siedmich astronautov, ktorí zahynuli pri sobotňajšej katastrofe raketoplánu Columbia. NASA neskôr upresnila, že záchranné čaty našli pozostatky niektorých astronautov, ktorí zahynuli pri sobotňajšej katastrofe raketoplánu.
"Proces identifikácie obetí nešťastia sa ešte neskončil", dodal riaditeľ NASA pre lety s ľudskou posádkou na tlačovej konferencii v priestoroch riadiaceho letového strediska, ktoré stratilo s raketoplánom Columbia kontakt v sobotu o 15.00 h SEČ počas návratu lode do zemskej atmosféry, teda len 16 minút pred plánovaným pristátím na floridskom Myse Canaveral.
Rýchlo letiaci raketoplán, ktorého sedemčlenná americko-izraelská posádka úspešne absolvovala 16-dňovú misiu vo vesmíre, sa vo výške 63 kilometrov na zemským povrchom rozpadol, pričom jednotlivé kusy lode dopadli na rozľahlé pláne amerických štátov Texas a Louisiana v okruhu stoviek kilometrov. Všetci členovia posádky, medzi nimi aj prvý izraelský astronaut Ilan Ramon, pri tragédii zahynuli.
Raketoplán Columbia mohol strácať teplovzdorné kachličky zo svojho povrchu, keď letel ponad územie Spojených štátov pri vstupe do zemskej atmosféry. Kozmická agentúra prisľúbila, že podnikne všetko preto, aby ozrejmila príčinu havárie.
Tepelné senzory raketoplánu umiestnené na konci krídel naznačovali nárast teploty na ľavej strane vesmírnej lode pri prelete ponad štáty Kalifornia a Nové Mexiko. Columbia pritom zaznamenala zvýšené trenie v tej istej lokalite. Podľa manažéra pre projekty raketoplánov NASA Rona Dittemora by rastúce trenie mohlo naznačovať stratu žiaruvzdorných kachličiek alebo ich netesnosť.
Experti sa pustili do analýzy množstva dát, ktoré vyslal raketoplán v posledných chvíľach letu. Ďalšou kľúčovou časťou vyšetrovania bude rozbor trosiek vesmírnej lode, ktoré dopadli na juhu USA. Tento proces s určitosťou potrvá niekoľko mesiacov. Pravdepodobné poškodenie ochrannej termálnej povrchovej vrstvy raketoplánu na jeho ľavom krídle bol označený za dôvod na obavy ešte pred katastrofou. Krídlo zasiahla izolačná pena, ktorá stiekla z vonkajšej palivovej nádrže iba niečo viac ako minútu pred štartom Columbie 16. januára. NASA si v tom čase incident všimla a vyhodnotila. Teraz však uviedla, že nemôže vylúčiť súvislosť medzi oboma udalosťami.
Zatiaľ čo celé USA smútia za siedmimi astronautmi, medzi ktorými bol aj jeden Izraelčan a jedna rodená Indka, policajné oddiely prečesávajú rozsiahle územia v Texase pri hľadaní trosiek vesmírnej lode.
Vesmírny úrad sa medzičasom stal terčom obvinení, že jeho vedenie ignorovalo sériu bezpečnostných varovaní. Tomu oponoval správca NASA Sean O'Keefe tvrdením o odstránení všetkých rizík ešte pred vzletom raketoplánu. Za 42 rokov letu človeka na orbitu doteraz NASA nikdy nestratila vesmírnu posádku pri pristávaní. V roku 1986 explodoval raketoplán Challenger krátko po štarte, pričom zahynul tiež celý sedemčlenný tím na jeho palube.
Autor: Houston/Washington (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.