Korzár logo Korzár

Mnoho známych ľudí holduje brázdeniu zasnežených svahov s lyžami na nohách

Lyžiarska sezóna beží na plné obrátky. Nečudo, veď Pani Zima je v tomto roku k milovníkom brázdenia zasnežených svahov viac ako milosrdná. Po

"strkacom" škandáli už vieme, že medzi veľkých fanúškov lyžovania patria i "Mikiovia" Dzurinda a Černák. Ako sú na tom v oblasti zimných radovánok niektoré ďalšie známe tváre, sme zisťovali v kultúrnych, školských, podnikateľských i politických závejoch.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Cez jarné prázdniny nemôžeme hrať, lebo Zoli lyžuje," smeje sa Vilo z NoName

Šesťčlenná zostava kapely NoName je komplet športovo založená, teda i zimné športy patria prirodzene do ich repertoáru.

"Práve som si kúpil novú skialpinistickú lyžiarsku výstroj, neviem sa dočkať, kedy ju už vyskúšam. Všetci z kapely lyžujeme už od malička a radosť z tohto športu nám vydržala doteraz," hovorí basák z NoName Vilo Gutray. Ako dodáva, bratia Ivan a Igor Timkovci sú vášniví snowboardisti. Zoli Šallai chodí lyžovať pravidelne každý rok cez jarné prázdniny do Tatier. "To je už tradícia. Vtedy proste nemôžeme ani hrať, lebo Zoli lyžuje (smiech). Výnimkou je snáď Roman, lyžovať síce vie, no svahom sa najnovšie trochu vyhýba," prezrádza Vilo.

SkryťVypnúť reklamu

NoName si toho roku napriek svojmu športovému nadšeniu snehu ešte veľmi neužili, tešia sa preto na víkendový pobyt v Jasnej, kde sa spolu najbližšie chystajú. "V okolí Košíc už veľa snehu nieto, preto ak si mám vybrať, uprednostňujem Nízke Tatry. Vysoké ani veľmi nie, tam je strašne veľa ľudí. Vyberám si preto menšie zjazdovky, kde je jeden vlek a šóra pred ním malá. V živote sa mi totiž nestalo, že by ma niekto prednostne na vlek pustil. Musím si rad vždy poctivo vystáť," dokončí sympatický basgitarista jednej z najúspešnejších hudobných formácií na Slovensku.

Rektor TU sa s lyžami doslova narodil

Len málokto z východniarskych prominentov môže povedať, že sa s lyžami doslova narodil. Rektor košickej Technickej univerzity Juraj Sinay je však živým príkladom toho, že lyžovanie ako najkrajší zimný šport patrí k nemu rovnako ako napríklad lopta k futbalistovi. Na lyžiach prvýkrát stál ešte predtým, než okúsil školské lavice a v šiestich rokoch dokonca získal vo svojom premiérovom preteku na bežkách prvenstvo. "Ako rodák z Vysokých Tatier som mal k lyžovaniu vždy veľmi blízko. Pravidelne sme chodili lyžovať na blízke svahy, no úplne najbližšie som to mal na zjazdovku "golfka" v Tatranskej Lomnici," hovorí profesor Sinay, ktorý aj teraz každú voľnú chvíľu v zime venuje aktívnemu pohybu na horách.

SkryťVypnúť reklamu

Angažuje sa aj pri "pasívnom" lyžovaní. Je členom technickej komisie FIS (svetovej lyžiarskej federácie) pre Európsky pohár v zjazdovom lyžovaní, pričom dvakrát do roka "omrkne" ako delegát aj konkurenčné preteky. Okrem toho "riaditeľuje" aj každoročným pretekom seriálu EP na Plejsoch. Ako nám prezradil, už v dohľadnej dobe, možno už aj budúci rok, by sa toto krompašské lyžiarske stredisko malo dočkať aj Svetového pohára!

A kde lyžuje on sám? "Táto sezóna mi nejak časovo nevychádza, zatiaľ som stál na lyžiach asi len desaťkrát, no do apríla to musím minimálne zdvojnásobiť. Naposledy to bolo na Plejsoch, tam sa vždy rád vraciam. Potom sa ešte chystám do Vrátnej v Malej Fatre. A na jar si rozhodne nenechám ujsť perfektnú lyžovačku v Lomnickom sedle, teda keď to železnice spustia... V zahraničí by som si vedel predstaviť týždňový pobyt s rodinou v Tirolských Alpách. Cez deň by som lyžoval na svahoch, úplne by som vypol mobil a večer by sme si posedeli pri kozube."

SkryťVypnúť reklamu

Eva Pavlíková mala hrôzu z čiernej zjazdovky pod Chopkom

Herečka Eva Pavlíková zimu a zimné športy miluje. Je veľkým fanúšikom krasokorčuľovania. Sleduje všetky súťaže v televízii. Ide však len o obdiv, nikdy tento šport neskúšala, aj keď sa chodí s dcérou korčuľovať.

