Raketoplán je technologickou ikonou Spojených štátov
Keď sa raketoplán rozletel na niekoľko častí zanechávajúcich dymové stopy na oblohe, plakali milióny ľudí. V sobotu zakúsili Američania podobné pocity prázdnoty, keď sa opäť dívali na dymové stopy na jasnej modrej oblohe. "To, čo vidíte, sú pozostatky Columbie," vyhlásil jeden z novinárov. Najnovšia tragédia bolestne zasiahla národ, ktorý sa stále spamätáva z ničivých teroristických útokov z 11. septembra 2001, stále sa obáva ďalších teroristických útokov, zakúša neistotu kvôli možnej vojne s Irakom a jeho ekonomika je ešte vždy nestabilná. Tragédiu Columbie odvysielali televízne spoločnosti v priamom prenose - skoro v rovnakom čase ako útoky na Svetové obchodné centrum (WTC). Diváci potom celý deň videli opakované zábery katastrofy.
Predstavitelia amerického Národného centra pre letectvo a vesmír museli zavrhnúť špekulácie, že deštrukcia Columbie bola akýmsi teroristickým útokom - aj keď k nej došlo 60 kilometrov nad Zemou. Popredný predstaviteľ NASA Sean O¤Keefe začal tlačovú konferenciu o katastrofe so slovami, že "nič na Zemi nezapríčinilo túto tragédiu". Vysielanie raketoplánov do vesmíru sa stalo od explózie Challengera rutinnou záležitosťou a len málokto sa zamyslel nad nebezpečenstvom, ktoré astronautom hrozí. Za 42 rokov, čo USA vysielajú do vesmíru ľudí, sa ešte nikdy nestala nehoda pri návrate raketoplánu do zemskej atmosféry. K deštrukcii Columbie došlo len 16 minút pred plánovaným pristátím na Floride.
Prezident George W. Bush kráčal v stopách predchodcu Ronalda Reagana: ako hlava štátu musel utešiť smútiaci národ. "Títo muži a ženy podstúpili veľké riziko pri službe celému ľudstvu," vyjadril sa Bush. Pred 17 rokmi sa Reagan tiež pokúšal vyvrátiť názory, že lety do vesmíru sú rutinou, a že americkí astronauti sú voči hroziacim katastrofám imúnni. "Zvykli sme si na ideu vesmíru, ale asi sme zabudli, že sme iba na začiatku. Viem, že je to ťažké pochopiť, ale bolestné veci, ako je táto, sa niekedy stávajú. Patrí to k chopeniu sa šance a rozširovaniu ľudských obzorov. Budúcnosť nepatrí bojazlivým. Patrí odvážnym," povedal Reagan po explózii Challengeru. Na emocionálnej tlačovej konferencii vysielanej z Johnsonovho vesmírneho centra v Houstone sa ani tým najnepoddanejším inžinierom NASA nepodarilo zvládnuť srdcervúcu povahu nešťastnej udalosti, ku ktorej došlo na záver 16-dňovej misie - len niekoľko minút pred očakávaným opätovným zvítaním s posádkou. Podľa expertov bol jasný deň - taký netypický pre Floridu, kde väčšinou kvôli počasiu musia z bezpečnostných dôvodov pristátie odložiť - ideálnym na pristátie raketoplánu. Riaditeľ programu raketoplánov NASA Ron Dittemore povedal, že spoločenstvo ľudí pracujúcich na vesmírnych programoch stratilo sedem členov "našej rodiny". "Po celý čas nás spája riziko nešťastia. Spoliehame sa jeden na druhého. Zdieľame spolu profesionálnu a emocionálnu závislosť. Na lety s ľudskou posádkou sme silne emocionálne naviazaní. Tieto emocionálne prejavy smútku nám pomáhajú chápať, čo vesmírny program znamená pre národ," povedal Dittemore.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.