto nebezpečenstva budeme musieť pripravovať sami. Trošku to zjednoduším - buď budeme mat profesionálnu armádu, alebo budeme povolávať mladých ľudí na základnú vojenskú službu akú som vykonal aj ja. Začlenenie Slovenska do aliancie je predovšetkým o základných ľudských hodnotách a ich ochrane. Kolektívna obrana nás vyjde lacnejšie. Keď budeme v NATO, bude viac investícii a pracovných miest. A koniec koncov, dnešní stredoškoláci, nebudú musieť rukovať, lebo budeme mať plne profesionálnu armádu.
Za akých okolnosti bude musieť po vstupe do NATO vyslať SR svojich vojakov bojovať do zahraničia?
- Záleží od konkrétnych okolností. Sú prísne vymedzené podmienky, kedy NATO koná kompaktne a kedy je vždy na rozhodnutí členského štátu NATO, či sa danej záležitosti zúčastní alebo nie.
To čo ste povedali doteraz je jasné, no nie je podľa vás lepšie odštartovať informačnú a presvedčiacu kampaň v prípade vyhlasenia referenda, ak sa nazbiera dosť podpisov, ako spoliehať sa na nedostatočnú účasť, hlavne keď prieskumy ukazujú okolo 48 percent proti (zdroj SME)? Odporučíte vy voličom aby sa nezúčastnili?
- Ja som sa pokúsil ukázať, že som za poctivú hru. Priamu, ale zase nie naivnú. Mame pred sebou veľa roboty. Bude nás štát veľa energie. Nechce sa mi sadať na lep rôznym šarlatánom. Ratifikačný proces do NATO Slovensko zvládne. Ak smiem Vám čosi odporúčať, nevšímajte si tieto krajne nezmyselne a Slovensku škodlivé aktivity. Aj to je pravo demokrata. Opakujem, záverečnú fázu nášho ratifikačného procesu ma
me dobre premyslenú, je to aj moja jedna z najvyšších osobných priorít. Áno, odporúčam, aby sa nezúčastnili. A myslím si, že čím ďalej, tým bude petičná akcia bezvýznamnejšia.
Budeme mať v NATO dôležitú úlohu?
- Nie sme ešte v NATO, a už máme dôležitú úlohu. Spomínam si, že už na summite NATO v roku 1999 vo Washingtone som americkému prezidentovi povedal, že Slovensko nie je ešte členom NATO de jure, ale že je už členom de facto. Mohol som tak povedať, lebo už pol roka sme boli súčasťou medzinárodnej aliancie operujúcej na Balkáne. V týchto dňoch sa vláda USA obrátila na SR so žiadosťou o aktívny príspevok pri odzbrojovaní Iraku.
Nevyvoláva hľadanie opory USA v kandidátskych štátoch proti Francúzsku a Nemecku zbytočné konflikty medzi Európskymi štátmi?
- USA hľadá spojencov za, nie proti. Veľmi si želajú, aby aj Európa bola zjednotená a ako celok spojencom proti zlu, ktoré sa tak rozmohlo. Aj naše konanie je za a nie proti. Rozhodujeme sa ako zvrchovaný štát.
Aký je váš názor na celú situáciu, ktorá vznikla okolo Iraku? Neviem, či sú na udržanie svetového mieru nevyhnutné tie kroky, ktoré ste prijali včera?
- S plnou zodpovednosťou. A hovoríme: chceme sa stať súčasťou medzinárodnej koalície bojujúcej proti terorizmu, koalície, ktorá odzbrojí diktátorský režim S. Husajna. Slovensko sa významné dostáva do medzinárodného povedomia. Ale ak by som aj prijal takto postavenú otázku, tak sa opýtam ja: Ak by sa zbrane hromadného ničenia použili proti štátom, ktorú už dnes sú v NATO, napr. proti naším susedom, ani vtedy sa náš to netyká? Najviac zo všetkého som počúval svoje svedomie. Tie kroky sú nevyhnutne. Ak šialenému terorizmu nepostavíme hrádzu dnes, zajtra môže byt neskoro.
Aký bude mať prínos vstup do NATO pre mňa alebo aspoň moje deti?
- Al ste mladý muž, nebudete rukovať - ibaže by ste chceli byť profesionálny vojak. Kým ukončíte štúdia, získame viac takých investícií ako napr. Peugeot a Citroen. A možno nebudete premýšľať kam vycestovať do zahraničia, lebo lukratívne pracovné miesta budú aj doma. A hlavne - budete si vedomý toho, že Slovensko je chránené tym najsilnejším dostupným spôsobom obrany aký na svete existuje.
Nezdá sa vám, že USA majú nedostatočné dôkazy proti Iraku?
- Nie. Prezident Bush oznámil, že USA ponúknu bezpečnostnej rade OSN 5. februára ďalsie konkrétne dôkazy. Myslím, že sa dá pochopiť, že keď chceme odzbrojiť iracký režim, že je niečo možné povedať do novín, niečo je možné povedať na rokovaniach štátnych predstaviteľov, a niečo je možné povedať iba na neverejnom rokovaní Bezpečnostnej rady OSN.
Autor: jsv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.