"Bola som už ako dieťa výborná lyžiarka. Keď som mala tri roky, zapísali ma rodičia do lyžiarskej školy. A teraz som tam zapísala dcéru, hoci má už 14 rokov. Teraz už toľko času na lyžovanie nemám, ale asi tak pred troma rokmi sme sa s mužom odvážili dokonca na čierne zjazdovky pod Chopkom. Nikto nás nevaroval, dokonca nám povedali, že to nie je nič hrozné, vraj je to mierny kopec. Nikdy nezabudnem na tú strašnú cestu dole. Mne trvala cesta tri a pol hodiny a Igorovi skoro štyri. Hrôza," spomína E. Pavlíková.

Zimu má však rada iba vtedy, keď je biela, ako sa patrí. Tie tohoročné čľapkanice v Bratislave u nej akurát tak vyvolávajú depresívny pocit.

Prezidenta VSŽ zatiaľ na vrcholky hôr vrtuľník neniesol

Prezident VSŽ Ing. Peter Benedikt prvý raz stál na lyžiach ako trojročný. Každý rok sa snaží o to, aby sa aspoň na jeden týždeň dostal na zasnežené kopce. Zalyžoval si už vo Francúzsku, Taliansku, Rakúsku a samozrejme, dôverne pozná aj slovenské lyžiarske strediská. Na rozdiel od jeho známych z finančnej skupiny J&T, ktorí sa na vrcholky hôr už dali vyvážať aj vrtuľníkom, on takúto skúsenosť nemá. Vystačí si s vlekom.

"Vážnejšie zranenie som na lyžiach nemal, len raz som si zlomil prst na ruke," poznamenal P. Benedikt. Naposledy si lyže kupoval pred tromi rokmi, ale koľko stáli, na to si už nespomína. Kúpil si ich v jednom z klasických slovenských obchodov.

Počas lyžovačky to s čajom ochuteným o rum nepreháňa. Aspoň tak nám povedal. Na svahu vraj okrem dobrej lyžovačky nezažil nič mimoriadne. Len raz sa mu na Mýte pod Ďumbierom podarilo v peknej rýchlosti vletieť do kaluže vody. Okolostojaca dvadsiatka ľudí tak kúpila kvalitnú sprchu. Trestné oznámenie však na neho nepodal nikto... Možno preto, že bol ešte len druhákom na vysokej škole. Vtedy ešte nikto netušil, že už ako tridsiatnik sa posadí na stoličku prezidenta VSŽ.

Trebuľa okupuje v zime Slovenský raj

Primátor Košíc Zdenko Trebuľa má k zimným športom

vzťah normálneho priemerného človeka.

"Ak si mám medzi nimi vybrať, tak ani sánkovanie, ani snowboard, na snehu je pre mňa zaujímavé len lyžovanie. Lyžovať som začal asi ako 12-ročný, nejaký čas pred tým, ako sa chodievalo na predpísané lyžiarske výcviky. Som priemerný lyžiar, nemám príliš veľa času na to, aby som sa zdokonaľoval. Primerane mojím časovým možnostiam chodievam hlavne na svahy v blízkosti našej chalupy na Mlynky, Dedinky, Biele Vody. Na zahraničné lyžiarske zájazdy nechodievam, myslím, že dosť dobrých príležitostí máme aj na Slovensku."

Z ostatných zimných športov aktívne neskúša žiadne, ale veľmi rád si pozrie dobrý hokej. Či už priamo na štadióne, alebo v televízii. Sem-tam sleduje v televízii aj zjazdové lyžovanie. "Keď ho vidno v podaní špičkových jazdcov, je to naozaj zážitok. Ale nepohrdnem ani prenosom z iných zimných športov podľa aktuálnej ponuky."

Autor: hra, kla, ren, jsv, las

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 145
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 901
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 684
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 469
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 920
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 582
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 198
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 780
  1. Milan Buno: Aj vaši rodičia starnú? Tu je 50 nápadov, ako ich zvládať... | 7 knižných tipov
  2. Marián Gunár: Rómovia, Cigáni čo ďalej?
  3. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XX
  4. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž na Kysuciach ukrýva príbeh dvoch zatopených obcí. Poznáte jej pravú tvár?
  5. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  6. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  7. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  8. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 090
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 74 363
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 44 939
  4. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 41 289
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 060
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 199
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 13 633
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 608
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Milan Buno: Aj vaši rodičia starnú? Tu je 50 nápadov, ako ich zvládať... | 7 knižných tipov
  2. Marián Gunár: Rómovia, Cigáni čo ďalej?
  3. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XX
  4. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž na Kysuciach ukrýva príbeh dvoch zatopených obcí. Poznáte jej pravú tvár?
  5. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  6. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  7. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  8. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 090
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 74 363
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 44 939
  4. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 41 289
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 060
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 199
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 13 633
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 608
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu