izraelskej vlády so šéfom liberálne sekulárnej strany Šinui (Zmena) Yosephom Lapidom. "Dohodli sme sa na potrebe vytvoriť širokú vládnu koalíciu bez extrémnej ľavice a pravice," povedal po stretnutí so Šaronom Lapid, ktorého strana vo voľbách zaznamenala obrovský úspech, keď z pôvodných šiestich mandátov zväčšila svoje parlamentné zastúpenie na 15 poslancov.
Sedemdesiatjedenročný Lapid ešte pred stretnutím pre izraelský rozhlas povedal, že do druhej Šaronovej vlády vstúpi, iba ak nový kabinet vyhovie požiadavkám jeho strany a obmedzí vplyv ortodoxných židov v krajine. V pondelok sa šéf Likudu stretne s umierneným šéfom izraelských socialistov Amramom Micnom, ktorý vopred vylúčil vstup Strany práce do Šaronovej vlády. Micnovo stanovisko podporuje celé úzke vedenie strany okrem bývalého ministra zahraničných vecí Šimona Peresa. Ten včera vyhlásil, že ľavičiari by nemali a priori odmietať Šaronovu ponuku.
Pravicová strana Likud doterajšieho izraelského premiéra Ariela Šarona obsadí v 120-člennom Knesete až 38 poslaneckých kresiel. Vyplýva to z definitívnych výsledkov utorňajších izraelských parlamentných volieb, ktoré ústredná volebná komisia po spočítaní všetkých približne 3,2 milióna voličských hlasov zverejnila v noci nadnes.
Za Likudom, víťazom tohtoročných volieb, ktorý zdvojnásobil svoje doterajšie zastúpenie v Knesete, sa s 19 poslancami umiestnili socialisti Amrama Micnu. Tí získali najmenej hlasov vo svojej dlhoročnej histórii - v dosluhujúcom parlamente mali 25 poslancov. Prekvapením roka je sekulárna liberálna strana Šinui-Zmena 71-ročného Yosepha "Tommyho" Lapida, ktorá zvýšila svoje skóre zo šiestich na 15 poslancov.
Za trojkou najúspešnejších strán sa s 11 mandátmi ocitla sefardská ultraortodoxná strana Šas a so siedmimi mandátmi pravicovo radikálna Národná únia. Volebný debakel utrpela ľavicovo liberálna strana Merec, ktorá v 16. Knesete bude mať iba šesť zástupcov. Po uverejnení predbežných výsledkov v stredu ráno jej šéf Jossi Sarid odstúpil z najvyššej straníckej funkcie.
Šesť poslancov bude mať v parlamente i Národná náboženská strana, ktorá presadzuje záujmy židovských osadníkov. Ultraortodoxní aškenázski židia z Judaizmu Tóry budú mať päť mandátov.
Traja poslanci budú v novom parlamente reprezentovať socialistickú stranu Jeden národ, arabsko-židovskú komunistickú stranu Chadaš a izraelsko-arabskú stranu Krajina (Balad). Zoznam 13 strán, ktoré prekročili povinnú 1,5-percentnú hranicu, potrebnú pre vstup do parlamentu, uzaviera izraelsko-arabská strana Ra¤am a strana ruských imigrantov Izrael prisťahovaním. Obe budú zastupovať dvaja poslanci.
Tohtoročné predčasné parlamentné voľby sa vyznačovali nízkou volebnou účasťou. K urnám sa podľa úradnej správy dostavilo len takmer 68 percent oprávnených voličov. Pod víťazstvo Likudu a prepad ľavice sa podpísalo najmä vyše dva roky trvajúce palestínske ľudové povstanie, ktoré sprevádza násilie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.