irackého prezidenta Saddáma Husajna.
"Teraz vstupujeme do konečnej fázy," vyhlásil hovorca Bieleho domu Ari Fleischer. Ako dodal, v tomto období "otvoreného diplomatického okna" prezident George W. Bush a USA zintenzívnia konzultácie s európskymi spojencami a OSN. Fáza má podľa očakávaní trvať niekoľko týždňov, nie mesiace, pričom predstavitelia USA sa vyjadrili skepticky k možnosti, že Saddám Husajn nakoniec splní požiadavky OSN na odzbrojenie.
Pre americkú stratégiu bude kritické vystúpenie šéfa diplomacie Colina Powella, ktorý má 5. februára Bezpečnostnej rade OSN predložiť - podľa vyjadrení oficiálnych predstaviteľov - odtajnené spravodajské dáta o irackých snahách o ukrytie zbraní hromadného ničenia a o vzťahoch so sieťou al-Kájda Usámu bin Ládina. Irak obe obvinenia odmieta.
Prezident George W. Bush sa včera vo Washingtone stretol so saudským ministrom zahraničných vecí, princom Saúdom al-Fajsalom a talianskym premiérom Silviom Berlusconim. Dnes bude na Camp Davide hostiť ministerského predsedu Veľkej Británie Tonyho Blaira. Okrem toho sa telefonicky spojí s viacerými svetovými lídrami a do sveta vyšle svojich vyslancov.
Princ Saúd je za ostatné mesiace najvyšší predstaviteľ Saudskej Arábie, ktorý Washington navštívil. Jeho príchod oficiálne neoznámili, informovali o ňom len nemenované oficiálne zdroje. Hlavnou témou bude zrejme Irak a prípravy USA na útok proti Bagdadu. Saudská Arábia, kľúčový spojenec USA v regióne Perzského zálivu, sa snaží odvrátiť útok proti svojmu arabskému susedovi a nadniesla myšlienku, podľa ktorej by sa mal podniknúť pokus o povzbudenie Saddámových podriadených k prevratu proti irackému lídrovi. Princ Saúd v utorok v Paríži vyjadril nádej, že sa podarí predísť "kalamite obrovských rozmerov" a zachovať územnú integritu Iraku. Podľa nemenovaných zdrojov Saúdova návšteva bola zorganizovaná narýchlo. Okrem Busha sa princ v Bielom dome stretol aj s Powellom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.