materiálnych strát porovnávať s "dvojičkami". Ani inak sa nedá - teroristi sú vylúčení, do stratosféry nedočiahne ani bin Ládin, ani Saddám Husajn. Podobnosť či príbuznosť s 11. septembrom je ale v symbolike - aj Columbia, ako vôbec najstarší ešte funkčný kozmický dopravný prostriedok, patrila k výsostným poznávacím znakom USA. Bola ich hrdosťou, pýchou, známkou technologického "leadershipu" (vodcovstva).
Rovnako ako útok na Manhattan má strašný koniec Columbie rozmer národnej katastrofy. Bude v knižkách a sedem hrdinov, ktorí zahynuli, dostane posmrtné vyznamenania. Tak ako pred nimi posádka Challengeru, ktorý explodoval hneď po štarte temer presne pred 17 rokmi.
NASA teraz začne masívne vyšetrovanie, na konci ktorého sa, temer s istotou, dozvieme technickú príčinu. Možno dokonca veľmi rýchlo - vzápätí po tragédii sa už svetovými agentúrami preháňali fámy, že vraj jedno krídlo sa poškodilo už pri štarte. Jedna obecnejšia a politická príčina sa ale bude pertraktovať určite - kozmická agentúra dostáva už desaťročie, alebo azda aj dlhšie (možno už od Reaganových čias) podstatne menej prostriedkov, než v začiatkoch, keď USA súťažili o kozmické prvenstvo so ZSSR. Vtedy bola NASA preferovaná rozpočtová kapitola, ale odkedy bolo jasné, že USA súboj s Rusmi na hlavu vyhrali, financie sa pomaly stenčovali. Aspoň sa z NASA na to častokrát sťažovali. Jeden smer debaty sa teda povedie aj o tom, či by štedrejšie dotácie pre NASA tragédii nezabránili. Najmä ak sa naozaj ukáže, že na vine bola nejaká technická nedostatočnosť, ktorá mohla mať svoj pôvod v úsporách.
Logicky sa musí z tohto smeru uvažovania vykľuť aj otázka, že či by napr. presun jednej desatiny tých prostriedkov, ktoré dostáva armáda a Pentagon (cca 300 miliárd USD ročne - 12 ročných slovenských HDP), nevylúčil či neminimalizoval pravdepodobnosť takýchto tragédií. Budú to však iba špekulácie - je predsa jasné, že každý dolár plus zvyšuje "budget" a teda aj výdavky na bezpečnosť posádok. Neexistuje však optimálny kozmický rozpočet - vždy bude možné ešte pridať. Niet ani s čím porovnávať, ruský a čínsky kozmický výskum sú utajené a isté je len toľko, že sú rádovo (teda o nuly na konci) nižšie než americký.
Na strane druhej: Po 1.februári 2003 je jednoducho faktom, že raketoplánový program je vysoko riskantný - zo 113 štartov dva tragické. To je veľa, priveľa - NASA musí po sobote zásadne prehodnotiť bezpečnostnú stránku, čo nepôjde bez ďalších peňazí. Alebo - čo nie je vylúčené - ďalšie lety Discovery, Atlantisu a Endeavouru celkom odpískať a postaviť kozmické lety na úplne novú technologickú základňu. Napokon, "shuttle" je technika vyvinutá v sedemdesiatych rokoch, ktorá mala premiéru - práve Columbia - v r. 1981. Isteže sa to nedá porovnávať, ale: Používa niekto dnes napr. počítače s takýmto dátom výroby?! Samozrejme, že všetky vnútorné systémy sa priebežne modernizovali, ale aj tak - dnes by asi celý princíp založili inak. Keby len boli peniaze na vývoj novej generácie strojov...
Tragédia nebude mať dosah iba na USA, ale zasiahne celý svet. Treba si uvedomiť, že v disciplíne prenikania do kozmu je ľudstvo presne tam, kde je USA. Ruský, čínsky, európsky i japonský program ďaleko zaostávajú. Teraz prichádza minimálne ročná, ale skôr dvojročná prestávka - ako po havárii Chalengera. To v prípade, že raketoplány budú pokračovať. Ak nebudú, tak pauza bude podstatne dlhšia... Napokon, v samotných USA je silné krídlo skeptikov, ktorí už dlho tvrdia, že NASA je vyhadzovanie peňazí. Pravdu majú potiaľ, že to naozaj nie je biznis. Dokonca ešte aj prvého civila - Američana (!) - vystrelili na Mir Rusi... Za 20 miliónov USD.
Na internete sa už objavili idiotské vtipy, že podľa Busha je vinný určite Saddám a že už má "dôkazy" a že možno si Američania Columbiu zostrelili sami... Odhliadnuc od idiotov, zaujímavé bude, či hrozná udalosť ovplyvní medzinárodnú atmosféru, ktorá kvôli Iraku poriadne hustne. S vlnou takého súcitu, aká prišla po 11. septembri, sa iste nedá počítať, ale mierne uvoľnenie antiamerických vášní, najmä v Európe, azda príde. Dokonca aj Chirac so Schröderom vyjadrili sústrasť, a to je už teda čo povedať.
Iróniu bokom - Columbia je naozaj hrozná tragédia. Akosi sa nešťastia v novom storočí na Ameriku lepia. Mohli by si radšej vybrať niekoho, kto si to viac zaslúži.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.