krajinách. Ich občanov sa nebude snažiť presvedčiť ani "propagandistickými" materiálmi, tvrdí generálny riaditeľ EK pre rozšírenie Eneko Landaburu. "Nebudeme sa zúčastňovať na kampani. Nie sme súčasťou týchto krajín, nie sme politickou, ekonomickou ani sociálnou silou v týchto krajinách. Nebudeme zasahovať do hlasovania obyvateľov, nebudeme robiť propagandu a hovoriť: hlasujte áno," povedal Landaburu v rozhovore pre bruselský bulletin Uniting Europe.
Komisia bude podľa neho len pokračovať vo svojej normálnej informačnej kampani v kandidátskych krajinách, pričom bude čo najobjektívnejšia pri poskytovaní informácií o dôsledkoch budúceho členstva v EÚ. Kľúčovú úlohu bude podľa neho hrať informačná a komunikačná stratégia pre rozšírenie, ktorú komisia schválila pred niekoľkými rokmi.
Ako prví budú o členstve v EÚ hlasovať 8. marca obyvatelia Malty, 23. marca budú nasledovať Slovinci a 12. apríla by sa malo hlasovať v Maďarsku. Litva bude mať referendum zrejme 11. mája, Slováci pôjdu k urnám 16.-17. mája. Potom by mali nasledovať Poliaci (8. júna) a Česi (15.-16. júna). Estónsko a Lotyšsko usporiadajú referendá zrejme až v septembri, na Cypre sa ľudové hlasovanie o členstve v EÚ neplánuje.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.