Bratislava - Predbežné opatrenie Okresného súdu Bratislava I, ktorým prerušil štrajk železničiarov, postavil právnikov pred dilemu.
Právna zástupkyňa odborového zväzu železničiarov bola rozhodnutím súdu pobúrená, lebo vyhovel aj návrhu žalobcov, aby sa železničiari zdržali akéhokoľvek konania, ktorým by sa mohol začať akýkoľvek iný štrajk v budúcnosti. "U nás od pondelka právo na štrajk nie je možné v praxi aplikovať," povedala.
Hovorkyňa okresného súdu Ivona Hrčeková oznámila, že sudkyňa Zuzana Posluchová rozhodla na základe dôkazov a dôvodov, ktoré predostreli navrhovatelia. Sú nimi Železnice SR a Železničná spoločnosť.
Odborári proti rozhodnutiu podajú do niekoľkých dní odvolanie. O ňom bude rozhodovať Krajský súd v Bratislave. Jeho hovorkyňa Jana Baricová je presvedčená, že sa o odvolaní rozhodne ešte pred uplynutím zákonnej lehoty 30 dní.
O veci samotnej bude opäť rozhodovať okresný súd a podľa Hrčekovej bude pridelený podľa poradia a nebude uprednostňovaný. Očakáva, že proces sa bude ťahať mesiace.
Právo na štrajk ukotvuje v právnom poriadku ústava, ale jeho úpravu prenecháva zákonu. Ten dáva štrajkujúcim pomerne veľa podmienok, aby so štrajkom mohli začať.
Zákon podľa právnikov umožňuje štrajkovať len v spore o uzavretie kolektívnej zmluvy. Časť z nich uvažuje, či to nie je v rozpore s ústavou. Zákon právo dané ústavou v praxi často obmedzí tak, že "je len symbolické", hovoria. Ak k takému záveru dospeje aj súd, mal by vec zastaviť a postúpiť zákon na Ústavný súd.
Ústavný právnik Peter Kresák je presvedčený, že súd pri vydaní predbežného opatrenia postupoval v súlade so zákonom a sudkyňa bola oprávnená rozhodnúť tak, ako rozhodla. "Ja tvrdím, že zákon o kolektívnom vyjednávaní obsahuje ustanovenia, ktoré upravujú podmienky štrajku. To, že sú tam iba dva druhy štrajkov, je vec zákonodarcu," povedal Kresák. Pripustil však, že je aj opačný právny názor a štrajk je v súlade s právnym poriadkom.
Autor: rp
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.