spôsobilo minimálne 5- až 7-percentné zvýšenie výrobných nákladov a o 4 percentá stúpla
dolná hranica sadzby dane z pridanej hodnoty, v obchodoch sa tieto skutočnosti nepremietli v plnom rozsahu do cenovej politiky.
Podľa predstaviteľov Únie podnikateľov a
zamestnávateľov v potravinárskom priemysle na Slovensku (ÚPZPPS) však rast spotrebiteľských cien bude pokračovať aj v ďalšom období, keď sa minú staré zásoby trvanlivého tovaru, prípadne vypršia skôr dohodnuté zmluvy o zľavnených, respektíve "akciových" cenách.
" Mlieko a mliečne výrobky, aspoň tie, pri ktorých sa
zdraženie energií najvýraznejšie premietlo v raste nákladov, začali dodávatelia ponúkať obchodu za vyššie ceny," uviedol Ján ŠIMUNEK, predseda ÚPZPPS. Rozdiely sú však v dohodnutých podmienkach, čo sa vzťahuje v podstate na celý potravinársky priemysel. Svoje zohráva aj konkurenčný boj medzi jednotlivými obchodnými reťazcami a ich prístupy k novej situácii.
Nevylučujeme, že obchod v prípade niektorých komodít aspoň na prechodné obdobie znížil svoje marže, aby nestratil zákazníkov a nepreniesol na nich v plnom rozsahu dôsledky novej vlny zdražovania. Jeho postup bezpochyby limituje vlastné kapitálové vybavenie a celková ekonomická sila.
Horšie sú na tom malé a stredné subjekty v tejto sfére,
ktoré si takúto obchodnú politiku jednoducho nemôžu dovoliť. V konečnom dôsledku doplácajú na viac skutočností - okrem iného aj na neprijatie zákona o obchodných reťazcoch. Absenciu tejto právnej normy však najviac pociťujú domáci výrobcovia, ktorí sa ocitli pod ešte väčším ekonomickým tlakom. Práve v situáciách, aká charakterizuje slovenské podnikateľské prostredie na začiatku tohto roka, sa naplno prejavujú rozdiely v ekonomickej sile jednotlivých článkov výrobno-odbytového reťazca.
Na spotrebiteľa sa doteraz v obchode nepreniesli všetky vplyvy zvyšovania cien energií, daňových úprav, vodného, stočného a ďalších nákladov, no musí počítať, že v nasledujúcom období mu v prípade potravín odčerpajú viac finančných prostriedkov ako v
prvej januárovej dekáde. Na túto skutočnosť poukazujú viaceré podnikateľské zväzy.
"Niektoré dodávky za zvýhodnené ceny sa dohodli ešte pred definitívnymi úpravami cien rozhodujúcich vstupov, takže potravinári si momentálne plnia svoje záväzky," konštatoval podpredseda ÚPZPPS Ivan BEBLAVÝ.
"Pre nasledujúce obdobie si vyjednali, prípadne s obchodom stále rokujú o zvýšení dodávateľských cien, pretože nemôžu zostať na predchádzajúcej úrovni. Výrobcovia potravín vo väčšine prípadov produkujú na hranici rentability a ekonomicky nemajú ako utlmovať drahšie vstupy vo vlastnej "kuchyni". Napokon, dlhodobo
to nemôže robiť nikto, kto nechce popierať samotnú podstatu podnikania v trhovom prostredí," dodal.
Prvé skúsenosti potravinárov s obchodom sú rôzne. V
niektorých výrobných odboroch priniesli rokovania o cenách výraznejší, inde len miernejší posun dopredu. Viaceré subjekty avizujú jednu z nových záťaží v podobe vynucovaného presunu nákladov na financovanie spoločností, kontrolujúcich pre obchodné reťazce kvalitu dodávaného tovaru. Nejde pritom o autorizované
skúšobne, bez ktorých nemôžu registrovaní producenti plnohodnotne vstúpiť na trh, ale o súkromné podnikanie.
Pozíciu domácich dodávateľov oslabuje aj ďalšia
liberalizácia vnútorného trhu a nedostatočná podpora exportu. Potravinári preto čoraz väčšmi volajú po zvýšení proexportnej podpory, ktorá momentálne prakticky stagnuje, zatiaľ čo v okolitých krajinách sa zvyšuje. Nerovnaké podmienky v súťaži s lepšie subvencovanými dovozmi sťažujú odbyt na Slovensku
vyrobených produktov na domácom i zahraničnom trhu.
Podľa ÚPZPPS sú niekedy rozdiely v podporách 30- až 50-percentné, čo deformuje hospodársku súťaž a nezaslúžene nakláňa misky váh na stranu zahraničnej konkurencie.
Autor: Stanislav NEMEC
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.