noriem vzájomného správania sa v nej. Napísali nám aj muži. Či a do akej miery sú objektívne tieto listy žien i mužov, nevieme povedať. Pretože viaceré listy majú rovnakú tému - urážanie, nepravdivé údaje, ohováranie partnera - a pisatelia žiadajú o právnickú radu, prinášame ju, tentoraz vo väčšom rozsahu.
(redakcia)
Otázka: Po viacročnom manželstve, v ktorom som bol napriek viacerým výhradám k niektorým povahovým vlastnostiam manželky, celkom spokojný, som pred niekoľkými mesiacmi začal na nej pozorovať značné zmeny v jej správaní ku mne. Začala byť zjavne podráždená, neustále mi niečo vyčítala, večne ma kritizovala a vyvolávala hádky v úplne bezvýznamných situáciách, až sme v takejto atmosfére spolužitia prestali spolu žiť aj intímne. Nie celkom náhodou som sa dozvedel, že moje podozrenie, že nadviazala známosť s iným mužom bolo absolútne dôvodné. Ba už obyčajná náhoda chcela, že prenikli ku mne informácie spred rokov, z ktorých som si uvedomil, že som obyčajný naivný paroháč, pretože jej terajšia známosť nie je v našom mnohoročnom spolužití prvotinou jej mimomanželského erotického života. Máme dve školopovinné dcéry, ktoré otca práve teraz najviac potrebujú, preto som zvažoval ako sa mám zachovať, hoci som si už nevedel predstaviť, že by som po takom odhalení dokázal ešte s manželkou žiť so všetkým, čo k manželskému životu patrí. Zrejme vytušila, že o jej dobrodružstvách čosi viem, preto sa odsťahovala s deťmi k matke a sama podala o rozvod. Brízga na mňa, že som alkoholik, ktorý fyzicky a psychicky "týral" celé roky ju i deti, nedával peniaze na domácnosť a ona sama musela deti živiť od jej odchodu, hoci disponuje našimi nemalými úsporami, a deti sa museli za takého otca hanbiť. Chcel som sa rozviesť dôstojne, avšak považujem za vrchol nehoráznosti, aby amorálna osoba robila zo mňa všade "grázla" a lumpa. Aká je právna ochrana voči takýmto klamstvám a urážkam? Zvažujem, že podám na manželku trestné oznámenie za krivé obvinenie alebo ohováranie.
Zn.: Týral som deti?
Odpoveď: Predpokladáme, že vami tvrdené skutočnosti sú pravdivé, nielen pokiaľ ide o manželkine mimomanželské pletky s inými mužmi, ale hlavne, že ste sa nesprávali k rodine spôsobom, ako to o vás na súde i vo vašom okolí rozširuje ona. Ak tvrdí, že ste ju i deti fyzicky a psychicky týrali a deti musela sama živiť, tak to nie sú práve ľahké obvinenia. Pri dostatočnej intenzite takéhoto správania, by ste sa dopustili viacerých trestných činov. Voči deťom predovšetkým trestného činu týrania zverenej osoby podľa § 215 Trestného zákona. Týraním podľa tohoto paragrafu je zlé zaobchádzanie so zverenou osobou, teda s deťmi. Vyžaduje vyšší stupeň hrubosti a bezcitnosti a určitú trvalosť, ktoré deti pociťujú ako ťažké príkorie. Nevyžaduje sa, aby takto týrané osoby utrpeli následky na zdraví, musí však ísť o konanie, ktoré postihnuté deti pre jeho krutosť, bezohľadnosť alebo bolestivosť pociťujú ako ťažké príkorie. Takéto konanie by sa mohlo kvalifikovať ako týranie psychické. fyzickým týraním v zmysle § 215 TZ je napr. pálenie rúk dieťaťa nad plameňom sporáka, sviečky, zapaľovača, pálenie tela so žehličkou, ohorkami cigariet, opakované bitie s hlbokými modrinami, ktoré sa nezhoja v bežnom čase a pod.
Ak sa cítite byť dotknutý, vyzvite trebárs manželku, aby podala na vás trestné oznámenie pre týranie jej osoby i detí a tiež aj za trestný čin zanedbávania povinnej výživy podľa § 213 TZ, ak tvrdí, že ste po dlhšiu dobu neprispievali na výživu detí a ona ich sama živila, lebo vy ste nezodpovedný otec. Nech svoje tvrdenia obháji aj pred orgánmi činnými v trestnom konaní, ktoré potom budú dokazovať vašu vinu, alebo to môže dopadnúť i tak, že oznamovateľka bude postihnutá za krivé obvinenie. Trestný čin zanedbania povinnej výživy spácha rodič, ktorý neprispieva na výživu detí po dobu šiestich mesiacov, prípadne aj za kratšie obdobie, podľa okolností konkrétneho prípadu. Ak je pravdou, že manželka odniesla so sebou vkladnú knižku na ktorej boli aj vaše peniaze a z týchto úspor bolo možné uspokojovať aj potreby detí, potom ste sotva mohli spáchať spomínaný trestný čin a až súd rozhodne, odkedy vám výživné určí.
Postih pre trestný čin krivého obvinenia podľa § 174 TZ v danom prípade neprichádza do úvahy. Ste síce, podľa vás, obžalovaný lživo z konania, ktoré síce možno subsumovať pod niektoré spomínané ustanovenia Trestného zákona, avšak obvinenie sa musí urobiť smerom k orgánu činnému v trestnom konaní alebo k inej osobe so zámerom, aby sa oznámenie touto cestou dostalo do rúk týchto orgánov a stalo sa podnetom na trestné stíhanie nevinnej osoby.
Zložitejšia je otázka, či útoky na vašu povesť a česť možno kvalifikovať ako trestný čin ohovárania podľa § 206 TZ, a či sa takého konania možno dopustiť aj písomnými podaniami v súdnom spore. Ohováranie v trestnoprávnom zmysle predpokladá šírenie nepravdivých údajov, ktoré sú spôsobilé značnou mierou ohroziť postihnutej osobe jej vážnosť u spoluobčanov, v zamestnaní, narušiť jeho rodinné vzťahy alebo spôsobiť inú vážnu ujmu, napr. úbytok zákazníkov u podnikateľa, či ohrozenie politickej kariéry. Takéto konanie možno urobiť akýmkoľvek spôsobom - písomne, ústne, prostredníctvom masmédií, ohováraním medzi známymi a zrejme i v súdnych podaniach. Keby ste boli povedzme pracovníkom súdu a takmer každý vás tam pozná alebo by ste boli na súde, na ktorý sú zasielané ohováračské nepravdivé údaje na vašu osobu, známou osobou ako súdny znalec, právny zástupca a pod., aj by prichádzal, za splnení ďalších podmienok ,do úvahy trestný postih oznamovateľa šírením nepravdivých údajov ohrozujúcich vašu vážnosť a povesť. V závislosti od konkrétneho prípadu je potrebné hodnotiť aj charakterové a mravné vlastnosti dotknutej osoby, povahu oznámeného údaju, okolnosti a príčiny oznámenia a pod.
Nie je vylúčené, aby osoba napádaná v súdnom konaní nepravdivými údajmi aj vami uvedeným spôsobom sa domáhala ochrany svojej občianskej cti a ľudskej dôstojnosti, ako aj súkromia a svojho mena, aj v občiansko-právnom konaní žalobou na ochranu osobnosti aj s uplatnením práva na náhradu nemajetkovej ujmy v peniazoch.
Autor: Pavol KISS
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.