MVDr. Anton HVOZDÍK, CSc., zoopsychológ
Otázka: Náš trojročný maltézsky pinč je členom rodiny a neboli s ním žiadne problémy. V poslednom období, keď odchádzame z domu do práce, školy, pes odrazu prejavuje rôzne formy správania, napr. kríva, skuvíňa, ťahá zadné končatiny akoby mal obrnu, atď. Stáva sa to aj vtedy, ak sa na prechádzke s ním niekto z rodiny vzdiali. Pes absolvoval komplexné veterinárne vyšetrenie s negatívnym výsledkom. Odporúčali nám zoopsychologickú poradňu v Korzári.
Zn. RNDr. A. K., Michalovce
Odpoveď: Takéto prejavy správania nie sú ojedinelé a vyskytujú sa obzvlášť u tzv. izbových psov. Z hľadiska zoopsychológie, animálnej psychiatrie ide o diagnózu simulujúceho neurotizmu. To znamená, že pes stálym spôsobom predstiera rôzne neprirodzené formy správania za účelom upútania pozornosti na seba zo strany majiteľa alebo členov rodiny. Správanie pri tejto diagnóze je veľmi pestré a veľa majiteľov psov je z toho stresovaných, či nejde o vážne ochorenie. Obzvlášť, keď sa tento stav objavuje náhle a nie postupne. Príčina tohto abnormálneho správania je v prílišnej náklonnosti, starostlivosti až poľudštení psa členmi rodiny. Pes si na tieto prejavy zvykol a v prípade, že ich intenzita poklesne z rôznych dôvodov, zviera reaguje už popísanou anomáliou správania.
Liečba týchto stavov nie je jednoznačná, je individuálna a závisí od mnohých okolností (plemeno, pohlavie, spolupráca členov rodiny atď.). Ak je nevýrazne predstieraný prejav (náznaky krívania) a majiteľovi to nevadí, stav sa nemusí liečebne riešiť. V tomto prípade maltézskeho pinča je však liečba potrebná. Riziko uvedeného stavu spočíva v jeho zhoršovaní a predstierané prejavy môžu mať aj klinické následky (poranenie hlavy, ortopedické ochorenia, atď.). Okrem toho, popísané problémové správania psa sa môže rozvinúť do vážnejších animálno-psychiatrických stavov (hystéria, agresivita, atď.).
Väčšinou pri týchto poruchách správania sa doporučuje kombinácia socioterapie a psychofarmakológie. Znamená to, že jeden člen rodiny musí zohrávať úlohu dominantného jedinca nad psom (sprísnený chovný režim) a na druhej strane sa žiada ignorácia psa zo strany ostatných členov rodiny. Z liekov sa používajú preparáty na uvoľnenie úzkosti napätia (Diazepam, Trangxen, Xanax, Lexaurin). Dávkovanie liekov, priebeh liečby by však mal byť pod kontrolou terapeuta. Prognóza tejto diagnózy je v zásade priaznivá a stav by sa mal upraviť v priebehu 3 - 4 týždňov.
Autor: iká
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.