súvislosti s trojmesačnou krízou okolo jeho jadrového programu.
Rádio Pchjongjang citovalo čelných predstaviteľov Kórejskej ľudovej armády sľubujúcich oddanosť vodcovi Kim Čong-ilovi, ktorý podľa správy navštívil cez víkend dve armádne jednotky. Severná Kórea opakovane obviňovala Spojené štáty z príprav útoku. Washington tvrdenia KĽDR odmieta, avšak predstavitelia USA ohlásili kroky na zvýšenie vojenskej prítomnosti v Južnej Kórei, kde majú americké oddiely a zariadenia odradiť Pchjongjang od útoku v prípade Spojenými štátmi vedenej vojny v Iraku.
"Naša armáda a obyvatelia sú v plnej bojovej pripravenosti na vyrovnanie sa s nevyberavými vojenskými a politickými krokmi prameniacimi zo stratégie amerických imperialistických vojnových štváčov na ovládnutie Kórejského polostrova," uviedlo vo vysielaní rádio Pchjongjang.
Denník severokórejskej vládnucej Strany pracujúcich Rodong Sinmun pridal varovanie, že kríza nikdy nebude vyriešená a mohla by sa zhoršiť, ak Washington nebude súhlasiť s požiadavkou Pchjongjangu na rozhovory a zmluvu o neútočení. Juhokórejské ministerstvo obrany však informovalo, že napriek vyhrážkam zo strany KĽDR sa na severe polostrova neobjavil žiaden nezvyčajný pohyb jednotiek. Americkí predstavitelia totiž minulý týždeň uviedli, že prieskumné satelity ukázali presun palivových tyčí pri nukleárnom reaktore, i keď nič nenaznačuje, že by sa začalo opätovné spracovanie jadrového paliva.
Sily USA v Soule včera oznámili, že prevelenie asi 2 900 dôstojníkov a vojakov z Južnej Kórey v najbližších troch mesiacoch bude odložené v snahe zachovať plnú pripravenosť v krajine. Tento krok nie je podľa armády priamo spojený s krízou, pričom sa zastavila aj výmena jednotiek vzhľadom na nasadenia pri Iraku a v Afganistane.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.