vždy o čom rokovať. Prastarý poznatok v známej pranostike Na Hromnice zimy polovice nasvedčuje, že pani Zima zrejme opäť vykváka slečne Jari čo ju, a vedno s ňou i nás, očakáva.
Vývoj počasia na Hromnice hodno pozorne sledovať. Môže nám nemálo naznačiť o druhej polovici zimy, napríklad o počte mrazov, ale i o počasí na Veľkú noc, v lete, ba i o výdatnosti budúcej úrody. Hovorí sa: Na Hromnice mráz, bude ešte 50 ráz a tiež: Na Hromnice jasná noc mrazov bude ešte moc. Tento deň nepatrí k času, kedy by sme sa mali zo zubatého zimného slnka priveľmi vytešovať.
Dedovia nám to odkazujú vo veľmi slávnych, i keď obsahovo príkrych pranostikách: Na Hromnice má sedliak radšej vlka v chlieve a ženu na márach ako slnko. Populárna je aj salašnícka múdrosť: Radšej vidí bača na Hromnice vlka v košiari ako sedliaka v košeli. Ak druhý februárový deň nadíde s poriadnym snežením, je dôvod na prípitok, lebo zima s bielym nadelením naznačuje nádej na skorú jar.
Vraví sa: Ak sú na Hromnice snežné povetrice, objaví jar skoro usmievavé líce. Známe sú tiež pranostiky: Metelice na Hromnice končia zimu tuhú, akže nesú jasnejší deň, čakaj zimu druhú, respektíve: Na Hromnice dážď - na jar sneh, na Hromnice sneh - na jar dážď. V súvislosti s výhľadom na predveľkonočné počasie platí: Ak sú Hromnice tiché a teplé, búrlivé a snežné budú Kvetnice (Kvetná nedeľa, tohto roku pripadne na 13. 4.), platí aj: Zelené Hromnice - biela Veľká noc. Sniežik je na Hromnice vítaný a gazdovia aj dnes potvrdzujú: Ak na Hromnice napadne čo i len toľko snehu, čo na čiernej krave zbadáš bude úrodný rok. Studený hromničný čas znamená dokonca i to, že v auguste nás poteší suché slnečné počasie.
Dni okolo Hromníc už, keďže deň sa predĺžil v zmysle slávnej pranostiky Na Hromnice o hodinu více, prebúdzajú aj spevavé operence, o čom vravia aj sľubné vtáčie pranostiky. V nich sa tvrdí, že na začiatku februára musí škovránok vrznúť a pipíšky zaspievať i keby mali zmrznúť.
Autor: eb
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.