právoplatný, alebo nezákonný.
Rozhodnutie súdu dostali odborári večer o štvrť na sedem a čakali na svojich právnikov, aby im povedali, či majú vlaky rozbehnúť, alebo nie. Minister dopravy Pavol Prokopovič ich o pol siedmej upozornil, že ak sa vlaky nepohnú, bude to porušenie zákona. "Myslím si, že železničiari urobia všetko, aby v priebehu noci zabezpečili aspoň základné funkcie. V prvom rade by mali ísť strategické nákladné vlaky, potom medzinárodné osobné a potom ostatné," povedal Prokopovič.
Žiadosť na súd dala Železničná spoločnosť, Železnice SR a ministerstvo dopravy. Rušenie dopravy na regionálnych tratiach a rušenie vybraných osobných vlakov na hlavných tratiach vstúpilo oficiálne do platnosti 2. februára, čiže tieto už jazdiť nebudú ani po obnovení dopravy.
Súdržnosť štrajkujúcich železničiarov sa začala mierne trhať už na obed. Tlaku podľahli štrajkujúci odborári v depe Haniska pri Košiciach a začali pracovať. Postupne sa pridávali ďalší, o druhej poobede prišiel prvý osobný vlak z Viedne do stanice v bratislavskej Petržalke. Dvadsaťpäť výpravcov sa tam rozhodlo vrátiť do práce. Podvečer odstúpilo skoro tristo štrajkujúcich na prekladisku v Čiernej nad Tisou.
"Ja dúfam, že do večera sa dohodnú a skončí sa to," povedala predavačka v pokladni na bratislavskej hlavnej stanici.
Podniky vyratúvali straty, a dokedy im vydržia zásoby. Celkové straty železníc a celého hospodárstva už mnohonásobne prekročili sumu, o ktorú štrajkujúci bojovali.
Odborári s vedením železníc rokovali od rána, v permanencii bol minister dopravy, na niektorých už bolo vidieť únavu. Hodinu pred obedom sa stretol premiér Mikuláš Dzurinda s prezidentom Konfederácie odborových zväzov Ivanom Saktorom a s viceprezidentom asociácie zamestnávateľov Jozefom Kollárom. Kým v sobotu premiér hovoril, že rokovať bude jedine vtedy, ak ukončia štrajk, pretože pod tlakom nie je ochotný debatovať, včera sedel s odborárskym bossom Saktorom trištvrte hodiny.
Vedenie železníc mierne ustúpilo a ponúklo štrajkujúcim odborárom, že zredukujú plán znižovania počtu vlakov na hlavných tratiach, ale trvali na zrušení dopravy na regionálnych tratiach. Odborári odmietajú najmä rušenie dopravy na regionálnych tratiach, a tak nad ponukou sedeli do večera. Návrh odmietli.
Štrajk rozdelil názory ľudí na dva radikálne protichodné názory - časť bola na strane štrajkujúcich, časť na strane vedenia železníc a ministerstva, málokto bol v strede. Šéf agentúry MVK sociológ Pavel Haulík pre TASR povedal, že počiatočná podpora štrajkujúcich zo strany verejnosti postupne klesala priamo úmerne k pribúdajúcim problémom, ktoré vznikali v dôsledku odstavenia vlakovej dopravy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.