podujatia na počesť sedemčlennej posádky havarovaného raketoplánu Columbia. V Johnsonovom vesmírnom centre neďaleko Houstonu (Texas)nechýbala ani prezidentova manželka Laura, riaditeľ NASA Sean O'Keefe, bývalý senátor a astronaut John Glenn s manželkou.
Bush sa tiež osobne stretol s rodinami a príbuznými obetí havárie. Podobne ako svojho času Ronald Reagan, ktorý po výbuchu raketoplánu Challenger predniesol jeden zo svojich najlepších prejavov, aj Bush národu prisľúbil, že výskum kozmu sa neskončí. Prezident podobne ako jeho predchodca Reagan, vyzdvihol životné osudy jednotlivých členov posádky a snažil sa upokojiť tragédiou poznačené rodiny, ako i celý národ. Bush už bezprostredne po havárii telefonoval s rodinami obetí, pričom im povedal, že by si želal, aby ich pomohol utešiť a podporiť hneď v tejto chvíli.
Bushova návšteva sa v mnohom podobala na Reaganovu z 31. januára 1986. Vtedy sa v Johnsonovom centre konala spomienková akcia na siedmich astronautov, ktorí zahynuli po explózii raketoplánu Challenger tri dni predtým. Výbuch bol najhoršiu nehodou v histórii amerického vesmírneho programu až do sobotňajšej havárie. Minulý týždeň si ho chvíľkou ticha pripomenula i posádka Columbie, keď obiehala Zem práve v deň 17. výročia od tragédie.
Bush sa v pondelok v Bielom dome spolu s viceprezidentom Dickom Cheneym stretol s riaditeľom NASA, aby tak v týchto zložitých časoch podporil pracovníkov tejto inštitúcie. "Sme na vás hrdí," vyhlásil Bush po rozhovore s O'Keefom, ktorý prisľúbil prešetrenie celej tragédie.
Americký prezident už rozhodol o tom, že v roku 2004 sa rozpočet na lety raketoplánov z tohtoročných 3,2 miliardy dolárov zvýši na 3,9 miliardy dolárov. O tomto zvýšení finančných prostriedkov rozhodol G. W. Bush ešte pred sobotňajšou katastrofou amerického raketoplánu Columbia. Podľa hovorcu Bush mal telefonický rozhovor s ruským prezidentom Vladimirom Putinom, s ktorým sa zhodol na tom, že USA a Rusko neupustia ani od programu Medzinárodnej vesmírnej stanice ISS.
Experti vyšetrujúci rozpad raketoplánu Columbia rozšírili oblasť pátrania po troskách vesmírnej lode a pozostatkoch astronautov aj na západ Spojených štátov.
Zatiaľ čo doteraz hľadanie úlomkov z raketoplánu prebiehalo na juhu USA v štáte Texas a susednej Louisiane, predstavitelia NASA v noci navčera oznámili, že ho tiež rozširujú i do Kalifornie.
Autor: Houston/Washington (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.