Organizácia väčšej akcie trvá aj dva-tri mesiace.
Krajské organizácie príprave postupne jednohlasne vyjadrujú podporu. Dôvodom je okrem odporu k novele Zákonníka práce aj podpora štrajkujúcich železničiarov. Súhlas s krajnými riešeniami už okrem odborárov z Trenčianskeho a Nitrianskeho kraja vyjadrili všetci, tvrdí predseda Odborového zväzu KOVO Emil Machyna.
O štrajku rozhodne až Snem KOZ načasovaný na koniec februára, teda dva dni pred rokovaním tripartity. "Garantujem, že keď sa dohodneme, všetky aktivity zastavíme. Ak nie, využijeme aj silu. Vláda nesie obrovské riziko za sociálne nepokoje," hovorí Machyna.
Na našu otázku, koľko by odbory stál generálny štrajk, Machyna nevedel odpovedať presne. Náklady by záviseli od formy a dĺžky trvania. "Odbory majú dostatok financií, aby sme vydržali a aby bol štrajk úspešný. Zdroje máme veľmi dobre strážené a je veľmi dobre, že ich máme, pretože politika, ani odborárska, sa bez peňazí robiť nedá," dodal.
Prezident Zväzu hutníctva, ťažobného priemyslu a geológie Jozef Pittner včera vyzval Machynu, aby prispel k obnove nákladnej železničnej dopravy. Štrajk totiž ohrozuje výrobu v strategických fabrikách, čo môže viesť k prepúšťaniu. Zväz zastupuje výrobné podniky, v ktorých pracuje viac ako 35-tisíc ľudí. Okrem iných aj z U.S. Steel Košice, Železiarne Podbrezová, ZSNP Žiar nad Hronom, Hornonitrianske bane Prievidza a Slovenské magnezitové závody Jelšava.
Jeden z koordinátorov štrajku železničiarov Ján Šenitko bol včera optimistickým. "Myslím si, že štrajk sa do 24 hodín skončí," povedal, keď sa dozvedel, že premiér Dzurinda má rokovať s Ivanom Saktorom. Jeho kolegovia boli skeptickejší a predpokladali, že ku štrajku sa pripojí aj Slovenská automobilová doprava.
Autor: wm
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.