poslanec Ivan Kiňo s tým, že členovia budú pôsobiť ako nezávislí poslanci a plniť volebný program HZDS.
Členmi nového klubu by sa mali stať poslanci za HZDS zastupujúci sedem krajov okrem Trenčianskeho. Mal by mať viac ako osem členov, čo je potrebný počet na vznik nového poslaneckého klubu. Jeho založenie musí odsúhlasiť poslanecká snemovňa. Ako ďalej uviedol Kiňo, poslanci "trenčianskej skupiny" okolo podpredsedu Viliama Vetešku nateraz ostanú v pôvodnom klube, ale na júnovom sneme strany sa "pokúsia odvolať predsedu Vladimíra Mečiara z funkcie".
Kiňo poznamenal, že na štvrtkovej 7. schôdzi Národnej rady SR ostane ešte poslanecký klub v kompletnej zostave - 36 poslancov, tak ako bol vytvorený po septembrových voľbách 2002. Výhradou odchádzajúcich členov z poslaneckého klubu HZDS je neplnenie volebného, ale aj politického programu HZDS. Na otázku, či so svojím zámerom už oboznámili vedenie strany, Kiňo povedal, že nemajú čo oficiálne alebo neoficiálne oznamovať. "Sú to spontánne reakcie každého člena poslaneckého klubu. Funkcionári chodia na vrcholné rokovania a podľa našich vystúpení si môžu každého zaradiť, kde patrí," dodal Kiňo.
Brocka: KDH pravdepodobne podporí vznik nového poslaneckého klubu HZDS
Vytvorenie nového poslaneckého klubu na pôde Národnej rady SR zloženého z časti poslaneckej základne HZDS by malo podľa podpredsedu KDH Júliusa Brocku skôr priaznivý ako nepriaznivý vplyv na domácu politickú scénu. "Ja osobne nemám nič proti tomu, aby som takúto iniciatívu podporil," vyhlásil v rozhovore pre TASR a dodal, že KDH etablovanie nového klubu pravdepodobne podporí. Brocka zároveň odmietol prezentovať oficiálne stanovisko kresťanských demokratov k vyjadreniam poslanca HZDS Ivana Kiňa o príprave nového klubu. Zdôraznil, že o podpore, či nepodpore tohto zámeru rozhodne predsedníctvo KDH na svojom najbližšom zasadnutí, ktoré sa uskutoční v utorok 4. februára.
Poslanecký klub koaličnej ANO rozhodne o podpore alebo nepodpore nového poslaneckého klubu, ktorého vznik avizovala časť poslancov z HZDS, až po vnútrostraníckej diskusii. Definitívnemu rozhodnutiu by malo pritom predchádzať rokovanie s lídrom názorovej platformy Vojtechom Tkáčom, ktorý by mal podľa šéfa klubu ANO Ľubomíra Lintnera vysvetliť dôvody tohto kroku.
Gašparovič: HZDS prežíva krízu a odchádzajúci poslanci nemali inú možnosť
Hnutie za demokratické Slovensko v súčasnej podobe prežíva podľa Ivana Gašparoviča (HZD) krízu, pretože sa vytvorili ďalšie dve skupiny rozmýšľajúce o tom, ako by preformovali HZDS, resp. ako z HZDS odísť. Tvrdí, že poslanci, ktorí chcú vytvoriť samostatný klub, nemali inú možnosť. Ako uviedol, otázne je, dokedy im vydrží úmysel byť členmi klubu v rámci jednej a tej istej politickej strany. "Ich smerovanie nezostane v klube, ale vo vytvorení novej politickej strany, alebo prikloneniu sa k niektorej inej strane. Vytvárať novú politickú stranu, aj keď si myslím, že ju vytvoria, je dnes na Slovensku skôr nepremyslené, ako premyslené konanie, čo sa týka budúcnosti. Nie je tá správna cesta," povedal.
Gašparovič na otázku čo by urobil, keby požiadali o členstvo v jeho Hnutí za demokraciu, uviedol, že dnes je už ťažko rozprávať ako ďalej pokračovať samostatne. Tvrdí, že súčasné mimoparlamentné strany, majúce šancu podľa programov a hodnotení medzi občanmi byť silnou stranou, by sa mali spojiť. "Platí to aj pre tých, ktorí odišli z jednej politickej strany na viac etáp. Dá sa predpokladať, že do budúcnosti môžu vytvoriť jednu politickú stranu," dodal predseda HZD Gašparovič.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.