výnimiek je žiarska spoločnosť Slovalco, ktorá má uzatvorenú zmluvu so Slovenskými elektrárňami, platnú do roku 2013. Slovnaft odhaduje nárast nákladov takmer o 700 miliónov Sk. V Oravských ferozliatinových závodoch (OFZ) počítajú s týmto nárastom z dôvodu zvýšenia cien energií a postupného zhodnotenia meny o viac ako 200 miliónov Sk. Novácke chemické závody (NCHZ) kalkulujú so zvýšením nákladov v dôsledku vyšších cien energií v porovnaní s plánom o 200 miliónov Sk, čím by na konci roku 2003 mali zaznamenať stratu približne 100 miliónov Sk. V Železiarniach Podbrezová (ŽP) predpokladajú zvýšenie vstupov na energie o viac ako 100 miliónov Sk.
Náklady jedinej funkčnej železnorudnej bane na Slovensku Siderit stúpnu o 80 miliónov Sk a ohrozujú jej samotnú existenciu. Jedným z producentov, ktorého je ohrozená samotná existencia, je závod Siderit v Nižnej Slanej, patriaci spoločnosti Želba Spišská Nová Ves v konkurze. Siderit je jedinou funkčnou železnorudnou baňou na Slovensku, ktorá ťaží železnú rudu a vyrába vysokopecné pelety, pričom jedným z jej najvýznamnejších obchodných partnerov je USSK.
Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) SR odhaduje dopad zdražovania energií na približne 16 miliárd Sk. Dopad v dôsledku priemerného zvýšenia cien elektriny o 19,82 % odhaduje AZZZ na asi 11 miliárd Sk. Rast cien plynu o 32,7 % by mal podnikateľský sektor ovplyvniť sumou okolo 5 miliárd Sk. Zdražovanie oboch surovín by malo najviac postihnúť sektor priemyselnej výroby, ktorá by z celkového dopadu mala "niesť" až 10,1 miliardy Sk. Dopad na sektor výroby elektriny, plynu a vody by podľa analýzy AZZZ mal predstavovať asi 3,9 miliardy Sk. Zvyšok by mal postihnúť sektor dopravy a spojov (1 miliarda Sk), pôdohospodárstva (880 miliónov Sk), stavebníctva (750 miliónov Sk) a ťažby nerastných surovín (asi 300 miliónov Sk). Zdražovanie energií podľa AZZZ výrazne ovplyvní ekonomiku SR, keďže uvedené sektory tvoria takmer 50 % HDP krajiny.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.